Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

4 czerwiec 2014

Każdy może zostać supermenem - 23.06

Jest to książka przeznaczona dla decydentów, spędzających godziny przed komputerem. Ma im pomóc poprawić swój stan. Zarówno stan zdrowia, jak i wizerunek.

Ale za tę poprawę muszą się wziąć sami. Trzy czynniki wpływają na dobry stan zdrowia: właściwy trening czyli ruch, odpowiedni wypoczynek i właściwa dieta. Najważniejszym czynnikiem poprawy jest ruch czyli aktywność fizyczna. W książce zawarte są rady, jak tego dokonać, zwłaszcza gdy ruch był prawie nieobecny przez wiele lat. Powinno się wchodzić w trening krok po kroku: szybki i zbyt gwałtowny trening może wywołać ostre, długotrwałe kontuzje. Przy okazji podano rady, jak zlikwidować przyczyny impotencji. Autorzy poruszają kwestię wpływu złych emocji na zdrowie psychiczne i fizyczne i radzą, jak tych emocji unikać, bądź jak przynajmniej osłabiać ich wpływ. By tego dokonać, niejednokrotnie trzeba będzie zmienić swój świat czyli otoczenie i przyzwyczajenia.


Oprócz ruchu zbawienny wpływ na poprawę stanu zdrowia i ducha ma właściwa dieta, zwłaszcza ta, która zapobiega otyłości. Należy pamiętać o tym, że po 40-ce czy 50-ce mamy spowolniony metabolizm. Ci, którym zależy na osiągnięciu „drugiej młodości” muszą narzucić sobie określony reżim dietetyczny, czemu poświęcona jest spora część książki. Podstawowe ostrzeżenie: otyłość bierze się z nadmiaru węglowodanów. Autorzy radzą, co do diety wprowadzić, a jakie „zamulacze” z niej wyrzucić. Musi nas obowiązywać tzw. dieta zbilansowana i jej istotę wyjaśniono w książce. Niewłaściwe są tzw. szybkie diety, po których się wprawdzie dość szybko chudnie, aby natychmiast potem bardzo szybko przytyć. Autorzy podają, co powinno się znaleźć na naszym talerzu oraz jak pozbyć się toksycznych produktów przemiany materii. Wyjaśniają tajemnicę dobrego i złego cholesterolu: jak obniżać poziom tego złego w organizmie, ostrzegają przed różnego rodzaju dietami hormonalnymi.


No i metody treningu…Omówiono wiele z nich: od najprostszych do bardziej skomplikowanych, które przy bliższym poznaniu okazują się też dość proste. Podstawową zasadą jest umiarkowanie i stopniowe przechodzenie od treningu prostego do bardziej wyrafinowanego. W panelu dyskusyjnym uznani eksperci omawiają kwestię bezpieczeństwa treningu oraz wyjaśniają, jak różne metody treningu wpływają na sprawność różnych grup mięśni.


Bardzo wartościowa książka, która z pewnością zachęci zasiedziałych przed komputerami decydentów do zwycięskiej walki o drugą młodość i o tytuł supermena.


Jacek Potocki


Hubert Juźków Wojciech Rosiński, „ Druga młodość supermena. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2013


***********


Wyzwanie dla tronu – 17.06


W Anglii panuje Elżbieta I Tudor. Pewnej nocy głównemu bohaterowi powieści przyjaciel przynosi tajemniczą kronikę, której od dłuższego czasu szuka gwardia królewska. Otoczenie królewskie podejrzewa, że w kronice zawarte są szczegóły domniemanego spisku przeciwko królowej. Niedługo potem ów przyjaciel głównego bohatera w niewyjaśnionych okolicznościach ginie z rąk królewskich siepaczy, a główny bohater musi z kroniką uciekać, gdyż staje się następnym celem pościgu „królewskich”. Prawda jest jednak dla tronu bardziej niebezpieczna. Otóż, królowa Elżbieta I jest córką Henryka VIII i Anny Boleyn, którą król odebrał jej pierwszemu mężowi, z którym wzięła w sekrecie ślub. Zgodnie zatem z prawem o sukcesji, Elżbieta I nie ma prawa do tronu, jako córka króla z kobietą poślubioną wcześniej innemu. W kronice jest wskazówka, gdzie pierwszy mąż Anny schował metrykę ślubu, ale o tym otoczenie królowej nie wie. Najbliższy współpracownik i powiernik królowej poluje na domniemanych spiskowców, nie zdając sobie sprawy z istnienia groźnej bomby zegarowej. Ujawnienie metryki wymusiłoby abdykację na królowej. Zakończenie powieści jest i niby oczywiste, ale w rzeczywistości nieco zaskakujące, ale o nim czytelnik dowie się z kart książki.


