Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

25 kwiecień 2019

Pierwsze lektury

Wprawdzie ta pierwsza książeczka na poziomie „A”, z cyklu „Książkożercy”, ma na celu zachęcić małych jeszcze ludzi do samodzielnego czytania, ale może się okazać, że najpierw ją przeczytają wspólnie, z dorosłymi.

Do samodzielnego czytania zachęcić dzieci mogą dynamiczne historyjki, proste słowa, z jak najmniejszą liczbą tzw. dwuznaków i liter, z polskimi znakami diakrytycznymi, a także nietrudne w zrozumieniu, zdania pojedyncze.

Wreszcie, autorka zastosowała znakomitą metodę zamieszczenia tylko jednego zdania na każdej stronie, co nie zmęczy małego czytelnika. Ta książeczka przeznaczona jest dla „Książkogryzaków”, jak podaje wydawca. Do jej zalet należy zaliczyć wspaniałe, kolorowe i realistyczne ilustracje, Edyty Karaban, pomagające zrozumieć tekst.

Książeczka ma także akcję: przygodę nad jeziorem, w zetknięciu z wodą, konsoli gier „Super Marian”, którą dostał na urodziny bohater publikacji, Jacek. Jest to realny powiew nowoczesności naszej doby: często można zobaczyć bowiem młodych ludzi, grających w różnych miejscach publicznych w gry w telefonie komórkowym lub na tablecie.

Jest w książce również dydaktyka. Młody człowiek, czytający książeczkę, dowie się, jak należy się obchodzić z elektroniką nad wodą, czy ją w ogóle warto zabierać nad jezioro czy rzekę, wreszcie, jak korzystać z przyrody nad jeziorem. Czasami warto odejść od gier i konsoli i zabawić się w tradycyjny sposób, pływając i nurkując. Ważna jest też wskazówka, że w trudnych i nietypowych sytuacjach można liczyć na pomoc rodziny: zwłaszcza mamy, taty. Brat-rówieśnik może być dobrym kumplem do figli, lecz nie zawsze jest wystarczająco przewidującym człowiekiem.

Autorka, na zakończenie książeczki, postawiła młodym czytelnikom kilka konkretnych pytań. Odpowiedzi na nie będą świadczyć o pełnym zrozumieniu tekstu publikacji.

Jest to bardzo wartościowy tekst, świadczący o trosce autorki, ilustratorki i wydawnictwa o młodego, początkującego czytelnika. Warto dodać, że seria „Książkożercy” będzie kontynuowana.

                                                                                              Jacek Potocki

Barbara Wicher. „Super Marian nad jeziorem”. Ilustrowała Edyta Karaban. Wydawnictwo „Wilga”. Warszawa b.r.w.

W wydaniu nr 209, kwiecień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. KICK THE TICK

  Sposób na kleszcze
 2. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pierwsze lektury
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Poeta niepokorny
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Zapiski dyplomaty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tragiczny koniec marszałka
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Żydzi w hitlerowskiej armii i flocie
 7. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan - 10 milionów obywateli
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co zagraża Ameryce?
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nikt nic nie wie
 11. OBRAZ WENEZUELI DZIŚ

  Ukradzione 350 mld dolarów
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Wyniki same przyjdą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm i dyplomacja
 14. WIATR OD MORZA

  Deputaty i inne dochody
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pułapka
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Likwidatorzy Unii Europejskiej
 17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Taniec do upadłego