Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

4 kwiecień 2019

Terroryzm i dyplomacja

Jest to ostatnia część trylogii z Klarą Walldeen. Do klanu postaci dochodzi dość żałosny dyplomata-nieudacznik, Jacob Seger, skierowany na praktykę do ambasady Szwecji w Bejrucie. Z uwagi na dziwny chaos organizacyjny, Jacob nie ma tam nic specjalnego do roboty, poza porządkowaniem archiwum i przekładaniem papierów.

Jacob jest homoseksualistą; zostawił swego dotychczasowego partnera w Szwecji, a w Bejrucie wmanewruje się w nowy, męsko-męski romans. Jego partnerem staje się fotograf wojenny, Yassim. W tym momencie książka staje się niezwykle naturalistyczna. Autor odtwarza momenty ze związku Jacoba z Yassimem, momentami brutalne przy opisie intymnych uniesień obu panów.

Drugi wątek ze Sztokholmu, dotyczy ingerencji Rosji w sprawy wewnętrzne Szwecji, co jest – nie wiadomo dlaczego – skrywane przez szwedzkie służby (agentura rosyjska???). Te machinacje policji zostają ujawnione przez prawniczkę z renomowanej kancelarii. Prawniczka zostaje aresztowana i do akcji wkracza Klara-bohaterka. Ta ostatnia jest przez kogoś nieustannie inwigilowana; będzie także prześladowana przez tajne służby.

Wreszcie pojawia się zasadniczy wątek powieści: terroryzm, wycelowany w Europę, stąd szwedzki wywiad wojskowy śledzi ten wątek w Bejrucie. Jakob znajduje się na celowniku czynnej oficer wywiadu wojskowego, która, szantażując go ujawnieniem pewnych informacji, poleca mu zbadać związki jego kochanka, Yassima, z terrorystami. Yassim ma być kurierem, dostarczającym polecenia szefów Państwa Islamskiego z Syrii do Europy. Natomiast informuje on Jacoba, że dostarcza do europejskich mediów jedynie dowody zbrodniczego działania Amerykanów w Syrii. Jacob ma przewieźć do Europy czip z informacjami. Potem okazuje się, że w rzeczywistości przewozi plany zamachów terrorystycznych w Szwecji.

Zakończenie powieści znakomite, ale jednocześnie zaskakujące: ujawniona zostaje prawdziwa rola Yassima, przy okazji czyta się o konfliktach między tajnymi szwedzkimi służbami cywilnymi a wojskowymi.

Dużo o działaniach służb rosyjskich zarówno w Libanie jak i w Syrii: pracują i mącą. Ani słowa nie ma o znanej powszechnie roli Izraela w Syrii jak i w Libanie.

Bardzo krytyczna opinia autora o poziomie szwedzkiej dyplomacji. Powszechnie uważa się ją za dyplomację na wysokim poziomie. A w tej powieści, w osobie dyplomaty-stażysty, Jacoba, człowieka w zasadzie niezaradnego, uciekającego od swego prawdziwego pochodzenia, dyplomacja szwedzka otrzymała ocenę blisko niedostatecznej.

Ale jako powieść akcji, książka dobra.

                                                                                              Jacek Potocki

Joakim Zander. „Szpieg z Bejrutu”. Tłum. Wojciech Łygaś. Wydawnictwo „Sonia Draga”. Katowice 2019

W wydaniu nr 209, kwiecień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. KICK THE TICK

  Sposób na kleszcze
 2. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pierwsze lektury
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Poeta niepokorny
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Zapiski dyplomaty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tragiczny koniec marszałka
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Żydzi w hitlerowskiej armii i flocie
 7. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan - 10 milionów obywateli
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co zagraża Ameryce?
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nikt nic nie wie
 11. OBRAZ WENEZUELI DZIŚ

  Ukradzione 350 mld dolarów
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Wyniki same przyjdą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm i dyplomacja
 14. WIATR OD MORZA

  Deputaty i inne dochody
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pułapka
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Likwidatorzy Unii Europejskiej
 17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Taniec do upadłego