Powieść Forrestera, pierwsza z serii historycznych powieści kryminalnych tego autora, jest dynamicznie rozwijającą się intrygą, gdzie prawość zderza się z nikczemnością, racja stanu z nadużyciem władzy. Pokazuje, że każda ekipa ma swoich „opryczników”, którymi pogardza, jednocześnie wykorzystując ich do mokrej roboty. A także uczy, że nawet w najtrudniejszej i pozornie beznadziejnej sytuacji, możliwy jest kompromis między wrogimi stronami, po zdefiniowaniu przez każdą ze stron ich interesów. W tle widoczny jest obraz szesnastowiecznej Anglii, z jej równinami, brudnym Londynem, starą arystokracją, tajemniczymi zamkami i intrygami politycznymi, których uczestnicy nierzadko kończą w Tower lub na szafocie. Towarzyszyli im dość często „skazani za niewinność”, których zaliczono do wrogów królowej.


Wspaniała lektura na wakacje.


Jacek Potocki


James Forrester, „ Uświęcona zdrada”. Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz. Warszawa 2014


 


***********


Totalna inwigilacja – 4.06


Sensacyjna historia największego w dziejach skandalu podsłuchowego opowiedziana Glennowi Greenwaldowi przez Edwarda Snowdena.


Edward Snowden wybrał Glenna Greenwalda, aby powierzyć mu dokumenty, które nieodwracalnie zmieniły świat. W maju 2013 roku wyruszył do Hongkongu na spotkanie z anonimowym informatorem, który twierdził, że dysponuje zdumiewającymi dowodami, że amerykański rząd szpieguje nie tylko podejrzanych o terroryzm, ale również własnych obywateli, światowych polityków, a do tego ma możliwość inwigilacji każdego z nas. Akta, które przekazał Greenwaldowi wywołały niedowierzanie, potem szok, a w końcu trwającą do dziś debatę na temat szans na uratowanie naszej prywatności w sieci.

          Ale kim jest Edward Snowden? Bohaterem, który poświęcił własne życie, by ostrzec świat? Egocentrykiem, który w imię sławy zaryzykował bezpieczeństwo własnego kraju?„Pożytecznym idiotą”, którego „sensacje” oddały wrogom Ameryki jej najcenniejszą broń – dostęp do informacji?

          „Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz” przynosi nieoczywiste odpowiedzi na te pytania. W swojej książce Greenwald po raz pierwszy składa również w całość wszystkie elementy tej historii: niezwykłe początki jego kontaktów ze Snowdenem, szczegóły ich intensywnych spotkań w Hongkongu, nowe informacje na temat globalnej inwigilacji poparte niedostępnymi wcześniej dokumentami, przenikliwą analizę skutków „afery Snowdena”.


          Za ujawnienie i opisanie „sprawy Snowdena” redakcje gazet „The Guardian” i „The Washington Post” otrzymały Nagrodę Pulitzera w kategorii „Służba publiczna”.


Glenn Greenwald jest pisarzem, autorem niedawno wydanych książek With Liberty and Justice for Some oraz A Tragic Legacy. Był prawnikiem specjalizującym się w prawie konstytucyjnym i do października 2013 roku publicystą „Guardiana”. Wielokrotnie nagradzany za komentarze i artykuły śledcze, w 2013 roku otrzymał między innymi prestiżową nagrodę za dziennikarstwo śledcze od Online News Association, nagrodę Esso za wybitne osiągnięcia reporterskie (Premio Esso de Reportagem, brazylijski odpowiednik Nagrody Pulitzera) oraz Pioneer Award przyznawaną przez Electronic Frontier Foundation. Przyznano mu rownież 2013 George Polk Award for National Security Reporting, zaś czasopismo „Foreign Policy” uznało go za jednego ze stu najważniejszych myślicieli na świecie (100 Top Global Thinkers). Teksty Greenwalda zamieszczało wiele gazet i czasopism o tematyce politycznej, w tym „New York Times”,„Los Angeles Times” i„American Conservative”. Na początku 2014 roku Greenwald został współzałożycielem nowej organizacji mediowej The Intercept.


 


Co książka wnosi nowego do tzw. afery Snowdena?

Ujawnia 56 wcześniej nieznanych dokumentów z archiwum Snowdena
• Nowe szczegóły dotyczące przechwytywania routerów i switchy. NSA ingeruje w routery i switche/przełączniki takich firm jak np. Cisco zanim jeszcze dotrą do konsumentów. Zatrudnieni przez NSA pracownicy otwierają paczki ze sprzętem wysyłane do klientów, dodają swoje urządzenia inwigilujące, pakują i zaklejają pieczęcią firmową i wysyłają do niczego nieświadomych klientów.
  Partnerzy korporacyjni. Masowe śledzenie obywateli USA w dużej mierze opiera się na współpracy NSA z dużymi firmami, partnerami korporacyjnymi zarówno telekomunikacyjnymi jaki technologicznymi, którzy przekazują do agencji olbrzymie ilości informacji o swoich klientach lub których systemy komunikacyjne, krajowe i międzynarodowe, są używane do przekazywania danych do archiwów NSA. Tożsamość partnerów korporacyjnych NSA jest jednym z najbardziej strzeżonych sekretów agencji. Część z nich była już znana, w książce poznajemy nazwy kolejnych, dotychczas nieznanych partnerów.
• Doktryna „zbierz wszystko” (ang. Collect-it-all). NSA utrzymuje, że stwierdzenie jej szefa Keitha Alexandra jakoby celem agencji było zebranie danych o całej komunikacji wszystkich ludzi na świecie było jedynie żartem. Dokumenty ujawnione w książce obrazują, że jest to w istocie dosłownym, ramowym celem NSA i jej partnerów inwigilujących społeczeństwo.

• Inwigilacja komunikacji w powietrzu. NSA wraz ze swoim brytyjskim partnerem agencją GCHQ są zdeterminowani aby rozszerzyć inwigilację na wszystkie obszary komunikacji elektronicznej, w tym także na komunikację z pokładów samolotów. Książka ujawnia metody i programy opracowane w tym celu.
• Wywiad gospodarczy. W książce zebrane zostały dowody potwierdzające, że NSA, będąc agencją bezpieczeństwa zajmuje się również szpiegostwem gospodarczym, czemu dotąd intensywnie zaprzeczano.
• Facebook/media społecznościowe. Nowe dokumenty ujawniają dodatkowe sposoby infiltracji i szpiegowania prywatnej aktywności użytkowników w mediach społecznościowych.
• Historia współpracy Edwarda Snowdena i Glenna Greenwalda – pierwsze kontakty ze Snowdenem (również mailowe); szczegóły dotyczące opracowywania strategii ujawniania szokującej dokumentacji mediom; reakcje Snowdena na światowy odbiór rewelacji przez niego ujawnionych; historia ucieczki Snowdena spod ostrzału mediów; dramatyczne okoliczności publikacji pierwszego tekstu ujawniającego dokumenty Snowdena w Guardianie, historia zatrzymania Davida Mirandy na lotnisku Heathrow.


Glenn Greenwald, „Snowden, nigdzie się nie ukryjesz”, wydawnictwo AGORA SA, Warszawa 2014 

W wydaniu nr 151, czerwiec 2014, ISSN 2300-6692 również

  1. WPUSZCZANI W KANAŁ

    Przekop a sprawa polska - 23.06
  2. JAK ZARABIAĆ Z KLASĄ

    Koniak nad Wisłą - 18.06
  3. POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ

    Piknik z ambasadorką Bielucha - 14.06
  4. SM BIELUCH

    Nowy prezes spółdzielni - 10.06
  5. JAPOŃSKA WHISKY

    Cena smaku - 10.06
  6. SIŁA OPINII

    Sprawdziłem, polecam - 9.06
  7. ULICAMI WARSZAWY

    Marsz dla Jezusa - 9.06
  8. Z KRONIKI BYWALCA

    Wystawa artystów z Polski i Tajlandii - 23.06
  9. D-DAY I CO Z TEGO?

    Higieniści - 6.06
  10. LEKTURY DECYDENTA

    Każdy może zostać supermenem - 23.06
  11. POLSKA MOTORYZACJA

    Optymizm producentów samochodów - 4.06
  12. IMR ADVERTISING BY PR

    Bieluch Media Tour - 4.06
  13. ANGLIK IN POLAND

    Robin Hood był pierwszy - 4.06
  14. TP NR 25

    Nietykalni - 18.06
  15. DIAGNOZY DLA POLSKI

    Elity do naprawy - 2.06
  16. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Poniedziałek, 30.06 – Złowrogi fudyzm
  17. SZTUKA MANIPULACJI

    Przezorna autodeprecjacja - 2.06
  18. I CO TERAZ?

    Czekamy na wisienkę - 25.06
  19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Inni wyciągają wnioski... - 23.06
  20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Milion sprawiedliwych - 9.06