Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

11 październik 2020

Królowa Bona

Po tytule należy sądzić, że książka omawia lata panowania ostatnich Jagiellonów, jednakże faktycznie dotyczy ona życia w Polsce żony Zygmunta Starego, a matki Zygmunta Augusta, włoskiej księżniczki z Bari, Bony Sforzy.

Despotka i intrygantka niedobrze czuła się w naszym kraju; myślała nieustannie o powrocie do Włoch. Autorka opisuje bardzo złe relacje Bony z jej synem, Zygmuntem Augustem. Nie może on wyrzucić ze swej pamięci lat dzieciństwa, kiedy był gnębiony i upokarzany przez matkę. Potem posądzał on ją o otrucie swych kolejnych żon: kuzynki Elżbiety Habsburżanki oraz Barbary Radziwiłłówny. Bona była bowiem przeciwna obu małżeństwom. Przy okazji, w książce jest opis pozycji książąt Radziwiłłów, którzy wprawdzie umocnili swą pozycję, dzięki małżeństwu polskiego króla z Barbarą, ale jednocześnie, z powodu pychy, zostali znienawidzeni przez polskich i litewskich magnatów.

Wiele miejsca autorka poświęciła intrygom ze strony włoskiego otoczenia Bony, a zwłaszcza ze strony Giana Lorenza Pappacody. Aby wyjechać z Polski, Bona musi uzyskać zgodę Zygmunta; ale ten jej zgody odmawia. Stąd Bona ucieka z Polski.

Czytelnik dowiaduje się o różnych „machinacjach” Bony, która usiłuje metodą związków małżeńskich z innymi władcami, umocnić pozycję swych królewskich dzieci w Europie. Taką postacią jest jej córka, królowa Węgier, Izabela, której królestwo zostało odebrane przez Habsburgów. Wysiłki cesarza Habsburga, by wydać swą niezbyt urodziwą córkę za króla Zygmunta Augusta oraz by wziąć na swój dwór wnuka Bony, a syna Izabeli, Jana Zygmunta, w charakterze zakładnika w celu „zamknięcia” sprawy roszczeń Jagiellonów do tronu węgierskiego, to wręcz kryminalny wątek powieści.

Ucieczka Bony z Polski, to kolejna sensacja. A co we Włoszech? „Wierny” Pappacoda truje Bonę z pomocą, przekupionego przez siebie osobistego lekarza królowej.

Jest to interesująca powieść historyczna, obejmująca i przypominająca wiele postaci, które dopiero dzięki niej wyszły dzisiaj na światło dzienne. Przypomina ona też o starej zasadzie, że nawet w czasach wielkich tragedii, władcy Polski, nierzadko cudzoziemcy, brali pod uwagę przede wszystkim interesy dynastyczne, bratając się z największymi wrogami. Wszystko dla dobra własnego i Rzeczypospolitej.

Jacek Potocki

Renata Czarnecka. „Pęknięte królestwo. Ostatni Jagiellonowie”. Wydawnictwo „Książnica”, Wrocław 2020 str.330

W wydaniu nr 227, październik 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. DECYDENT GLOBTROTER

    Azja jest blisko
  2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Starsi panowie dwaj
  3. POLITYKA DECYDENTA

    Jedność i różnorodność
  4. INTRYGI DECYDENTA

    Król i karzeł
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Rząd pokonał silną bestię
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Sen to, czy jawa?
  7. MEANDRY MIŁOŚCI

    Pokochać i niecnie zdradzić
  8. KONKURS GOOD CHEESE 2020

    Sery z Czarnocina nagrodzone
  9. HISTORIA DECYDENTA

    Zaraza przyszła ze Wschodu
  10. OPOWIADANIE

    Wieś, której nie ma
  11. HISTORIA DECYDENTA

    Królowa Bona
  12. POEZJA DECYDENTA

    Wiersze z charakterem
  13. LEGENDY DECYDENTA

    Inny Ali Baba
  14. KOBIETY DECYDENTA

    Dom bez klamek
  15. DECYDENT POLIGLOTA

    Biznes po angielsku
  16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honorowa mściwość
  17. WIATR OD MORZA

    Szwedzi trzymają się dobrze
  18. NIEZBĘDNIK DECYDENTA

    Ratujmy się sami!