Established 1999

THRILLER DECYDENTA

28 kwietnia 2021

Prawda i fikcja

Książka dotyczy historii powstania i działania hitlerowskiej Wunderwaffe czyli cudownej broni, która miała zmienić bieg dziejów i uratować ginącą III Rzeszę.

Chodziło o rakiety V1 i V2, wytwarzane na wyspie Uznam. Autor wykorzystał elementy legendarnej ulubionej agentki wywiadu premiera Churchilla, Polki, Krystyny Skarbek. Jednakże ta agentka akurat nie była związana z projektem budowy rakiet. Z tym projektem był zaś związany inny Polak, profesor Janusz Groszkowski, który podjął uwieńczone sukcesem prace nad rozpracowaniem systemu sterowania latających bomb V1 i rakiet V2 przechwyconych przez AK, co umożliwiło prowadzenie skutecznej obrony przed atakami V1 na Londyn. Ale o tym w książce nie ma informacji.

Spora część akcji powieści toczy się w środowisku Norwegów, zarówno walczących w  Rosji jak i działających w norweskim Ruchu Oporu, a rządzonych przez Vidkuna Quislinga, kolaborującego z Hitlerem. Autor wymienia członka SS Wernera Sorgego, zaufanego człowieka Waltera Schellenberga. W książce przewija się również sam H. Himmler, zarówno w charakterze służbowym, jak i prywatnym.

Ważną sprawą jest dość dobrze przedstawiona ochrona kontrwywiadowcza produkcji Wunderwaffe przed „wyciekami”, prowadzona przez nowe Dowództwo Specjalne czyli Sonderkommando pod kierunkiem Sorgego, jak i działalność głównego konstruktora rakiet, pozyskanego po wojnie przez Amerykanów, Wernhera von Brauna. Ważną postacią w powieści jest Norweg Henry Storm; wokół jego losów toczy się intryga powieści.

Interesująca jest działalność zespołu: Sorge i gestapowiec Hubert Friedrich, Sorge pozyskuje do współpracy tuż przed śmiercią kobiety, Krystynę Skarbek, ratując ją przed gilotyną, a której to Krystynie autor nadał imię Beatrice. Ma ona mikrofilmy z procesu produkcji rakiet. To ona ma „dostarczyć” Sorgemu kuriera wywiadu, który ma odebrać informacje w sprawie rakiet. Czytelnik przypomina sobie też brutalność przewodniczącego tzw. Trybunału Ludowego, Rolanda Freislera.

Autor dodaje do intrygi kolejny, fikcyjny wątek: uczucie Sorgego do pani Skarbek, już wtedy mężatki. Sorge wydaje pani Skarbek polecenie osobistego dostarczenia mikrofilmu do wywiadu AK. Czytelnik ma też okazję zobaczyć z bliska system III Rzeszy: jak ona funkcjonuje np. na wyższych uczelniach, jak hitlerowcy traktują Norwegów…

W powieści występuje też słynny Cicero z brytyjskiej ambasady, tyle że chodzi o Ambasadę Brytyjską w Ankarze, która nie jest wymieniona w książce. A kim jest poszukiwany w powieści agent Griffen, którego nikt nie może znaleźć, ani zidentyfikować? Zresztą, w powieści ginie kilka osób, niektóre zabite przez Henry’ego Storma. A lotnictwo alianckie zbombardowało skutecznie fabrykę rakiet. Zakończenie powieści to wyjazd Krystyny Skarbek do Anglii i spotkanie w Londynie z Henrym Stormem.

Mimo wyraźnej fikcji, dokonanej przez norweskiego pisarza, jest to powieść interesująca, która przypomina bardzo trudne czasy dla Brytyjczyków. I czasy kolaboracji Norwegów z III Rzeszą, opartej na przesłankach ideologicznych.

                                                                                              Jacek Potocki

Aslak Nore. „Wilczy hak”. Tłum. Elżbieta Frątczak-Nowotny. Wydawnictwo „Świat Książki”, Warszawa 2021, s. 413

W wydaniu nr 233, kwiecień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. THRILLER DECYDENTA

  Prawda i fikcja
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Małe jest piękne
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojna w Afganistanie
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Jarocin, tym razem bez festiwalu
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Banita
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Hetman
 7. ALBA LACH HERITAGE

  Sean Connery i Polska
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Walka o czystość w Kościele
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zgłębiamy angielski
 10. GÓRALKI. KONKURS

  Pyszna radość! Pokaż ją!
 11. OPOWIADANIE

  Własna wersja Żabiego Króla
 12. WIATR OD MORZA

  Ład
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Zabójstwo prezydenta
 14. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Rada Durnia i Debila
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Nasza Stolica
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachwiana równowaga
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany patriota
 18. WIATR OD MORZA

  Alternatywy 4
 19. ALBA LACH HERITAGE

  Pola Nadziei (Fields of Hope)
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Meandry pamięci