Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

17 kwiecień 2019

Tragiczny koniec marszałka

To chyba najgłośniejszy przypadek w ramach Wielkiej Czystki. Autor, znakomity znawca stalinowskiej Rosji, analizuje rolę Armii Czerwonej po Rewolucji Październikowej, jej roszady personalne za kolejnych ministrów, zwanych tam komisarzami: od bystrego Lwa Trockiego po nieudacznika i ignoranta Klimenta Woroszyłowa. Właśnie za Woroszyłowa doszło do procesów i wyeliminowania z grona żywych wierchuszki dowódczej Armii Czerwonej.

Panuje powszechne przekonanie, że NKWD przygotowywało zbrodnie sądowe na polecenie Józefa Stalina, gdyż ten obawiał się wojskowego przewrotu, zorganizowanego przez owych dowódców. Paweł Wieczorkiewicz nie zaprzecza, że Stalin „miał na pieńku” z większością generalicji i nowo mianowanych marszałków: z wieloma z nich współpracował na licznych frontach wojny domowej, a także w wojnie z Polską, którą bolszewicy przegrali między innymi, z powodu jego błędów.  A przecież miał on uchodzić powszechnie za genialnego stratega, który prowadził Armię Czerwoną do zwycięstwa, pokonując błędy innych.

Tuchaczewskiego np. nienawidził za znajomość rzemiosła wojennego, za to, że marszałek głośno mówił o błędach Stalina. Ale nie tylko dlatego Tuchaczewski musiał zniknąć ze sceny polityczno-wojskowej, nie tylko dlatego musiał zginąć. Wieczorkiewicz pisze otwarcie o wyniosłym i niezwykle konfliktogennym charakterze marszałka, który zraził sobie najwyższe kierownictwo państwa i resortu obrony; kiedy doszło do szykan jego osoby, nikt nie stanął w jego obronie, a zwłaszcza marszałek Woroszyłow, nienawidzący Tuchaczewskiego, który uważał „Klima”, bohatera wojny domowej, za nieudacznika.

Autor opisuje manipulacje personalne w Armii Czerwonej, w celu osaczenia marszałka i przygotowania jego procesu, opisuje przypadki morderstw, dokonywanych przez NKWD na najwyższych rangą oficerach i politykach, na członkach ich rodzin.

Wreszcie najważniejsza rzecz: Paweł Wieczorkiewicz, jak się wydaje, ujawnia bardzo prawdopodobną przyczynę rozprawy Stalina z korpusem oficerskim: dyktator przygotowywał się do współpracy z Adolfem Hitlerem, a takiej współpracy nie zaakceptowaliby generałowie i wysokiej rangi dowódcy. Jednocześnie te pomysły Wodza były ściśle skrywane, zarówno w społeczeństwie radzieckim jak i wobec Zachodu czy najbliższych współpracowników. Stąd czytelnik dowie się z książki o potężnej akcji, deprecjonującej marszałka na arenie międzynarodowej. W akcji pomagali Stalinowi zupełnie nieświadomie zagraniczni politycy.

A generalnie, NKWD, na zlecenie Stalina, zaprezentowało we współpracy ze służbami niemieckimi, bezwzględny majstersztyk w eliminowaniu oponentów dyktatora.

Super książka! Rzuca całkiem nowe światło na „sprawę Tuchaczewskiego”.

                                                                                                 Jacek Potocki

Paweł Wieczorkiewicz. „Sprawa Tuchaczewskiego”. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”. Poznań 2019

W wydaniu nr 209, kwiecień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. KICK THE TICK

  Sposób na kleszcze
 2. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pierwsze lektury
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Poeta niepokorny
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Zapiski dyplomaty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tragiczny koniec marszałka
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Żydzi w hitlerowskiej armii i flocie
 7. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan - 10 milionów obywateli
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co zagraża Ameryce?
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nikt nic nie wie
 11. OBRAZ WENEZUELI DZIŚ

  Ukradzione 350 mld dolarów
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Wyniki same przyjdą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm i dyplomacja
 14. WIATR OD MORZA

  Deputaty i inne dochody
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pułapka
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Likwidatorzy Unii Europejskiej
 17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Taniec do upadłego