Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

18 listopad 2020

Tyrmand nie tyle zły, ile egotyk

Jest to książka o życiu znanego wszystkim Leopolda Tyrmanda. Napisana nieco inaczej, niż dotychczasowe, zresztą znakomite, biografie pióra Mariusza Urbanka.

Oparta jest nie na chronologicznym przekazie, ale na relacjach 70 znajomych Tyrmanda z różnych okresów jego życia i działalności. Z książki wyłania się postać człowieka-egotyka i kabotyna, który starał się uchodzić za kogoś zupełnie innego wobec otoczenia, niż był w rzeczywistości.

Autor przypomina postać Tyrmanda: Żyda, twierdzącego, że pochodzi ze szlachty kurlandzkiej, eleganta, wyróżniającego się w latach stalinowskiej szarzyzny przede wszystkim głośnymi, kolorowymi skarpetkami, człowieka, obrażającego się na innych z błahych przyczyn, uchodzącego za znawcę staromodnego jazzu, miłośnika kobiet, mówiąc delikatnie. Przy okazji Urbanek przywołuje postać jego syna, Mathew (Mateusza), który jest przedłużeniem negatywnych cech swego ojca.

Autor pisze o dzieciństwie i o latach młodości Tyrmanda, o przemilczanym później przez niego pobycie w Wilnie, fascynacji komunizmem i pracy w stalinowskiej gadzinówce, w której opublikował 142 felietony. Autor, z poprawności politycznej, milczy o przyczynach tej fascynacji, powszechnej wówczas wśród tzw. żydokomuny, tworzącej filar KPP.

Bardzo inteligentny Tyrmand, przedstawiając francuskie dokumenty, uchodził za Francuza i uniknął tragicznego losu swych współwyznawców, zgłaszając się na roboty do hitlerowskich Niemiec. Po wojnie wrócił do Polski i zamieszkał w budynku Ymki. Tyrmand w oczach mieszkańców Ymki, uchodził za człowieka napastliwego i agresywnego, choć na tamte czasy powszechnie panującego strachu, był dość odważny: spotykał się z zachodnimi dyplomatami, co było  nie do pomyślenia. Można zadać sobie pytanie, jak to było możliwe w latach stalinowskiego terroru.

Wiele słów pada o znajomości jazzu przez Tyrmanda. Fachowcy twierdzą, że Tyrmand był pozbawionym słuchu dyletantem i znał się jedynie na jazzie tradycyjnym. Jego książki o jazzie to bełkot. Ostoją Tyrmanda był najpierw „Przekrój”, z którego został wyrzucony, potem zaś „Tygodnik Powszechny”, a jedynym autorytetem dla niego był Stefan Kisielewski. Tyrmand był biedny; jego sytuacja materialna znacznie poprawiła się po wydaniu powieści „Zły”.

Autor pisze o małżeństwach Tyrmanda. Drugie, z Barbarą Hoff, zakończyło się rozwodem w USA. A co było z legendarnym wyjazdem Tyrmanda do USA? Przez lata nie otrzymywał paszportu, choć władze uznawały go za wyrzutka. Wreszcie otrzymał paszport, dzięki wstawiennictwu wpływowego bezpieczniaka. Wtedy nie było paszportów przy duszy; władza każdorazowo decydowała o przyznaniu tego dokumentu. Czy Tyrmand otrzymał paszport, bo chciano się go pozbyć z Polski? Czy były jeszcze jakieś inne powody? Autor pisze o miotaniu się tego polskiego Amerykanina w USA, o jego tam małżeństwie, o zerwaniu przez niego wszelkich kontaktów z krajem.

Koniecznie trzeba przeczytać tę książkę o „enfant terrible” polskiego socjalizmu. Jest w niej wiele słów prawdy o Tyrmandzie i interesujących uwag znanych ludzi.

Jacek Potocki

Mariusz Urbanek. „Zły Tyrmand”. Wydawnictwo „Iskry”, Warszawa 2019 str. 285

W wydaniu nr 228, listopad 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po niemiecku
 2. REWOLUCJA MUSI TRWAĆ

  Wiadome i niewiadome
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  W polityce nie ma sentymentów
 4. POEZJA DECYDENTA

  Raz pewien mały trzmiel
 5. RELIGIE DECYDENTA

  Prymas Tysiąclecia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnicza Japonka
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tyrmand nie tyle zły, ile egotyk
 8. 15 SIERPNIA I 1 LISTOPADA

  Polsko-francuskie powiązania
 9. BIDEN - TRUMP

  306 do 232
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Tyskie węglem warzone
 11. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ku czemu prowadzi ta droga?
 12. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Gangsterzy i policjanci
 13. DECYDENT PIŁKARSKI

  Biały, niebieski, czerwony, żółty
 14. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Historia inna niż wszystkie
 15. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Jaka szkoda
 16. ŻYCZENIA OD DECYDENTÓW

  Józek, trzymaj się!
 17. WIATR OD MORZA

  Ach, te wulgaryzmy
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy to koniec świata?
 19. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowe wyjście
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Herodot wiecznie żywy
 21. AMERYKA, AMERYKA

  Winnetou czy Old Shatterhand
 22. PEACE ONE DAY

  Raport ze świata
 23. HORROR DECYDENTA

  Epidemia innego wirusa
 24. OPOWIADANIE

  Czerwona Obróżka i zielone ludki
 25. POEZJA DECYDENTA

  Do zwierzęcia, z którego zrobiono moją torebkę
 26. WIATR OD MORZA

  Ciemnogrodzka prokreacja
 27. PODRÓŻE DECYDENTA

  Pojechałem na wycieczkę