Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

09/04/2021

Zabójstwo prezydenta

Jest to książka o głośnym w Polsce zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza.

Autor kreśli w niej zarówno postacie ofiary, jak i sprawcy zabójstwa, malarza Eligiusza Niewiadomskiego.

Zabójstwo miało przede wszystkim podłoże polityczne: Narutowicz był przedstawiany jako prezydent wybrany głównie przez Żydów i lewicę, był więc niejako realizatorem obcych interesów. Tak wyglądał on w oczach „prawdziwych Polaków”. A Niewiadomski, jakby w celu usprawiedliwienia zamachu, był przedstawiany jako wariat i nieudacznik.

Autor koncentruje się w książce na życiu obu panów. Życie Narutowicza toczyło się w rodzinnej atmosferze patriotycznej. Chory na płuca Narutowicz w 1886 roku przerywa studia w Petersburgu i wyjeżdża do Szwajcarii. Tam studiuje na politechnice w Zurychu, przyjaźni się z rewolucjonistami.

Z kolei, Niewiadomski studiuje w Petersburgu na Akademii Sztuk Pięknych. Narutowicz wiąże się z endecją, a w czasie studiów w Paryżu nawiązuje bliskie kontakty z Ligą Narodową Romana Dmowskiego.

Autor wspomina życie uczuciowe Narutowicza, jego związki z kobietami, pracę profesorską na politechnice, pisze też o poglądach i sporach Polaków; a Narutowicz zawsze dążył do powszechnej zgody. Przyszły prezydent przekonuje opinię publiczną do konieczności przyznania Polsce niepodległości. A Niewiadomski w tym czasie udziela lekcji rysunków i poświęca się publicystyce, w której wypowiadał się dość krytycznie o dziełach ówczesnych twórców.

Autor pisze o życiu rodzinnym przyszłego zabójcy, ożenionego ze zwolenniczką marszałka Józefa Piłsudskiego, który zafascynował Niewiadomskiego. Autor wiele miejsca poświęca sytuacji politycznej w Polsce tamtych czasów, pisze o powrocie Narutowicza do Polski i o jego kontaktach z Ignacym Mościckim, kolegą z politechniki w Zurychu. Chory Narutowicz pełni kolejne funkcje ministerialne.

Współcześni określają Narutowicza, jako „opartego o Belweder”, czyli o Piłsudskiego. Padają słowa o stosunkach Narutowicza i Marszałka. Sam Narutowicz był przygotowywany do funkcji ministra spraw zagranicznych, przeszedł przez konferencję w Genui w 1922 roku. I właśnie Narutowiczowi zaproponowano tekę MSZ, mimo innych kandydatur. Już wtedy był przyszły prezydent ostro krytykowany przez prasę „typowo endecką”, a zwłaszcza przez red. Stanisława Strońskiego.

Niewiadomski z kolei cieszył się z odzyskania przez Polskę niepodległości, ale denerwowali go Żydzi, socjaliści i cała polska demokracja. Autor pisze o stosunku Niewiadomskiego do Piłsudskiego oraz o dość dziwnych stanach psychicznych malarza. Najpierw czytelnik dowiaduje się o mobilizacji malarza, a następnie o jego demobilizacji i o powrocie do życia w cywilu.

A jak wyglądały wybory do Sejmu, a następnie wybory prezydenckie? Autor to opisuje. Opisuje siłę endecji, pozycję Piłsudskiego. Wreszcie, Stanisław Thugutt zgłasza kandydaturę Narutowicza na prezydenta. Tej kandydatury nie poparł Piłsudski; ale Narutowicz  zostaje wybrany przez Sejm, co spowodowało wybuch fali nienawiści i demonstracji ulicznych  przeciwko Narutowiczowi, jako wybrańcowi nie-Polaków, czyli Żydów i innych mniejszości. Autor przytacza teksty publicystów, w tym wspomnianego Strońskiego.

Spotkanie Narutowicza z Piłsudskim, który nalega na przydzielenie Narutowiczowi ochrony. Wreszcie zamach w „Zachęcie”. „Podkręcony” przez okoliczności i przez powszechną nienawiść do Narutowicza Niewiadomski strzela do prezydenta, który umiera na rękach sekretarki Marszałka, poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. Sam zabójca uznał, że słusznie uczynił, niczego nie wyjaśniał ani nie prosił o łaskę nowego prezydenta. Prawica okrzyknęła Niewiadomskiego bohaterem, a konflikt marszałka Piłsudskiego z endecją się po zamachu zaostrzył. Publicyści, którzy napadali na Narutowicza, usiłowali po zamachu zbagatelizować swoje ataki. Autor przytacza też dość dziwny fakt, że na grobie mordercy na Powązkach „prawie zawsze można znaleźć znicze i świeże kwiaty”.

Bardzo interesująca książka, która przybliża prawdę o zabójstwie pierwszego prezydenta RP.

                                                                                              Jacek Potocki

Maciej J. Nowak. „Narutowicz Niewiadomski. Biografie równoległe”. Wydawnictwo „Iskry”, Warszawa 2019, str. 214

W wydaniu nr 233, kwiecień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. THRILLER DECYDENTA

  Prawda i fikcja
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Małe jest piękne
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojna w Afganistanie
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Jarocin, tym razem bez festiwalu
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Banita
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Hetman
 7. ALBA LACH HERITAGE

  Sean Connery i Polska
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Walka o czystość w Kościele
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zgłębiamy angielski
 10. GÓRALKI. KONKURS

  Pyszna radość! Pokaż ją!
 11. OPOWIADANIE

  Własna wersja Żabiego Króla
 12. WIATR OD MORZA

  Ład
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Zabójstwo prezydenta
 14. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Rada Durnia i Debila
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Nasza Stolica
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachwiana równowaga
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany patriota
 18. WIATR OD MORZA

  Alternatywy 4
 19. ALBA LACH HERITAGE

  Pola Nadziei (Fields of Hope)
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Meandry pamięci