Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

11 kwietnia 2019

Co zagraża Ameryce?

Arabia Saudyjska przed kilkoma dniami zagroziła, że z powodu rozbieżności w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, w transakcjach obejmujących ropę naftową odejdzie od dolara, popularnie zwanych petrodolarami. Ekonomiści uważają, że taki krok doprowadzi do chaosu w finansach świata, ale politycy amerykańscy dostrzegają w tym kroku również wyraźne zagrożenie dla dominacji finansowej i politycznej Stanów Zjednoczonych – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Saudowie jednak są zbyt istotnym sojusznikiem i kontrahentem USA na Bliskim Wschodzie, by Ameryka potraktowała ich podobnie, jak przywódcę roponośnego Iraku, Saddama Husajna czy lidera wydobywającej ropę naftową Libii, Muammara Kadafiego, którzy zapowiedzieli podobne posunięcia i nawet usiłowali je wprowadzić w życie. Obaj zginęli z tego powodu w inspirowanych przez Amerykanów wojnach i w efekcie nie doszło ani do odejścia Iraku od dolara w handlu ropą, ani do wprowadzenia przez Libię tzw. złotego dinara w tych transakcjach, do którego miały przyłączyć się inne kraje afrykańskie, które sprzedają ropę.

I tę sytuację analitycy stawiają, jako rzeczywistą przyczynę inwazji amerykańskiej na Irak i akcji w Libii, pod przykrywką wspólnego tam działania NATO, na czele z Francją.

To nie są jedyne przypadki na tej niwie. Od dawna bowiem główni aktorzy światowego handlu ropą, tj. Rosja (sprzedawca) i Chiny (nabywca) i cała struktura BRICS używają swoich walut bądź euro w tych transakcjach, domagając się odejścia od dolara. Od rozliczeń w dolarze za ropę odszedł Iran, a ostatnio Wenezuela. W tym ostatnim przypadku USA nie zwalczają prezydenta Nicolasa Maduro z powodu złego zarządzana krajem, a zwłaszcza łamania praw człowieka w walce z opozycją, tylko właśnie z powodu groźby odejścia od rozliczeń za ropę w dolarze.

Jednakże sygnalizowane wyżej przypadki stanowią raczej niewielki procent transakcji naftowych i nie są zagrożeniem dla pozycji USD. Natomiast ewentualna decyzja Arabii Saudyjskiej o odejściu od dolara rzeczywiście może zrujnować zarówno światowy system finansowy jak i polityczną pozycję USA; stąd nic dziwnego, że Amerykanie tak obawiają się jej i nawet jej nie komentują.

Sytuacja ta wyjaśniać może motywy ostatnio podjętej przez USA akcji prawnej przeciwko OPEC. Ta organizacja również wskazuje na celowość uniezależnienia światowego handlu ropą od dolara.

I to wszystko stanowi prawdziwe zagrożenie dla pozycji Ameryki.

                                                                                                 JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 209, kwiecień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Poeta niepokorny
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Zapiski dyplomaty
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tragiczny koniec marszałka
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Żydzi w hitlerowskiej armii i flocie
 5. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 6. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan - 10 milionów obywateli
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co zagraża Ameryce?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nikt nic nie wie
 9. OBRAZ WENEZUELI DZIŚ

  Ukradzione 350 mld dolarów
 10. DECYDENT POLIGLOTA

  Wyniki same przyjdą
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm i dyplomacja
 12. WIATR OD MORZA

  Deputaty i inne dochody
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pułapka
 14. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Likwidatorzy Unii Europejskiej
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Taniec do upadłego