Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

16 styczeń 2017

Lwica uskrzydlona

Książkę tę napisała wybitna francuska dziennikarka Dominique de Saint Pern, a poświęciła ją głośnej duńskiej pisarce i miłośniczce Afryki, Karen Blixen, autorce hitu literackiego „Pożegnanie z Afryką”.

Książka obejmuje trzy okresy: relację Clary Svendsen, sekretarki baronowej, z planu filmowego „Pożegnania z Afryką” z Meryl Streep w roli głównej, opis życia Karen w Kenii, wreszcie kronikę jej życia w Danii i w świecie po powrocie z Afryki aż do śmierci, w ostatniej części ze sporym udziałem Clary, jako sekretarki, damy do towarzystwa i wieloczynnościowej służącej głównej bohaterki.

Rozmowy Clary ze słynną aktorką amerykańską Meryl Streep na temat Karen są o magnetyzmie wywieranym przez nią na mężczyzn, o jej życiu na farmie na obrzeżach Nairobi, o tym, jak lekarz powiadomił ją o syfilisie; zaraził ją tym niewierny mąż, który często odwiedzał domy publiczne w stolicy kolonialnej Kenii. Z tą postępującą chorobą walczyła Karen do końca życia, wreszcie została przez nią pokonana.

Karen była niezwykle silną kobietą. Mimo choroby, prowadziła normalne życie właścicielki podupadającej plantacji kawy. W ślad za wieloma Europejczykami Karen wraz z mężem objęła farmę w Afryce za pieniądze bogatych krewnych. Liczyli oboje na ogromne zyski, ale farma nie przynosiła dochodów, lecz generowała same długi. Dodatkowo, mimo zapaści finansowej, Karen nie ograniczała wydatków: grała rolę wielkiej arystokratki, otaczającej się luksusami, łaskawej dla tubylców, choć nieustannie atakowanej przez przyrodę i dekoniunkturę. Autorka eksponuje jej dobre uczynki i bogate życie uczuciowe z nowym partnerem, z którym związała się po rozwodzie z mężem, ale który ciągle wyjeżdżał, co ją bardzo dołowało. Mimo to skutecznie, bo inteligentnie, radziła sobie z rywalkami.

Po śmierci partnera i sprzedaży zbankrutowanej afrykańskiej farmy Karen wraca do domu swej matki w Danii. Wówczas walczy o wydanie swych książek oraz o pozycję pisarki światowego formatu. Zdobywa rozgłos najpierw w Ameryce, dopiero potem w Europie, w tym w Danii. Jej powieść „Pożegnanie z Afryką” staje się światowym bestsellerem. W książce zawarte są reminiscencje o chybionej miłości do brata bliźniaka swojego nieudanego męża. Potem już są opisy codziennego życia: pisanie nowych dzieł, cierpienie, ale i romanse mimo upływających lat. Jest to pewne ostrzeżenie dla starszolatków: „Nie stańcie się żałośni. W pewnym momencie trzeba przestać!” A jednocześnie jest to obraz silnego ducha w drobnym ciele. Ducha, który chce wszystko kontrolować.

Głęboka i umiejętna analiza psychologii kobiety. Trzeba tę książkę przeczytać, by przekonać się, że słowa „duży duch w małym ciele” są prawdziwe.

                                                                                              Jacek Potocki

Dominique de Saint Pern „Baronowa Blixen”. Tłum. Bogdan Baran. Wydawnictwo „Czytelnik”. Warszawa 2016

W wydaniu nr 182, styczeń 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Małe jest piękne!
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Seks a polityka
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Hakerzy rządzą światem
  4. POLSKI WYNALAZEK

    Makaron nie wymagający gotowania
  5. LEKTURY DECYDENTA

    Lwica uskrzydlona
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ojciec i syn
  7. WIATR OD MORZA

    Poseł patriota
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Przyciągaj intrygując
  9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Guru światowej dyplomacji
  10. LEKTURY DECYDENTA

    Manipulant globalny
  11. PRAWO - WŁADZA - PROBLEMY

    Racje przeciw wartościom
  12. WIATR OD MORZA

    Rok 2017
  13. W OPARACH WIZERUNKU

    Symbioza cnoty i grzechu