Established 1999

OPOWIADANIE

09/04/2021

Własna wersja Żabiego Króla

W dalekiej przyszłości, kiedy człowiek będzie miał do dyspozycji technikę tak zaawansowaną, że żadna przemiana biologiczna nie stworzy problemu i każdy kaprys będzie można zaspokoić, a podróże między planetami Układu Słonecznego staną się codziennością, w kolonii marsjańskiej zamieszka ziemski gubernator z pięknymi córkami, doskonałymi wytworami inżynierii genetycznej. Najmłodsza z nich będzie wręcz ukoronowaniem eugeniki estetycznej – pisze Dorota Kramarczyk.

Dorota Kramarczyk

Rezydencję będzie otaczać holograficzny las, ogromny i ciemny, a w nim znajdziemy hologramy starej lipy i dużej, prehistorycznej studni. Dziewczyna będzie tam chodzić i z nudów zabawiać się podrzucaniem identyfikatora w kształcie złotej kulki.

Pewnego dnia kulka wymknie się z jej rąk i będzie się wydawać, że wpadła do studni. Dziewczyna nie znajdzie identyfikatora i zacznie głośno rozpaczać. Wtedy usłyszy głos, wydobywający się z głębi hologramu.

— Co się stało, gubernatorówno? Czemu tak rozpaczasz?

Rozejrzy się i ujrzy dziwnego stwora, wyglądającego jak starożytna ziemska żaba, która wystawia głowę ze studni.

— Ach, to ty, holograficzna istoto — powie. — Płaczę, bo zapodziałam swój identyfikator. Nie wiem, jak to się stało, ale chyba wpadł do tej studni.

— Spoko — powie żaba.   — Pomogę ci odzyskać kulkę. A co mi za to dasz?

— Co zechcesz — odpowie dziewczyna. — Mogę ci oddać trochę szyfrów do kosmovideo, kolekcję kamieni księżycowych i koronę do transmisji Mars – Ziemia, którą mam na głowie.

— Nie chcę tego wszystkiego — rzeknie żaba.  — Ale odzyskam twój identyfikator, jeśli zabierzesz mnie ze sobą i pozwolisz towarzyszyć wszędzie: przy posiłkach, zabawach i w twoim łóżku.

— OK! — krzyknie dziewczyna. — Zgoda na wszystko, tylko oddaj mi kulkę.

Ale w głębi duszy pomyśli, że przecież to niemożliwe, by hologram żaby mógł przemieszczać się razem z nią i uczestniczyć w normalnym życiu. Powinien zostać tu, gdzie jest.

Żaba przeniknie studnię i po chwili pojawi się z identyfikatorem w pyszczku. Gubernatorówna chwyci kulkę i pobiegnie do kopuły mieszkalnej, nie oglądając się za siebie i nie zważając, że stwór krzyczy, by poczekała. Po chwili zapomni o przygodzie z dziwnym hologramem.

Następnego dnia przy obiedzie, celebrowanym z uczestnikami misji marsjańskiej, rozlegnie się dźwięk videofonu i ktoś zacznie wołać dziewczynę, żeby otworzyła śluzy kopuły jadalnej. Kiedy po sprawdzeniu wizji okaże się, że to żaba, gubernatorówna zerwie połączenie i wróci do stołu. Jednak jej ojciec zaniepokoi się jej zmieszaniem i spyta, o co chodzi. Zażartuje, że może na zewnątrz czyha jakiś kosmiczny potwór, który chce ją porwać.

— Nie — odpowie córka. — To jakiś paskudny hologram żaby.

— A po co tutaj dotarł? — spyta gubernator. — Czego może chcieć od ciebie?

— Co za historia! Wczoraj w hololesie podrzucałam sobie identyfikator i upuściłam go koło tej holostudni przy hololipie. Wydawało się, że wpadł do studni. Kiedy zaczęłam płakać, holożaba wyłoniła się ze środka i obiecała odzyskać kulkę w zamian za to, że staniemy się nierozłączne. No więc przyrzekłam jej to i odzyskałam ID. Ale nie myślałam, że ona może dotrzeć tutaj. I co teraz robić?

Nagle zabrzmi ponownie sygnał videofonu i głos zza śluzy zacznie recytować wierszyk z prehistorycznej bajki:

„Najmłodsza królewno,

Otwórz drzwi,

Nie wiesz, coś wczoraj

Przyrzekła mi

Przy studni w lesie, piękna królewno?

Ejże, królewno, pamiętasz pewno –

Więc otwórz mi!”

— Powinnaś uruchomić dostęp dla żaby — powie ojciec. — Należy spełniać obietnice.

Córka, jak niepyszna, wypowie na głos swój kod dostępu i holożaba od razu pojawi się wewnątrz kopuły, w jadalni. I, o dziwo, będzie jadła jak człowiek z talerza dziewczyny, siedząc na stole jak gdyby nigdy nic. Potem zacznie się powoli przeciągać, powie, że jest zmęczona i każe się zaprowadzić do jej sypialni. Gubernatorówna, zmuszona przez ojca, z niechęcią przyjmie żabę, ale kiedy ta zechce spać z nią w jednym łóżku, zdenerwuje się i ze złością włączy ekranowanie swojego biopola, które spowoduje automatycznie wyostrzenie wizji. W tym momencie, widoczna wyraźnie na tle ściany, ukaże się prawdziwa postać hologramu, którym będzie piękny chłopak, o świetlistych oczach i idealnej symetrii, nie wiadomo, czy android, czy człowiek.

Dziewczyna nie będzie mogła się nadziwić, jak to możliwe, że z chwili na chwilę zaczęła inaczej postrzegać holoistotę, że odkryła jej prawdziwą naturę. A kiedy ojciec wyrazi wolę, by zawarła z chłopakiem związek kosmobinatyczny, okaże się, że ona sama także jest swoistym hologramem i że to błąd w jej własnym programie sprawił, że nie mogła widzieć chłopaka w jego prawdziwej postaci; dopiero uruchomienie blokady biopola naprawiło błąd programisty i odblokowało możliwość połączenia obojga w holojedności.

Następnego dnia marsjańskiego zostanie przygotowana dla obojga transmisja na Janusa, jeden z księżyców Saturna, miejsce kreacji chłopaka.

Podczas transmisji, która przybierze postać podróży złotą karetą, zaprzężoną w osiem białych koni, przemieszczającą się przez mrok przestrzeni międzyplanetarnej, oboje usłyszą dziwne sygnały, jakby trzaski, dźwięki pękającego metalu. Wtedy okaże się, że to operator holoświata, o imieniu Henry 01, kasuje zapory programisty, uniemożliwiające mu interwencję w przebieg zdarzeń.

W tle pojawi się dźwięk nagrania bajkowego wierszyka sprzed tysiącleci:

„Henryku, powóz łamie się!”

„Panie, to nie powóz, nie!

To żelazna obręcz, królu!

W którą skułem serce z bólu,

Gdy przez ową wstrętną babę,

W studni żyłeś zmieniony w żabę!”

DOROTA KRAMARCZYK

W wydaniu nr 233, kwiecień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. THRILLER DECYDENTA

  Prawda i fikcja
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Małe jest piękne
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojna w Afganistanie
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Jarocin, tym razem bez festiwalu
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Banita
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Hetman
 7. ALBA LACH HERITAGE

  Sean Connery i Polska
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Walka o czystość w Kościele
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zgłębiamy angielski
 10. GÓRALKI. KONKURS

  Pyszna radość! Pokaż ją!
 11. OPOWIADANIE

  Własna wersja Żabiego Króla
 12. WIATR OD MORZA

  Ład
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Zabójstwo prezydenta
 14. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Rada Durnia i Debila
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Nasza Stolica
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachwiana równowaga
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany patriota
 18. WIATR OD MORZA

  Alternatywy 4
 19. ALBA LACH HERITAGE

  Pola Nadziei (Fields of Hope)
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Meandry pamięci