Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

19 kwiecień 2019

Zapiski dyplomaty

Autor to znakomity dyplomata i doskonały prawnik międzynarodowy, dwukrotny ambasador i wiceminister spraw zagranicznych. W okresie „wstawania Polski z kolan” i raczej „takiej sobie dyplomacji” warto przypomnieć sobie różne wydarzenia i osoby w naszej i światowej służbie zagranicznej.

Książka Wolskiego to przeplatanka relacji z jego doświadczeń w MSZ i wydarzeń w historii Polski oraz świata. Czyli taki właśnie „groch z kapustą”, choć w odbiorze czytelnika, niekoniecznie taką książka jest. Nie jest to jednak pamiętnik, a raczej przegląd różnych wydarzeń, w dużej mierze oparty na pisemnych relacjach czy nawet książkach, wcześniej opublikowanych.

Jakub Wolski w krótkich rozdziałach opisuje różne „smaczki” dyplomatyczne, sprawy, które mogą uchodzić do dzisiaj za tajemne dla szerszej publiczności, choć były już prezentowane kiedyś albo przez uczestników wydarzeń lub przez innych autorów. Zapiska o podpisaniu „wieczystego sojuszu rosyjsko-niemieckiego” z 1905 roku, czy charakterystyki cesarza Wilhelma II, albo ministra spraw zagranicznych Francji, Arystydesa Brianda, współautora słynnego „Paktu o nieagresji” stanowią mistrzostwo pisarskie.

Polaków bez wątpienia zainteresują wydarzenia i wysiłki naszych przyjaciół, związane z przyjęciem naszego kraju do NATO, czy sylwetki naszych ministrów spraw zagranicznych (np. Józefa Becka) i ambasadorów, działających zarówno przed wojną jak i współcześnie.

Jakub Wolski przytacza w swojej książce momentami zabawne wydarzenia z zakresu Protokołu Dyplomatycznego, takie jak wymagany i rzeczywisty ubiór dyplomatów czy ceremonia złożenia listów uwierzytelniających, rozmowy dyplomatów, wizyty oficjalne i nawet pewien chaos im towarzyszący, a także przypadki związane z łącznością kurierską.

Są w książce również wydarzenia, które odbiły się szerokim echem w stosunkach międzynarodowych, jak np. wizyta prezydenta USA Nixona w lutym 1972 roku Pekinie i rozmowy z Mao, kryzys kubański z 1962 roku czy wojna brytyjsko-argentyńska o Falklandy z 1982 roku.

Interesujące są przypadki osobistego zetknięcia się autora z panią Hilary Clinton czy z przywódcą Libii, Muammarem Kadafim. Od czasu do czasu trafia się też relacja autora, z pracy „w gmachu”, uwagi, dotyczące zwierzchników w MSZ jak i na placówkach zagranicznych.

Wciągająca i dobrze napisana książka o dawnej i współczesnej dyplomacji polskiej oraz światowej, bez retuszu i zakłamania.

                                                                                              Jacek Potocki

Jakub T. Wolski. „Dyplomatyczny cicer cum caule”. Wydawnictwo „Iskry”. Warszawa 2019

W wydaniu nr 209, kwiecień 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. KICK THE TICK

    Sposób na kleszcze
  2. WSPÓLNE CZYTANIE

    Pierwsze lektury
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Poeta niepokorny
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Zapiski dyplomaty
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Tragiczny koniec marszałka
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Żydzi w hitlerowskiej armii i flocie
  7. WIATR OD MORZA

    Szwedzi trzymają się dobrze
  8. Z KRONIKI BYWALCA

    Azerbejdżan - 10 milionów obywateli
  9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Co zagraża Ameryce?
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Nikt nic nie wie
  11. OBRAZ WENEZUELI DZIŚ

    Ukradzione 350 mld dolarów
  12. DECYDENT POLIGLOTA

    Wyniki same przyjdą
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Terroryzm i dyplomacja
  14. WIATR OD MORZA

    Deputaty i inne dochody
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor jako pułapka
  16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Likwidatorzy Unii Europejskiej
  17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Taniec do upadłego