Established 1999

AMERYKA, AMERYKA

4 listopad 2020

Winnetou czy Old Shatterhand

Nie chodzi mi o kolory, bo choć wódz Apaczów mógłby przybrać kolor czerwony republikanina Donalda Trumpa, to Joe Biden wcale nie musi okazać się niebieski. Czyli smutny? Jak śpiewała Maryla Rodowicz: do łezki łezka, aż będę niebieska, w smutnym kolorze blue. Albo: California blue – ale to już Roy Orbison. W każdym bądź razie – walka do ostatniego głosu trwa, a demokratyczny kandydat rzeczywiście może poczuć się blue. A jeśli to jednak Trump? Przewidywanie w tym momencie jest warte funta kłaków. Lepiej wrócić do Karola Maya.

Jakiś rok temu, z niewyjaśnionego do chwili obecnej impulsu, ściągnąłem legalnie z sieci pierwszą część książki „Winnetou”, z nieszczerą chęcią odświeżenia młodzieńczej fascynacji. Niestety, przebrnąłem tylko przez pierwszych kilka stron. No, nie da się tego czytać. Ale nie porzucam nadziei na powrót do lektury, gdyż, jak medycyna wskazuje, człowiek na starość dziecinnieje, a wcześniej młodzieńczeje.

Zanim jednak przeczytałem onegdaj wszystkie dostępne tomy indiańsko-białej sagi o przyjaźni wodza z inżynierem, to obejrzałem na ekranie czarno-białego telewizora oraz w kolorze w kinie, realizacje filmowe tego, jednak, westernu, chociaż nikt tak tej serii nie nazywał.

Jako kilkunastolatek w epoce Edwarda Gierka, bez internetu, jedynie z telefonem stacjonarnym marki RWT, z jednotomową encyklopedią PWN w bibliotece, nie tylko nie miałem wiedzy o świecie, ale też nie znałem słów rasizm czy dyskryminacja. Gdybym wtedy czytał „Trybunę Ludu”, to byłbym oświecony, iż te dwa groźne zjawiska występują wyłącznie w krajach zachodnich. PRL była od nich wolna. No, może u nas kultywowano tylko antysemityzm, ale nie epatowano nim w TVP 1 i TVP 2 każdego dnia. A Radio Wolna Europa i Głos Ameryki były zagłuszane i wsłuchiwanie się w zanikający, piszczący eter było nie lada wyczynem.

Tak więc, gorączkowo wpatrując się w akcje podejmowane przez czerwonego i białego brata, nie zwracałem uwagi na problemy tożsamościowe Indian w Ameryce, bo Karol May o nich nie pisał. Jedyny konflikt jaki występował, ale nie pamiętam o co, to była walka na śmierć i życie pomiędzy dobrymi Apaczami a złymi Siuksami. Nie zastanawiałem się, dlaczego kawaleria Stanów Zjednoczonych masakrowała Indian Siuksów, a Apacze walczyli po stronie białych. Taka moja bezmyślność i brak społecznej, rasowej, etnicznej wrażliwości. O rezerwatach dla Indian nic nie wiedziałem.

Nie raziło mnie również to, że Pierre Brice jako Winnetou i Lex Barker jako Old Shatterhand mówią po… niemiecku. OK, Karol May był Niemcem, ale to nie jest usprawiedliwieniem dla historycznych realiów. Ponadto, dopiero po latach dowiedziałem się o kolejnym oszustwie. Zdjęcia nie były kręcone w Ameryce lecz w Jugosławii.

No dobrze, a co Winnetou i Old Shatterhand mają wspólnego z tegorocznymi wyborami prezydenckimi? Nieco można naciągnąć porównanie. Tak, jak w westernach, dzisiaj kandydaci również walczą ze złem. Ale nie czerwony z niebieskim, lecz po stronach przeciwnych. Ubiegający się o reelekcję Trump walczy o przywrócenie wielkości Ameryki (zapewne tylko dla rasy białej, ale zbyt często i głośno tego nie powtarza), której zagrażają siły zła wewnątrz, jak i światowe – Chiny, Iran, Rosja. Demokratyczny Biden też walczy, ale o równość, jedność wielokolorowość wszystkich obywateli. Obaj inaczej rozkładają akcenty. A lud pracujący amerykańskich miast i counties musi dokonać wyboru: kto i co jest dla niego lepszym złem. Ale to też zwodnicza demokracja. Decydujący głos należy do elektorów. Pamiętam, że cztery lata temu konkurentka Trumpa, Hillary Clinton, zdobyła prawie o trzy miliony głosów wyborczych więcej. Ale elektorzy zdecydowali inaczej. Taka jest Ameryka.

DECYDENT SNOBUJĄCY

W wydaniu nr 228, listopad 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po niemiecku
 2. REWOLUCJA MUSI TRWAĆ

  Wiadome i niewiadome
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  W polityce nie ma sentymentów
 4. POEZJA DECYDENTA

  Raz pewien mały trzmiel
 5. RELIGIE DECYDENTA

  Prymas Tysiąclecia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnicza Japonka
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tyrmand nie tyle zły, ile egotyk
 8. 15 SIERPNIA I 1 LISTOPADA

  Polsko-francuskie powiązania
 9. BIDEN - TRUMP

  306 do 232
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Tyskie węglem warzone
 11. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ku czemu prowadzi ta droga?
 12. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Gangsterzy i policjanci
 13. DECYDENT PIŁKARSKI

  Biały, niebieski, czerwony, żółty
 14. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Historia inna niż wszystkie
 15. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Jaka szkoda
 16. ŻYCZENIA OD DECYDENTÓW

  Józek, trzymaj się!
 17. WIATR OD MORZA

  Ach, te wulgaryzmy
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy to koniec świata?
 19. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowe wyjście
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Herodot wiecznie żywy
 21. AMERYKA, AMERYKA

  Winnetou czy Old Shatterhand
 22. PEACE ONE DAY

  Raport ze świata
 23. HORROR DECYDENTA

  Epidemia innego wirusa
 24. OPOWIADANIE

  Czerwona Obróżka i zielone ludki
 25. POEZJA DECYDENTA

  Do zwierzęcia, z którego zrobiono moją torebkę
 26. WIATR OD MORZA

  Ciemnogrodzka prokreacja
 27. PODRÓŻE DECYDENTA

  Pojechałem na wycieczkę