Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

26 kwiecień 2021

Wojna w Afganistanie

Dwudziestoletnia wojna w Afganistanie to najdłuższa wojna toczona przez USA, którą prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, postanowił zakończyć i wycofać amerykańskich żołnierzy z tego kraju do 11 września 2021 roku – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Wycofywanie wojsk amerykańskich ma się rozpocząć już 1 maja. Wprawdzie Biden, w rozmowie telefonicznej z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim obiecał, że Stany Zjednoczone „będą nadal wspierać ludność Afganistanu m.in. poprzez ciągły rozwój, pomoc humanitarną i pomoc w zakresie bezpieczeństwa”, ale eksperci uważają słowa amerykańskiego prezydenta jedynie za obietnice, a Afganistan po wycofaniu się Amerykanów na pewno pogrąży się w chaosie, gdyż pełnię władzy w tym kraju obejmą talibowie, z którymi obecny rząd prowadził rokowania, zakończone porozumieniem.

Stanowisko identyczne z amerykańskim zajął Sojusz Północnoatlantycki (NATO), firmujący wojnę, który zamierza wycofać około 7 tysięcy żołnierzy. W Afganistanie pozostaną jedynie tylko te oddziały, które będą ochraniać dyplomatów USA w ambasadzie amerykańskiej w Kabulu.

Przegląd amerykańskiego zaangażowania w Afganistanie pokazuje, że było ono największe w 2010 roku, wynosząc prawie pół miliona żołnierzy. W porozumieniu, zawartym pod koniec rokowań, talibowie zobowiązali się zerwać współpracę z Al-Kaidą.

Od początku konfliktu zginęło w Afganistanie 428 żołnierzy amerykańskich, 73 brytyjskich i 66 polskich. Ostatnio było w tym kraju 320 żołnierzy polskich, którzy koncentrowali się na pomocy afgańskim cywilom i na szkoleniu powstających afgańskich sił bezpieczeństwa.

Jest to dla USA dość wstydliwa wojna, w której Stany Zjednoczone poniosły kolejną porażkę, po wojnie wietnamskiej. Przeciwko wojskom USA i koalicji NATO talibowie nierzadko używali broni, otrzymanej od USA i Zachodu w czasie interwencji radzieckiej w latach 1979-1989.

Rodzi się pytanie: jak długo, po wycofaniu się Amerykanów, Afganistan pozostanie państwem świeckim, gdzie kobiety i młodzież mogliby się uczyć w cywilnych szkołach? Krótko mówiąc: po co była ta wojna?

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 233, kwiecień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. THRILLER DECYDENTA

  Prawda i fikcja
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Małe jest piękne
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojna w Afganistanie
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Jarocin, tym razem bez festiwalu
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Banita
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Hetman
 7. ALBA LACH HERITAGE

  Sean Connery i Polska
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Walka o czystość w Kościele
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zgłębiamy angielski
 10. GÓRALKI. KONKURS

  Pyszna radość! Pokaż ją!
 11. OPOWIADANIE

  Własna wersja Żabiego Króla
 12. WIATR OD MORZA

  Ład
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Zabójstwo prezydenta
 14. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Rada Durnia i Debila
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Nasza Stolica
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachwiana równowaga
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany patriota
 18. WIATR OD MORZA

  Alternatywy 4
 19. ALBA LACH HERITAGE

  Pola Nadziei (Fields of Hope)
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Meandry pamięci