Established 1999

KICK THE TICK

26 kwiecień 2019

Sposób na kleszcze

Zagrożenie ukłuciami kleszczy trwa w Polsce co najmniej od kwietnia do października. Czym grozi zakażanie boreliozą, jak się przed kleszczami chronić oraz jak bezpiecznie samodzielnie usunąć kleszcza.

Joanna Stankiewicz-Damięcka i prof. Tadeusz Płusa

To tematy konferencji prasowej Kick the Tick dla ICB Pharma przygotowanej w siedzibie IMR advertising by PR.

Dzięki corocznym kampaniom społecznym świadomość o chorobach przenoszonych przez kleszcze jest znaczna. Jednak przypomnień nigdy za wiele, bowiem ewentualne leczenie boreliozy jest długotrwałe (nawet przez lata), często bolesne i nieobojętne dla psychofizycznej równowagi organizmu.

Co prawda, tylko ok. 20 proc. kleszczy jest zainfekowanych bakterią boreliozy, ale wiedzę, czy po ukłuciu kleszcza mieliśmy szczęście i nie ulegliśmy zakażeniu chorobą, zdobędziemy poniewczasie. Lepiej więc stosować środki zapobiegawcze: repelenty odstraszające pajęczaki oraz odpowiedni strój na spacery w parkach i lesie.

Ponadto, właściciele zwierząt są dodatkowo narażeni na atak kleszczy, z uwagi na ryzyko przeniesienia agresora w środowisko domowe.

Czynniki zakaźne mogą być przenoszone do krwi żywiciela (człowieka lub zwierzęcia) już w pierwszych godzinach po wczepieniu się kleszcza, stąd bardzo ważne jest jego szybkie znalezienie i usunięcie.

Kleszcza nie należy: smarować tłuszczem, alkoholem, polewać olejkiem miętowym, wykręcać palcami, wydrapywać, wypalać, ponieważ takie działania zwiększają ilość wymiocin i śliny kleszcza wydalanych do krwi, a więc ryzyko zakażenia.

Prof. Tadeusz Płusa

Prof. dr hab. Tadeusz Płusa – ekspert, autor książki „Borelioza”

Nie ma uzasadnienia wykręcanie kleszcza z uwagi na budowę jego narządu gębowego przypominającego kształtem szyszkę.

David Liszka - kierownik działu badań i rozwoju w ICB Pharma

David Liszka – kierownik działu badań i rozwoju w ICB Pharma

Polska firma ICB Pharma – posiadająca180 opatentowanych produktów, 60 światowych patentów tylko w ostatnich trzech latach, 20 innowacyjnych patentów rocznie – opracowała wyrób medyczny: zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy. Składa się on z aplikatora powodującego  natychmiastowe zamrożenie kleszcza i zatrzymanie jego funkcji fizjologicznych.

Anna Korcz zaprasza do swojego Zacisza

Anna Korcz zaprasza do swojego Zacisza. Przysłuchują się (od lewej) Karina Świętosławska i Agnieszka Czak

Do aplikatura dołączony jest dwustronny przyrząd z końcówką do usuwania nimfy oraz dorosłych osobników, a także probówka, do której wkładamy usuniętego pajęczaka. Czyli: Kick the Tick – kopnij kleszcza.

Trzyskładnikowy zestaw umożliwia samodzielne, szybkie i bezpieczne usunięcie kleszcza, ogranicza ryzyko zakażenia, chroni ciało kleszcza przed rozerwaniem podczas zabiegu, nie zawiera środków owadobójczych, jest bezpieczny w użyciu.

Aplikator do zamrażania kleszcza jest wygodny w użyciu i działa pod każdym kątem, wystarcza do usunięcia ok. 40 osobników. Może być stosowany zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Aby maksymalnie ograniczyć możliwość doświadczenia tak przykrej przygody, ICB Pharma poleca Max Repelent Plus odstraszający kleszcze, komary i meszki, działający do czterech godzin.

W przypadku kleszczy najskuteczniejsze będą dwie godziny.

Preparat posiada bezpieczny profil toksykologiczny, więc w sposób minimalny jest wchłaniany przez skórę. Nie zawiera DEET.

Autorski poczęstunek w IMR

Autorski poczęstunek w IMR

W konferencji prasowej udział wzięli goście: Joanna Stankiewicz-Damięcka – doświadczyła na sobie cierpień związanych z leczeniem boreliozy, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Płusa – ekspert, autor książki „Borelioza”, Klaudia Żur z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz przedstawiciele firmy ICB Pharma: Karina Świętosławska, David Liszka – szef działu badań i rozwoju, Krzysztof Pękala – kierownik działu marketingu i Agnieszka Czak – specjalistka ds. marketingu.

Specjalnym gościem konferencji była Anna Korcz, właścicielka urokliwego zakątka rekreacyjnego z plażą nad malowniczą rzeką Wkrą, w podwarszawskim Pomiechówku.

W wydaniu nr 209, kwiecień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. KICK THE TICK

  Sposób na kleszcze
 2. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pierwsze lektury
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Poeta niepokorny
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Zapiski dyplomaty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tragiczny koniec marszałka
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Żydzi w hitlerowskiej armii i flocie
 7. WIATR OD MORZA

  Szwedzi trzymają się dobrze
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan - 10 milionów obywateli
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co zagraża Ameryce?
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nikt nic nie wie
 11. OBRAZ WENEZUELI DZIŚ

  Ukradzione 350 mld dolarów
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Wyniki same przyjdą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm i dyplomacja
 14. WIATR OD MORZA

  Deputaty i inne dochody
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pułapka
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Likwidatorzy Unii Europejskiej
 17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Taniec do upadłego