DECYDENT GLOBTROTER
Azja jest blisko
Autor rozpoczyna książkę od pochwał dla prezydenta Gruzji, Micheila Saakaszwili, który „obrał prozachodnią drogę”. więcej...
Pierwszy tomik poezji Anity Jagodzińskiej, wydany nakładem Wydawnictwa Charaktery.
Tomik „Nic się nie stało” zawiera 42 utwory poetyckie, zróżnicowane formalnie, połączone pewną nostalgią, ale i dystansem do tak zwanej rzeczywistości.
Wiersze pełne zaskakujących metafor, skojarzeń, wiersze – obrazy, wiersze – piosenki, wiersze – taniec. W większości białe, niekiedy minimalistyczne, będącem wyrazem uważnej obserwacji siebie i świata. Zostały dopełnione fotografiami autorki i jej córki Klary Wiśniewskiej. Już okładka wprowadza w klimat poezji Anity Jagodzińskiej, podkreślając ulotność zjawisk i odczuć, namalowanych jej piórem.
Wydanie tomiku „Nic się nie stało” poprzedziło wieloletnie pisanie nie tylko „do szuflady”. Pierwsze utwory autorka publikowała w okresie uczęszczania do liceum, w tak zwanym arkuszu poetyckim, wydanym przez Stowarzyszenie Młodych Pisarzy działające pod egidą Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W 1991 r. jej utwory zostały opublikowane w czasopiśmie Odra. Adresatami wierszy Anity Jagodzińskiej bywają również młodsi czytelnicy – za wiersze dla dzieci otrzymała w 2004 r. wyróżnienie w organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” konkursie Poeci Piszcie dla Dzieci.
W ostatnich latach zainteresowała się poezją haiku i kilka jej miniatur ukazało się w magazynie „Wytrych” oraz czasopiśmie „Przekrój”.
W zeszłym roku, wspólnie z Jakubem Bułatem prowadzącym księgarnię Tarabuk w Warszawie przy ulicy Nowy Świat, stworzyli cykl wieczorów poetyckich „Przecież wieRsz”, który z powodu epidemii został przerwany. Jednak twórcy cyklu planują wznowienie spotkań.
Książka jest nadal dostępna w Wydawnictwie Charaktery i w księgarni Tarabuk.
Warto po nią sięgnąć w jesienne wieczory.
Dorota Kramarczyk
Anita Jagodzińska dzieciństwo i czas licealny spędziła na Dolnym Śląsku. Należała do wałbrzyskiego Stowarzyszenia Młodych Pisarzy przy Związku Literatów Polskich.
Studiowała metafizykę i historię filozofii w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Porzuciła studia w przekonaniu, że to, czego szuka w filozofii, znajduje się gdzie indziej.
Pracuje jako nauczycielka języka angielskiego, zajmuje się również tłumaczeniami.
Debiutowała w 1979 r. Jej poezja była zamieszczana w „Odrze” oraz w „Przekroju”.
Mieszka w Warszawie.
LEKTURY DECYDENTA
Polacy na Dachu Świata
Już na początku książki autor opisuje dość dokładnie tytułowy młynek modlitewny z Tybetu. Potem jest akcja powieści, a właściwie zapis wspomnień bohatera książki, Jana Greffa, z podróży szkunerem w kwietniu 1853 roku. więcej...