Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

27 październik 2020

Starsi panowie dwaj

Wybory prezydenckie w USA odbędą się w dniu 3 listopada, ale już zagłosowało w nich 26 milionów wyborców, taką możliwość stwarza bowiem amerykańskie prawo – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

W nadchodzących wyborach zmierzą się dwaj panowie w bardzo podeszłym wieku: obecny prezydent, 74-letni Donald Trump i 77-letni Joe Biden, wiceprezydent w administracji Baracka Obamy.

Walka o zwycięstwo w wyborach jest dość brutalna: Trump już dawno chciał wyeliminować Bidena z kampanii, poprzez wymuszenie na ukraińskim prezydencie Żeleńskim złożenie publicznego oświadczenia, że Joe Biden wymuszał na tamtejszych władzach korzystne traktowanie swego syna, który prowadził interesy na Ukrainie.

Kilka dni temu, na stronie internetowej byłego doradcy Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku, Stevena Bannona, ukazała się informacja o synu Bidena, Hunterze, że ten ostatni zażywa narkotyki i uprawia seks zbiorowy, a także, że sam Joe  Biden jest kontrolowany przez Komunistyczną Partię Chin.

W każdym razie, zwycięstwo Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich nie jest przesądzone. Amerykanie pamiętają jego agresywność, narcyzm, częstą zmianę współpracowników, którzy go nie podziwiali.

Co te wybory znaczą dla Polski? Ewentualna przegrana Trumpa oznacza dla obecnych rządów wiele: przede wszystkim Polska przestanie być ważnym partnerem dla USA, wykorzystywanym w ich walce z Unią Europejską i z Niemcami, jak to było do tej pory.

W artykule o swojej polityce zagranicznej, zamieszczonym w prestiżowym miesięczniku „Foreign Affairs”, Joe Biden jednym ciągiem wymienia Polskę obok Białorusi i innych państw autorytarnych. Eksperci nie uważają tego jednak za atak na Polskę, ale za zapowiedź Bidena, że będzie on bronił demokracji. Biden zapowiada, że będzie walczył z korupcją, z autorytaryzmem, o poszanowanie praw człowieka, wspierając te instytucje, które mają podobny program, czyli m.in. Unię Europejską.

Zwycięstwo Bidena oznaczać będzie też zmianę na stanowisku ambasadora USA w Warszawie. Pytanie powstaje, co dalej z przemilczaną przez nasze władze, słynną ustawą 447, co z porozumieniami, zawartymi z Donaldem Trumpem? To są tylko niektóre, ale dość ważne kwestie.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 227, październik 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Azja jest blisko
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Starsi panowie dwaj
 3. POLITYKA DECYDENTA

  Jedność i różnorodność
 4. INTRYGI DECYDENTA

  Król i karzeł
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Rząd pokonał silną bestię
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Sen to, czy jawa?
 7. MEANDRY MIŁOŚCI

  Pokochać i niecnie zdradzić
 8. KONKURS GOOD CHEESE 2020

  Sery z Czarnocina nagrodzone
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Zaraza przyszła ze Wschodu
 10. OPOWIADANIE

  Wieś, której nie ma
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Królowa Bona
 12. POEZJA DECYDENTA

  Wiersze z charakterem
 13. LEGENDY DECYDENTA

  Inny Ali Baba
 14. KOBIETY DECYDENTA

  Dom bez klamek
 15. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po angielsku
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowa mściwość
 17. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 18. NIEZBĘDNIK DECYDENTA

  Ratujmy się sami!