Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

21/04/2021

Jarocin, tym razem bez festiwalu

Akcja tej powieści toczy się w Jarocinie.

Bohater jej, Kacper Zborowski, wchodzi w poważny konflikt z władzami miasta, a konkretnie z burmistrzem oraz z własnym ojcem, Dorianem Zajdą. Panowie ci są zamieszani w tzw. sprawę sierocińca, w którym morduje się dzieci, w celu pozyskania ich organów do przeszczepów. Kacper zostaje wplątany w sprawę morderstwa swojej narzeczonej Amandy, a przeciwko niemu działa właśnie burmistrz. Sąd oczyszcza go z zarzutów.

Powieść to walka Kacpra o ukaranie burmistrza i wyjaśnienie do końca roli ojca w tym niecnym procederze, związanym z sierocińcem. W tym celu kontaktuje się nawet z przedstawicielami świata przestępczego.

Partnerką Kacpra jest Linda, która najpierw zeznaje w sądzie przeciwko niemu, a potem się z nim wiąże; nawet jest z nim w ciąży. Elementem istotnym powieści jest życie codzienne pary i ich uczucia wzajemne, a także kontakty Kacpra z funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego, Kolczewskim, nadzorującym sprawę sierocińca i „opiekującym się” Kacprem. Do tej „opieki” kieruje funkcjonariuszkę CBŚ.

Na uwagę czytelnika zasługuje stanowisko ojca Kacpra, Doriana oraz całego łańcuszka osób, związanych z przestępczą działalnością burmistrza. W pewnym momencie pojawia się w powieści doświadczona dziennikarka miejscowej gazety, Karolina Kowalska, która opowiada Kacprowi, że chce napisać prawdę o machlojkach burmistrza. Okazuje się, że pani ta trzyma stronę burmistrza i w materiale wydrukowanym w gazecie pisze bardzo negatywne słowa o Kacprze, a pozytywne o burmistrzu. Z danych Internetu wynika jasno, że dziennikarka jest „człowiekiem burmistrza”.

Wreszcie dochodzi do spotkania Kacpra z samym burmistrzem, który straszy naszego bohatera przykrymi konsekwencjami. A jaki jest koniec powieści? Nie kończy się ona happy endem, gdyż główny funkcjonariusz CBŚ Kolczewski, to nieco inna postać, niż czytelnik sądzi, choć pracował on rzeczywiście w policji. Wykorzystuje on przez cały czas naiwność Kacpra. Co on robi na koniec intrygi, tego nie wypada zdradzić. W każdym razie jest to rozwiązanie zaskakujące.

                                                                                              Jacek Potocki

Dawid Waszak. „Ciemność zła”. Wydawnictwo „Novae Res, Gdynia 2020, str. 364

W wydaniu nr 233, kwiecień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. THRILLER DECYDENTA

  Prawda i fikcja
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Małe jest piękne
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojna w Afganistanie
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Jarocin, tym razem bez festiwalu
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Banita
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Hetman
 7. ALBA LACH HERITAGE

  Sean Connery i Polska
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Walka o czystość w Kościele
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zgłębiamy angielski
 10. GÓRALKI. KONKURS

  Pyszna radość! Pokaż ją!
 11. OPOWIADANIE

  Własna wersja Żabiego Króla
 12. WIATR OD MORZA

  Ład
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Zabójstwo prezydenta
 14. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Rada Durnia i Debila
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Nasza Stolica
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachwiana równowaga
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany patriota
 18. WIATR OD MORZA

  Alternatywy 4
 19. ALBA LACH HERITAGE

  Pola Nadziei (Fields of Hope)
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Meandry pamięci