Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

26 kwiecień 2021

Małe jest piękne

Już na samym początku przewodnik wymienia 5 największych atrakcji tego niewielkiego, ale bardzo interesującego kraju.

Osobne miejsce zajmuje tak charakterystyczny dla Słowenii „tajemniczy świat krasu”. Generalnie biorąc, cechą główną Słowenii są niewielkie przestrzenie i zabytki: małe miasteczka, klasztory i kościoły, zamczyska oraz bardzo interesujące muzea.

Jest to kraj położony nad Adriatykiem, mający wspaniałe góry i ciepłe morze, najlepiej pojechać tam wiosną i wczesną jesienią: wówczas ceny w hotelach i restauracjach nie są tak wygórowane, a w atrakcyjnych miejscowościach nie ma tłoku.

Autor podaje adresy portali internetowych Słowenii oraz informuje czytelników o mapach tego kraju, a także udziela szereg  informacji praktycznych, takich jak: pieniądze, ubezpieczenie oraz sposoby dojazdu do Słowenii, najlepiej samolotem, który łączą Polskę z Lublaną samoloty LOT-u. A w samej Słowenii, gdzie transport publiczny jest dobrze zorganizowany, poruszać się najlepiej pociągami, które są tańsze od autobusów. W przewodniku można znaleźć dokładną informację o noclegach i wyżywieniu w Słowenii, adresy polskich placówek dyplomatycznych w Słowenii oraz wykaz dni wolnych od pracy w tym kraju.

Przewodnik zawiera też szereg bardzo przydatnych informacji o zasadach, obowiązujących w Słowenii: od spożycia alkoholu, poprzez pocztę, policję, zagrożenia i zakupy.

Wreszcie, informacja turystyczna: począwszy od wiadomości ogólnych, wynikających z położenia kraju, po gospodarkę i historię. Na kartach przewodnika wymieniono też najcenniejsze zabytki architektury Słowenii, opisano społeczeństwo, mniejszości narodowe oraz kuchnię, której przysmakami turysta będzie się raczył.

Opisy  atrakcji rozpoczyna dokładna informacja o stolicy kraju, czyli o Lublanie: historia miasta i opis atrakcyjnych okolic. Opis uzupełniają kolorowe zdjęcia oraz mapa. Opis innych miejsc takich, jak Primorska, Kras  ze swymi unikalnymi Jaskiniami Szkocjańskimi, Ankaran, Kranjska czy góry, do których chętnie jadą Polacy. Autor opisuje też górskie trasy Słowenii.

Jak wspomniano na początku, Słowenia to przede wszystkim małe miejscowości i one są właśnie dokładnie opisane, uzupełnione kolorowymi zdjęciami i mapkami. Autor podpowiada turyście, co warto w takiej małej miejscowości zobaczyć; podaje pełną informację turystyczną. Przewodnik kończy minisłowniczek, który zawiera zasady wymowy języka słoweńskiego.

Dla Polaków-turystów, którzy jadą na wypoczynek do Słowenii, zarówno morski jak i górski, przewodnik stanowi niezastąpioną pomoc w wyprawie.

                                                                                              Jacek Potocki

Krzysztof Bzowski. „Słowenia”. Przewodnik z serii „Travelbook”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2020, s.232.

W wydaniu nr 233, kwiecień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. THRILLER DECYDENTA

  Prawda i fikcja
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Małe jest piękne
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojna w Afganistanie
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Jarocin, tym razem bez festiwalu
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Banita
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Hetman
 7. ALBA LACH HERITAGE

  Sean Connery i Polska
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Walka o czystość w Kościele
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zgłębiamy angielski
 10. GÓRALKI. KONKURS

  Pyszna radość! Pokaż ją!
 11. OPOWIADANIE

  Własna wersja Żabiego Króla
 12. WIATR OD MORZA

  Ład
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Zabójstwo prezydenta
 14. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Rada Durnia i Debila
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Nasza Stolica
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachwiana równowaga
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany patriota
 18. WIATR OD MORZA

  Alternatywy 4
 19. ALBA LACH HERITAGE

  Pola Nadziei (Fields of Hope)
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Meandry pamięci