Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

4 styczeń 2017

Guru światowej dyplomacji

Światowe media podały, że 93-letni Henry Kissinger będzie „społecznym” doradcą Donalda Trumpa ds. polityki zagranicznej i jego specjalnym wysłannikiem w kontaktach z Rosją, którego główne zadanie ma polegać na doprowadzeniu do zbliżenia między USA a Rosją, w celu pozyskania Moskwy do walki Stanów z Chinami – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

USA mają znieść sankcje, nałożone na Rosję, uznać strefę wpływów Moskwy w przestrzeni poradzieckiej, na zachód od wschodnich granic NATO do Iranu, Afganistanu i Chin, co oznacza przekreślenie aspiracji euroatlantyckich Ukrainy, Gruzji, Armenii i Kazachstanu.

Czy w tym kontekście nie powinny spędzać nam sen z powiek obawy o Polskę?

W zamian za amerykańskie ustępstwa Rosja ma wycofać swe wojska z Ukrainy wschodniej i zagwarantować jej niepodległość, a USA nie uznają formalnie aneksji Krymu, choć nie będą tej sprawy poruszać w trakcie spotkań z Rosją. Kissinger uważa, że Ukraina ma szczególne znaczenie dla Rosji i wszelkie sprawy jej dotyczące Zachód powinien uzgadniać z Moskwą.

Henry Kissinger, emigrant żydowski z Niemiec, były doradca prezydenta Richarda Nixona ds. bezpieczeństwa narodowego i późniejszy szef Departamentu Stanu USA, jest powszechnie szanowanym dyplomatą-seniorem, który przyczynił się w 1973 roku do zakończenia wojny Jom Kippur między Izraelem a Egiptem i Syrią i który doprowadził do historycznej normalizacji stosunków USA z Chińską Republiką Ludową w wyniku wizyty prezydenta Nixona w Chinach w 1972 roku. Jest on zrównoważonym, doskonałym i skutecznym negocjatorem.

Former U.S. Secretary of State Henry Kissinger arrives for a memorial service for late Social Democratic senior politician Egon Bahr at St. Mary's Church in Berlin, Germany, September 17, 2015. Egon Bahr, an eminent German Social Democrat who with late Chancellor Willy Brandt forged a policy of rapprochement with Communist Eastern Europe known as "Ostpolitik" during the Cold War, died at the age of 93 on August 20, 2015. REUTERS/Fabrizio Bensch - RTS1J4M

Henry Kissinger będzie na nowym stanowisku realizował swoją koncepcję równowagi sił w polityce światowej, którą ma zapewnić współpraca Waszyngtonu z Moskwą, jak dawniej między USA a ZSRR, z tym, że dzisiaj są już inne czasy. Inna jest Rosja, inne jest jej otoczenie. Kissinger, mimo że był w swoim czasie autorem otwarcia Ameryki na Chiny, przez cały czas uważał, że w perspektywie historycznej nie Rosja, ale właśnie Chiny stanowią zagrożenie dla USA. I Rosja ma wesprzeć USA w zmaganiach z ChRL.

Zbliżenie Waszyngtonu z Moskwą ma duże szanse powodzenia, gdyż z jednej strony o takim właśnie zbliżeniu mówił nieustannie w czasie swej kampanii prezydenckiej Trump, który zresztą uznaje Kissingera za wielki autorytet w sprawach światowej polityki i to on w maju 2016 roku złożył Kissingerowi wizytę w jego nowojorskim mieszkaniu, a nie odwrotnie, natomiast z drugiej strony Kreml ma bardzo pozytywny stosunek do Kissingera, uważając go za jednego z najrozsądniejszych polityków amerykańskich.

Kissinger dość często spotykał się z Putinem w Moskwie w czasach, kiedy stosunki między Waszyngtonem a Moskwą były złe. Przy okazji warto zastanowić się, dlaczego niemiecki dziennik „Bild” z uporem podaje, że Kissinger zna osobiście prezydenta Władimira Putina z czasów, kiedy Putin, jako oficer KGB pracował w charakterze dyplomaty w Konsulacie Generalnym ZSRR w Dreźnie. I że ten fakt stoi za wieloma późniejszymi jego spotkaniami z prezydentem Rosji oraz generuje pozytywny stosunek Kissingera do Rosji.

Znając mechanizmy dyplomacji raczej trudno sobie wyobrazić, by profesor amerykańskich uniwersytetów, były szef Departamentu Stanu USA i doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego zamienił choć jedno słowo z niskiej rangi dyplomatą w radzieckim Konsulacie Generalnym w Dreźnie. Czy chodzi o to, by znaczenie resetu USA w stosunkach z Rosją zbagatelizować?

Kissinger jest niekwestionowanym autorytetem w zakresie stosunków międzynarodowych; sam Trump jest raczej laikiem w światowej polityce, a jego przyszły sekretarz stanu Rex Tillerson, b. szef koncernu naftowego ExxonMobil, też nie jest na tle Kissingera żadnym autorytetem dyplomatycznym. Wniosek nasuwa się sam: Henry Kissinger będzie bardzo wpływowym doradcą przyszłego prezydenta USA. Stąd już dzisiaj możemy sobie powiedzieć, że pod wielkim znakiem zapytania pozostaje budowa elementów tarczy rakietowej w Polsce czyli baza w Redzikowie i umocnienie tzw. wschodniej flanki NATO, uzgodnione w czasie szczytu NATO w Warszawie.

Obie te sprawy bardzo denerwują Rosją, na czym nowej ekipie w Białym Domu raczej nie będzie zależeć. Upada więc głoszona przez polskich polityków koncepcja Międzymorza, próba namówienia Amerykanów do przyjęcia ostrego kursu antyrosyjskiego. Czyli nastąpi fiasko dotychczasowych kanonów polityki zagranicznej RP. Dojdzie do jakichś dymisji w obliczu tej klapy?

Jacek Potocki

W wydaniu nr 182, styczeń 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Małe jest piękne!
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Seks a polityka
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Hakerzy rządzą światem
  4. POLSKI WYNALAZEK

    Makaron nie wymagający gotowania
  5. LEKTURY DECYDENTA

    Lwica uskrzydlona
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ojciec i syn
  7. WIATR OD MORZA

    Poseł patriota
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Przyciągaj intrygując
  9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Guru światowej dyplomacji
  10. LEKTURY DECYDENTA

    Manipulant globalny
  11. PRAWO - WŁADZA - PROBLEMY

    Racje przeciw wartościom
  12. WIATR OD MORZA

    Rok 2017
  13. W OPARACH WIZERUNKU

    Symbioza cnoty i grzechu