Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

8 października 2018

Prawda o walkach w Afganistanie

„Tryptyk” w tytule to trzy wątki powieści: działania pani porucznik Krzysztofy Oleksiak, dowódcy plutonu w polskim kontyngencie, walczącym w Afganistanie, sytuacja i problemy żołnierza tego plutonu, Tomasza Burkhardta oraz działania Afgańczyków, tych dobrych jak i tych niedobrych, czyli talibów.

Pani porucznik nie cieszy się szacunkiem u swych podwładnych. Również i dlatego, że ma wujka generała, ale chyba przede wszystkim dlatego, że dowodzi mężczyznami, którzy nie mogą się przyzwyczaić do tego, że w siłach zbrojnych RP jest również miejsce dla kobiet, które nierzadko zajmują stanowiska dowódcze. Nasza pani porucznik z powodu okazywanej jej niechęci i lekceważenia ze strony podwładnych, jest nieustannie nabzdyczona nie rozumiejąc, że w żołnierskim kolektywie nie wszystko można osiągnąć samymi rozkazami.

Już na samym początku książki pani porucznik naraża na niebezpieczeństwo swoich żołnierzy, co z jednej strony być może przez chwilę pogłębia jej izolację w zespole, ale jednocześnie stanowi jakiś punkt przełomowy w jej stosunkach z żołnierzami. Porucznik Oleksiak rozumie, że musi zmienić swe postępowanie. Autorka opisuje życie w polskim oddziale. Ujawnia, jaki termin jest dla żołnierza w misji najgroźniejszy: tym terminem jest rotacja. Przy okazji czytelnik może wywnioskować, co głównie powoduje wyjazd żołnierzy na misję; niektórzy wyjeżdżali już kilkakrotnie.

Problemy Tomka Burkhardta mogą być problemami wielu. Tomek wyjechał na misję uciekając przed problemami małżeńskimi: po prostu małżeństwo mu się zawaliło, a on stał się alkoholikiem, zabierając swój nałóg na misję. Ten problem i związane z nim komplikacje zostały w sposób wręcz naturalistyczny przedstawione w powieści.

Wreszcie trzeci wątek: życie Afgańczyków. Talibowie mszczą się na swych afgańskich przeciwnikach. Z imieniem Allacha na ustach porywają małoletnią siostrę swego wroga, torturują ją, a w okrutny sposób mordują. Jest to mało znana strona konfliktu: z talibami walczy nie tylko koalicja, ale również ich rodacy, nieakceptujący fundamentalizmu. A okrutna śmierć niemieckiego dziennikarza Hansa Dreyera z rąk talibów jest wiernym przedstawieniem licznych egzekucji, dokonywanych przez fundamentalistów Państwa Islamskiego.

Realistyczna, godna przeczytania powieść znanej korespondentki wojennej.

                                                                                              Jacek Potocki

Agata Parafjańczuk. „Afgański tryptyk”. Wydawnictwo”Bellona”, Warszawa 2018.

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 3. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 4. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 9. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta