Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

4 kwietnia 2019

Terroryzm i dyplomacja

Jest to ostatnia część trylogii z Klarą Walldeen. Do klanu postaci dochodzi dość żałosny dyplomata-nieudacznik, Jacob Seger, skierowany na praktykę do ambasady Szwecji w Bejrucie. Z uwagi na dziwny chaos organizacyjny, Jacob nie ma tam nic specjalnego do roboty, poza porządkowaniem archiwum i przekładaniem papierów.

Jacob jest homoseksualistą; zostawił swego dotychczasowego partnera w Szwecji, a w Bejrucie wmanewruje się w nowy, męsko-męski romans. Jego partnerem staje się fotograf wojenny, Yassim. W tym momencie książka staje się niezwykle naturalistyczna. Autor odtwarza momenty ze związku Jacoba z Yassimem, momentami brutalne przy opisie intymnych uniesień obu panów.

Drugi wątek ze Sztokholmu, dotyczy ingerencji Rosji w sprawy wewnętrzne Szwecji, co jest – nie wiadomo dlaczego – skrywane przez szwedzkie służby (agentura rosyjska???). Te machinacje policji zostają ujawnione przez prawniczkę z renomowanej kancelarii. Prawniczka zostaje aresztowana i do akcji wkracza Klara-bohaterka. Ta ostatnia jest przez kogoś nieustannie inwigilowana; będzie także prześladowana przez tajne służby.

Wreszcie pojawia się zasadniczy wątek powieści: terroryzm, wycelowany w Europę, stąd szwedzki wywiad wojskowy śledzi ten wątek w Bejrucie. Jakob znajduje się na celowniku czynnej oficer wywiadu wojskowego, która, szantażując go ujawnieniem pewnych informacji, poleca mu zbadać związki jego kochanka, Yassima, z terrorystami. Yassim ma być kurierem, dostarczającym polecenia szefów Państwa Islamskiego z Syrii do Europy. Natomiast informuje on Jacoba, że dostarcza do europejskich mediów jedynie dowody zbrodniczego działania Amerykanów w Syrii. Jacob ma przewieźć do Europy czip z informacjami. Potem okazuje się, że w rzeczywistości przewozi plany zamachów terrorystycznych w Szwecji.

Zakończenie powieści znakomite, ale jednocześnie zaskakujące: ujawniona zostaje prawdziwa rola Yassima, przy okazji czyta się o konfliktach między tajnymi szwedzkimi służbami cywilnymi a wojskowymi.

Dużo o działaniach służb rosyjskich zarówno w Libanie jak i w Syrii: pracują i mącą. Ani słowa nie ma o znanej powszechnie roli Izraela w Syrii jak i w Libanie.

Bardzo krytyczna opinia autora o poziomie szwedzkiej dyplomacji. Powszechnie uważa się ją za dyplomację na wysokim poziomie. A w tej powieści, w osobie dyplomaty-stażysty, Jacoba, człowieka w zasadzie niezaradnego, uciekającego od swego prawdziwego pochodzenia, dyplomacja szwedzka otrzymała ocenę blisko niedostatecznej.

Ale jako powieść akcji, książka dobra.

                                                                                              Jacek Potocki

Joakim Zander. „Szpieg z Bejrutu”. Tłum. Wojciech Łygaś. Wydawnictwo „Sonia Draga”. Katowice 2019

W wydaniu nr 209, kwiecień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Poeta niepokorny
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Zapiski dyplomaty
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tragiczny koniec marszałka
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Żydzi w hitlerowskiej armii i flocie
 5. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 6. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan - 10 milionów obywateli
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co zagraża Ameryce?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nikt nic nie wie
 9. OBRAZ WENEZUELI DZIŚ

  Ukradzione 350 mld dolarów
 10. DECYDENT POLIGLOTA

  Wyniki same przyjdą
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm i dyplomacja
 12. WIATR OD MORZA

  Deputaty i inne dochody
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pułapka
 14. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Likwidatorzy Unii Europejskiej
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Taniec do upadłego