Established 1999

WIATR OD MORZA

9 kwiecień 2021

Ład

Ostatnio Jarosław Kaczyński, po miesiącach konspiracji snu zimowego, wyjrzał z gawry i zorientował się, że w kraju jego sateliccy sojusznicy partyjni zaczynają brykać do tego stopnia, że większość sejmowa zawalić się może – pisze Sławomir Jerzy Czerniak.

Sławomir Jerzy Czerniak

To może spowodować przyspieszone wybory, co potwierdzają niektórzy jego giermkowie, tacy jak Suski, i niezdecydowany jak zwykle, niczym dziewica, podległy mu Gowin.

A że to może spowodować i jego upadek oraz odpowiedzialność za błędy i wypaczenia popełnione na szkodę kraju, ogłosił, że ma nowatorskie rozwiązanie: Nowy Ład!

Kiedy nasz wódz coś wymyśli, dla zmylenia „npla” (nieprzyjaciela), to trzeba zaczynać się bać. I mam chyba rację, bo przeglądając synonimy słowa „ład”, których jest zinwentaryzowanych 97, znalazłem jeden który może wróżyć, co nam zafunduje. Tym synonimem jest też REŻIM!

W historii, w którą Jarosław wpatrzony jest jak w obraz, było już kilka ładów, które mogą sugerować, co może się znaleźć w szczegółach Ładu Jarosławowego:

– Ład Westfalski – w 1648 r., po wojnie trzydziestoletniej, zapewniono Luteranom i Kalwinom równość wyznania. Być może czerpiąc z tych osiągnięć cywilizacyjnych, Jarosław uzna ludzi z LGBT, stwierdzi że macica należy do kobiety, a nie do PiS oraz przyzna wszystkie swobody demokratyczne Polakom?

Kaczka 400– Ład Wiedeński – 1814 r. Po hulankach Napoleona, który też chciał wprowadzić ład na swoją modlę, także rękami Polaków, włączył ich do „ustawki” z Rosjanami.  Wrócił tak zmarznięty spod Moskwy, że aż abdykował i wysłano go na ciepłą wyspę. W Europie miała nastać restauracja, legitymizacja i równowaga europejska, takie UE w XIX wieku.

Myślę, że nie napadniemy teraz na Rosję, bo boi się latać, a na ciepłą Elbę trzeba jednak lecieć. Poza tym, ma złe skojarzenia po niefortunnym locie do Smoleńska…

– Ład Wersalski – zakończył potworną, okopową I wojnę światową. Zdemilitaryzowano Niemcy, trochę je rozczłonkowano, a Polsce niefortunnie zafundowano korytarz z dostępem do morza, gdzie wybudowaliśmy bastion wojskowy na Westerplatte, nie przewidując skutków.

– Ład Niemiecki – po Ładzie Wersalskim, upojeni sukcesami, jak obecna partia rządząca w Polsce, nie zauważono, że jakiś kawaler z wąsikiem, bez rodziny, bezdzietny, stroniący od kobiet i alkoholu porwał naród niemiecki do czynu w oparciu o wprowadzony przez niego Ład Narodowo–Socjalistyczny. Każda rodzina dostała książkę na temat tego nowego ładu pt. „Moje myśli”… No i zaczęło się obalanie poprzedniego ładu. W konsekwencji cały świat został zrujnowany, a narody wyrzynały się nawzajem, znowu w imię wolności, demokracji czyli tworzenia nowego ładu.

Tym nowym ładem, okazał się Ład Jałtański, w którym na nowo zorganizowano Europę. Ponieważ zwycięzca bierze wszystko, dwóch władców nowego świata, przystało bez zastrzeżeń temu trzeciemu, czyli Stalinowi, w uznaniu zasług przydzielono pod kontrolę kilka państw, z których stworzył tzw. obóz państw socjalistycznych.

W konsekwencji, Polska otrzymała sympatyczny kształt granic oraz nową nazwę Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL). Hasłem przewodnim stało się: Zbudujemy nową Polskę, zbudujemy nowy dom (czytaj Nowy Ład), w którym wszystko będzie lepsze…

Pisząc o tych ładach, mam nadzieję, że Jarosław wybitny historyk, z lubością patrzący w przeszłość, wyciągnie wnioski z poprzednich ładów.

Czekajmy na opublikowanie jego nowych myśli. Oby Nowy Jarosławowy Ład nie oznaczał większego reżimu niż obecny.

W oczekiwaniu, w celu pozbycia się stresu, zakupiłem napój uznawany przez Ministerstwo Zdrowia za szkodliwy… A niech tam !

Sławomir Jerzy Czerniak

W wydaniu nr 233, kwiecień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. THRILLER DECYDENTA

  Prawda i fikcja
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Małe jest piękne
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojna w Afganistanie
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Jarocin, tym razem bez festiwalu
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Banita
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Hetman
 7. ALBA LACH HERITAGE

  Sean Connery i Polska
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Walka o czystość w Kościele
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zgłębiamy angielski
 10. GÓRALKI. KONKURS

  Pyszna radość! Pokaż ją!
 11. OPOWIADANIE

  Własna wersja Żabiego Króla
 12. WIATR OD MORZA

  Ład
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Zabójstwo prezydenta
 14. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Rada Durnia i Debila
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Nasza Stolica
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachwiana równowaga
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany patriota
 18. WIATR OD MORZA

  Alternatywy 4
 19. ALBA LACH HERITAGE

  Pola Nadziei (Fields of Hope)
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Meandry pamięci