Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

02/10/2020

Biznes po angielsku

Tytuł książki może sugerować jej wyłączną afiliację biznesową, w rzeczywistości książka stanowi świetne przypomnienie reguł „całego” języka angielskiego.

Służą temu na stronach nieparzystych „wskazówki”, zarówno gramatyczne jak i składniowe.

Książka składa się z 33 tematów, do których dodano 2 rozdziały zatytułowane „dyskusje”, zawierające podstawowe wyrażenia, przydatne w rozmowach na różne tematy. Na każdej stronie parzystej znajdują się 24 zdania w języku polskim, które należy przetłumaczyć na język angielski, korzystając ze słownictwa, podanego na górze strony. Własne tłumaczenie można sprawdzić na stronie nieparzystej. Na tej stronie są też synonimy, związki wyrazowe oraz informacje o często popełnianych błędach. Niekiedy podane zostały alternatywne wersje tłumaczeń.

Po kilku rozdziałach podane są ćwiczenia konwersacyjne i pisemne, które pomogą czytelnikowi utrwalić słownictwo i zwroty. Dla urozmaicenia nauki w książce są też krzyżówki, sprzyjające nauce słówek i zwrotów. Czytelnik może  skorzystać z kursu audio, powtarzając teksty za lektorem brytyjskim. W książce podano kod dostępu do tego kursu audio.

We wstępie autorzy radzą, jak skutecznie korzystać z książki; jest to niejako przypomnienie struktury książki. Na górze strony nieparzystej jest tytuł kolejnego z 33 zagadnień, np. firma, biuro, reklama, bankowość, gospodarka i rząd, prezentacje. Następnie, podane są wspomniane 24 zdania po polsku do tłumaczenia na  angielski. Prawidłowość tłumaczenia można sprawdzić na przyległej stronie nieparzystej. Tam też można znaleźć wyrazy bliskoznaczne, inne ciekawostki językowe oraz komentarze autorów, które zwrócą czytelnikowi uwagę na najczęściej popełniane błędy językowe. Po takiej edukacji więcej błędów nie będzie.

Jest to książka bardzo pomocna w dobie rozwijających się relacji biznesowych w świecie, gdzie głównym językiem tych relacji jest język angielski.

                                                                                              Jacek Potocki

Magdalena Filak, Filip Radej. „Angielski w tłumaczeniach. Business. Poziom podstawowy.” Wydawnictwo „Preston Publishing”, Warszawa 2020

W wydaniu nr 227, październik 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Azja jest blisko
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Starsi panowie dwaj
 3. POLITYKA DECYDENTA

  Jedność i różnorodność
 4. INTRYGI DECYDENTA

  Król i karzeł
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Rząd pokonał silną bestię
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Sen to, czy jawa?
 7. MEANDRY MIŁOŚCI

  Pokochać i niecnie zdradzić
 8. KONKURS GOOD CHEESE 2020

  Sery z Czarnocina nagrodzone
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Zaraza przyszła ze Wschodu
 10. OPOWIADANIE

  Wieś, której nie ma
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Królowa Bona
 12. POEZJA DECYDENTA

  Wiersze z charakterem
 13. LEGENDY DECYDENTA

  Inny Ali Baba
 14. KOBIETY DECYDENTA

  Dom bez klamek
 15. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po angielsku
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowa mściwość
 17. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 18. NIEZBĘDNIK DECYDENTA

  Ratujmy się sami!