Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

10 kwiecień 2019

Nikt nic nie wie

Bo takie są utwory Samuela Becketta. Nie bardzo wiadomo, o co w nich chodzi. Dlatego na interpretacji tych trudnych utworów można zrobić jakąś karierę.

Ta książka składa się z dwóch wątków: jeden, to interpretacja, a właściwie to nawet egzegeza trudnych utworów Becketta przez ich wieloletniego tłumacza, a drugi to opis nieustannych wysiłków tego tłumacza, podejmowanych w celu nawiązania kontaktu z zagadkowym pisarzem, który na co dzień raczej stroni od publiczności.

Libera omawia inscenizację „Czekania na Godota” w 1957 roku w Teatrze Współczesnym, w reżyserii Jerzego Kreczmara. Czekali wtedy na Godota bez końca i zastanawiali się, dlaczego ten mityczny Godot nie przybywa. Okazało się, że Godot nie istnieje, że go w ogóle nie ma.

Trudno było wówczas też zdobyć utwory, uznanego za antysystemowego i nihilistycznego twórcę, Becketta, zarówno w księgarniach jak i w bibliotekach, nawet w tych renomowanych. Ciekawe były wysiłki autora, by książkę Becketta nielegalnie wynieść z biblioteki.

I jego podróże, zarówno do Europy jak i do USA. Okresy życia za granicą w charakterze stypendysty. Jego spotkania tam, zarówno z miejscowymi, wybitnymi przedstawicielami kultury, grającymi w sztukach Becketta, jak i z Polakami; np. z Haliną Mikołajską. Wreszcie spotkanie z samym Beckettem, liczne kontakty z nim, choć na odległość.

Nad całą książką snuje się cień autora, którego rodzice uratowali się z getta, a wielu przyjaciół i znajomych opuściło Polskę po wydarzeniach marcowych w 1968 roku. Jednego z nich, Arnolda, który w latach późniejszych staje się mentorem literackim i mecenasem finansowym Antoniego Libery, autor przedstawia dość często w powieści. Ale generalnie, wiele miejsca w książce daje do zrozumienia, że nie przepada za Polską i za Polakami, czemu się nie ma co dziwić. Ale nawet, kiedy bezkrytycznie wielbi Zachód, to stwierdzenie, że życie w socjalistycznej Polsce było „szczurze”, można uznać za co najmniej lekko przesadzone: w PRL żyło się niełatwo, z reguły bardzo skromnie, ale czy ludność kryła się po jakichś norach?

Generalnie, w książce jest dużo polityki, w postaci rozliczenia z PRL. Często też pojawia się zasłużona krytyka ZSRR, jego złowrogiego stosunku do Polski i do polskich panów.

Na zakończenie książki rodzynek: utwór Samuela Becketta „Bez”, w znakomitym tłumaczeniu Antoniego Libery.

Bardzo interesująca, choć dość trudna książka o twórczości znakomitego Samuela Becketta, ilustrowana unikalnymi zdjęciami.

                                                                                              Jacek Potocki

Antoni Libera. „Godot i jego cień”. Wydawnictwo „Państwowy Instytut Wydawniczy”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 209, kwiecień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. KICK THE TICK

  Sposób na kleszcze
 2. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pierwsze lektury
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Poeta niepokorny
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Zapiski dyplomaty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tragiczny koniec marszałka
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Żydzi w hitlerowskiej armii i flocie
 7. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan - 10 milionów obywateli
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co zagraża Ameryce?
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nikt nic nie wie
 11. OBRAZ WENEZUELI DZIŚ

  Ukradzione 350 mld dolarów
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Wyniki same przyjdą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm i dyplomacja
 14. WIATR OD MORZA

  Deputaty i inne dochody
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pułapka
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Likwidatorzy Unii Europejskiej
 17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Taniec do upadłego