Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

26 kwiecień 2021

Wojna w Afganistanie

Dwudziestoletnia wojna w Afganistanie to najdłuższa wojna toczona przez USA, którą prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, postanowił zakończyć i wycofać amerykańskich żołnierzy z tego kraju do 11 września 2021 roku – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Wycofywanie wojsk amerykańskich ma się rozpocząć już 1 maja. Wprawdzie Biden, w rozmowie telefonicznej z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim obiecał, że Stany Zjednoczone „będą nadal wspierać ludność Afganistanu m.in. poprzez ciągły rozwój, pomoc humanitarną i pomoc w zakresie bezpieczeństwa”, ale eksperci uważają słowa amerykańskiego prezydenta jedynie za obietnice, a Afganistan po wycofaniu się Amerykanów na pewno pogrąży się w chaosie, gdyż pełnię władzy w tym kraju obejmą talibowie, z którymi obecny rząd prowadził rokowania, zakończone porozumieniem.

Stanowisko identyczne z amerykańskim zajął Sojusz Północnoatlantycki (NATO), firmujący wojnę, który zamierza wycofać około 7 tysięcy żołnierzy. W Afganistanie pozostaną jedynie tylko te oddziały, które będą ochraniać dyplomatów USA w ambasadzie amerykańskiej w Kabulu.

Przegląd amerykańskiego zaangażowania w Afganistanie pokazuje, że było ono największe w 2010 roku, wynosząc prawie pół miliona żołnierzy. W porozumieniu, zawartym pod koniec rokowań, talibowie zobowiązali się zerwać współpracę z Al-Kaidą.

Od początku konfliktu zginęło w Afganistanie 428 żołnierzy amerykańskich, 73 brytyjskich i 66 polskich. Ostatnio było w tym kraju 320 żołnierzy polskich, którzy koncentrowali się na pomocy afgańskim cywilom i na szkoleniu powstających afgańskich sił bezpieczeństwa.

Jest to dla USA dość wstydliwa wojna, w której Stany Zjednoczone poniosły kolejną porażkę, po wojnie wietnamskiej. Przeciwko wojskom USA i koalicji NATO talibowie nierzadko używali broni, otrzymanej od USA i Zachodu w czasie interwencji radzieckiej w latach 1979-1989.

Rodzi się pytanie: jak długo, po wycofaniu się Amerykanów, Afganistan pozostanie państwem świeckim, gdzie kobiety i młodzież mogliby się uczyć w cywilnych szkołach? Krótko mówiąc: po co była ta wojna?

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 233, kwiecień 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. THRILLER DECYDENTA

    Prawda i fikcja
  2. DECYDENT GLOBTROTER

    Małe jest piękne
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Wojna w Afganistanie
  4. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Jarocin, tym razem bez festiwalu
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Banita
  6. HISTORIA DECYDENTA

    Hetman
  7. ALBA LACH HERITAGE

    Sean Connery i Polska
  8. RELIGIA DECYDENTA

    Walka o czystość w Kościele
  9. DECYDENT POLIGLOTA

    Zgłębiamy angielski
  10. GÓRALKI. KONKURS

    Pyszna radość! Pokaż ją!
  11. OPOWIADANIE

    Własna wersja Żabiego Króla
  12. WIATR OD MORZA

    Ład
  13. HISTORIA DECYDENTA

    Zabójstwo prezydenta
  14. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Rada Durnia i Debila
  15. DECYDENT GLOBTROTER

    Nasza Stolica
  16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Zachwiana równowaga
  17. HISTORIA DECYDENTA

    Zamordowany patriota
  18. WIATR OD MORZA

    Alternatywy 4
  19. ALBA LACH HERITAGE

    Pola Nadziei (Fields of Hope)
  20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

    Meandry pamięci