Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

23 styczeń 2017

Seks a polityka

Nazwisko Michaliny Wisłockiej łączy się z przełamaniem pewnego tabu w naszym katolickim kraju, mianowicie z przełamaniem bariery milczenia w sprawach seksu.

Jej książka „Sztuka kochania”, która jest bezpruderyjnym erotycznym poradnikiem dla normalnych ludzi, osiągnęła łączny nakład 7 milionów egzemplarzy, stając się polskim bestsellerem wszech czasów…

W książce autor opisuje zmagania Wisłockiej z władzami PRL o wydanie tej książki w „Iskrach”. Władze ludowego państwa bowiem nienawidzą otwartego stosunku do seksu uważając, że wszelkie rozmowy na ten temat naruszają socjalistyczną moralność, no i narażają zbyt tolerancyjną władzę na krytykę ze strony konserwatywnego Kościoła.

Bohaterką powieści jest sama Michalina Wisłocka, obok występują funkcjonariusze SB, którzy na polecenie jedynie słusznej siły politycznej szczebla KC „zbierają kwity” na panią Michalinę, by ją skompromitować i zablokować wydanie poradnika. Ten wątek został chyba zbytnio rozbudowany, stając się właściwie głównym wątkiem powieści. Autor sam przyznaje, że jest on fikcyjny, ale jak czytelnik może zauważyć, bezpieka przed 1989 rokiem działała na polecenie odpowiedzialnych towarzyszy z „Białego Domu” na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu w Warszawie i to przez nich była rozliczana z wyników.

Robiono różne podejścia do Wisłockiej; a zaprzestano ich w momencie, kiedy rozważania pani Michaliny pomogły rozwiązać kryzys współżycia w rodzinie sekretarza KC. Potem już było łatwiej, trzeba było tylko złagodzić pewne sformułowania oraz wyretuszować pewne zbyt śmiałe rysunki. Nawet Kościół pomógł jej w przezwyciężeniu niechęci ze strony władz do książki, choć nie był jej entuzjastą.

Wiele w książce jest uwag o braku podstawowej wiedzy o seksie w polskim społeczeństwie i o wysiłkach podejmowanych przez Towarzystwo Planowania Rodziny dla uświadomienia ludzi o tych sprawach.

Oczywiście, powieść należy czytać z pewnym przymrużeniem oka; autor sam przyznaje, że wątek o zwalczaniu Michaliny Wisłockiej przez SB jest fikcyjny. Jednakże czytając tę książkę zastanawiałem się, jak daleko na jej treść wpłynęły konsultacje autora z wymienionym w podziękowaniach wybitnym „teczkologiem” prof. Antonim D.

Przy okazji warto się zastanowić, jak jest dzisiaj. Czy era zaściankowości w dziedzinie seksu w polskich rodzinach minęła bezpowrotnie? Jak na te sprawy reaguje Kościół katolicki? A jak władza?

Trzeba tę książkę przeczytać, by się otworzyć, a też po to, by wiele spraw bliskich każdemu człowiekowi po prostu zrozumieć.

                                                                                              Jacek Potocki

Konrad Szołajski „Wisłocka czyli jak to ze sztuką kochania było”. Wydawnictwo „Świat Książki”. Warszawa 2017

W wydaniu nr 182, styczeń 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Małe jest piękne!
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Seks a polityka
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Hakerzy rządzą światem
  4. POLSKI WYNALAZEK

    Makaron nie wymagający gotowania
  5. LEKTURY DECYDENTA

    Lwica uskrzydlona
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ojciec i syn
  7. WIATR OD MORZA

    Poseł patriota
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Przyciągaj intrygując
  9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Guru światowej dyplomacji
  10. LEKTURY DECYDENTA

    Manipulant globalny
  11. PRAWO - WŁADZA - PROBLEMY

    Racje przeciw wartościom
  12. WIATR OD MORZA

    Rok 2017
  13. W OPARACH WIZERUNKU

    Symbioza cnoty i grzechu