Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

3 października 2018

Zostań uznany za Francuza

Te rozmówki francuskie są dobre dla wszystkich, nawet dla tych mniej bystrych. Zostały napisane przez zespół pań, znakomitych i doświadczonych angielskich lingwistek.

Autorki mają rację: ważne jest, by w czasie podróży powiedzieć nawet kilka słów w danym języku obcym; niekoniecznie trzeba się wdawać w dłuższą konwersację. Stąd nie obiecują czytelnikowi, że po zgłębieniu rozmówek, nabierze płynności językowej: raczej nauczy się on/ona konkretnych zwrotów, przydatnych praktycznie w załatwianiu różnych spraw. Nie zalecają więc systematycznej i pracochłonnej nauki języka francuskiego. Warto natomiast, by czytelnik wiedział, gdzie potrzebnych zwrotów w tych rozmówkach szukać.

Mimo tych zachęcających zastrzeżeń, już na samym początku rozmówki stają się faktycznie kompetentnym podręcznikiem języka francuskiego: autorki przekazują zasady właściwej wymowy, różniącej się od wymowy polskiej, mając na uwadze wiele zapożyczeń z języka francuskiego, funkcjonujących dzisiaj w języku polskim. Następnie, czytelnik ma okazję zawrzeć znajomość z podstawami gramatyki, zapoznając się z rolą różnych części mowy w języku francuskim oraz z podstawami składni, a zwłaszcza, jak zadawać pytania. Polski czytelnik ma okazję dowiedzieć się o istnieniu właściwie dwóch form języka francuskiego: formalnej i nieformalnej.

Wreszcie przechodzimy do słownictwa w różnych sytuacjach, czyli do istoty zwykłych rozmówek: od zawierania znajomości po nagłe wypadki; na uwagę zasługują wydzielone „słówka do zapamiętania”, najbardziej popularne i najczęściej używane.

Interesujące, a w istocie dość rzadko eksponowanych w rozmówkach jest 10 słów-zwrotów, które „uchodzą w języku francuskim za ulubione” oraz 10 zwrotów, dzięki którym „zostaniesz uznany za Francuza”.

Znakomite, bardzo przydatne rozmówki dla każdego!

Jacek Potocki

Dodi-Katrin Schmidt, Michelle M. Williams, Dominique Wenzel. „Rozmówki francuskie dla bystrzaków”, Tłum. z ang. Katarzyna Rojek. Wyd. „Helion”, Gliwice 2018

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 3. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 4. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 9. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta