Established 1999

WIATR OD MORZA

2 styczeń 2017

Rok 2017

Pod choinkę, nieoczekiwanie, otrzymałem kalendarz na 2017 r. – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Widniejąca na nim liczba „17” wydała mi się jakby proroczą i zatrważającą.

Uruchomiłem swoje pokłady wiedzy i zacząłem grzebać w ekskrementach historii, aby przypomnieć sobie czy i jaki ta liczba miała wpływ na losy kraju i świata. Skażony jestem „syndromem elbląskim”, skąd piszę, gdzie odkrywka hanzeatyckiej starówki, a zwłaszcza jej latryn, dostarcza obecnie ponoć większej wiedzy niż wykopaliska w Troi. Na marginesie: patrzmy, co wyrzucamy do ubikacji i na śmietniki, bo to może być świadectwem naszej cywilizacji…

A oto wyniki moich poszukiwań archeologiczno-historycznych:

1517 r.- Marcin Luter na drzwiach kościoła przybił 9 swoich tez, głownie przeciw nadużyciom w Kościele katolickim – nastąpił rozłam w kościele, który trwa do dzisiaj…

1717 r. – obradował w Polsce sejm, który z powodu niedopuszczenia posła do głosu, został nazwany „sejmem niemym”. Wówczas spowodowało to wkroczeniem wojsk rosyjskich, a finalnie Rzeczpospolita została pod protektoratem Rosji.

Dzisiaj preludium mieliśmy 16 grudnia 2016 r. (17-tego miało być wolne). A jakie konsekwencje będą dzisiaj?

1917 r. – Objawienia Fatimskie – najważniejsze trzecie z 13 lipca: „…że Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, to bezbożna propaganda rozszerzy się na cały świat…” – NMP trafiała w dziesiątkę!

1917 r. – konkretnie 17 kwietnia, dociera do Rosji przez Niemcy, Szwecję i Finlandię największy bandyta wszech czasów, którego jedynie słuszne polityczne poglądy, napisane przez Marksa i Engelsa na zamówienie zleceniodawców i kultywowane przez następców spowodowały śmierć ponad 100 milionów ludzi (moje obliczenia).

lenin-ok

Zaczęło się prozaicznie. Jego poglądy lewicowe w rozumieniu walki o prawa pracownicze i dobrobyt ludu skrystalizowały się dopiero, gdy poległ jego brat, a konkretnie został poddany egzekucji w 1887 r.

Ta trauma spowodowała, że stworzył w Rosji system monopolu władzy, obalając dotychczasowy system, będąc jedynie liderem partii, którą sam stworzył, która z nazwy była większościową – tłumacząc z rosyjskiego bolszewicką. To on wypowiedział znamienne słowa: Zdobytej władzy nigdy nie oddamy!

W swoich działaniach nie uzyskał jednak rezultatów, które by finalnie przyniosły ulgę ówczesnemu suwerenowi, który go poprał. Ciemny lud – robotników i wojsko -wykorzystał do zdobycia władzy. Wynalazł też ciekawe rozwiązania dla utrwalenia swojej władzy: dyktaturą spowodował wojnę domową w latach 1917 – 1922, stworzył „Czeka” do walki z kontrrewolucją i Gułagi, na bazie których powstały później : NKWD, SMIERSZ itp. wynalazki do utrwalania władzy. Niestety nie wprowadził dodatków na utrzymanie dzieci, zaś tzw. biezprizornyje czyli dzieci bez opieki szwędały się po miastach, bo rodzice za działalność anty, albo nie, żyli albo domierali jako dochodiagi w gułagach. W czasach blokady Leningradu dzieci stanowiły część diety jego mieszkańców…

Ten rok dla mnie jest najbardziej niewiadomy, gdyż w 2017 r. obchodzić będziemy 100 lat od tych wynaturzeń politycznych i ich skutków, które odżywają dzisiaj w głowach polityków.

17 września 1939 r. najeżdżają na nas Sowieci, podobnie jak w 1717 r….

„17teen” – zespół The Beatles w 1963 r. nagrał piosenkę „She was just seventeen. You know what I mean”, obwieszczając młodzieży brytyjskiej, że prawo pozawala na bzykanie dziewczyn już w wieku 17 lat. Obecnie w UK obniżono wiek do lat 16, lecz trwają dyskusje w „ichnim” parlamencie o obniżeniu tego wieku… A u nas?

17 stycznia i 17 kwietnia zmarli odpowiednio matka i ojciec, rodzice Jarosława Kaczyńskiego, co powinno zwiastować nowymi miesięcznicami.

Zaniepokojony swoimi „odkryciami” nie grzebałem dalej. Wypatruję zaś znaków na niebie i ziemi, czy aby zbliżający się 2017 r. nie wywrze na nas podobnie dotkliwych skutków, jak kiedyś w historii.

Niegdyś opatrzność ostrzegała nas przez pastuszków i inne dzieci, którym się ukazywała, i przekazywała, co mamy czynić. Także i tu czyli w b. Prusach Wschodnich skąd piszę: Święta Lipka, Gietrzwałd, Krosno itp. (polecam do zwiedzenia zwłaszcza to ostatnie miejsce – k. Ornety).

Ale obecnie dzieci już nie pasą owiec i bydła, zaś siedzą w Internecie, lub na play stadion.

Miejmy nadzieję, że opatrzność opanowała nowy sposób komunikacji i zdoła przekazać w odpowiednim czasie ostrzeżenie, zwłaszcza nam, jako narodowi wybranemu, który z kolei wybrał obecne władze.

I tego życzę rodakom i czytelnikom Decydenta w 2017 r.

Ps. Felieton dedykuję koledze Romualdowi S. wybitnemu cenzorowi moich felietonów, wspaniałemu narciarzowi i  „właścicielowi” żony Krystyny, urody przecudnej.

SŁAWOMIR J. CZERNIAK

W wydaniu nr 182, styczeń 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Małe jest piękne!
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Seks a polityka
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Hakerzy rządzą światem
 4. POLSKI WYNALAZEK

  Makaron nie wymagający gotowania
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Lwica uskrzydlona
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ojciec i syn
 7. WIATR OD MORZA

  Poseł patriota
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Przyciągaj intrygując
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Guru światowej dyplomacji
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Manipulant globalny
 11. PRAWO - WŁADZA - PROBLEMY

  Racje przeciw wartościom
 12. WIATR OD MORZA

  Rok 2017
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Symbioza cnoty i grzechu