Established 1999

BEZ GORSETU

09/10/2018

Czas kobiet

Dzisiejszemu młodemu mężczyźnie gorset nie kojarzy się z niczym. Wyraz obcy. Taką ma lukę w wiedzy o zawiłościach damskiego ubioru. A gorsety znane są od XIV wieku do czasów dzisiejszych.

Dorota Wellman rozsznurowuje gorset

W pierwotnym zamyśle wyszczuplały, modelowały sylwetkę, a także uwydatniały biust. W wieku XXI spełniają raczej tylko rolę ortopedyczną, redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają mięśnie brzucha, przywracają jędrność skóry. Mogą też stanowić erotyczny element większej (mniejszej) całości stroju. Jednak zawsze gorset stanowił pewną formę „ucisku” kobiety, który często (w literaturze) objawiał się omdleniami. Zdjęcie gorsetu jest więc wyrazem wyzwolenia, nowoczesności, równouprawnienia.

Tak więc współczesne kobiety wymyśliły cykl spotkań o kobietach i dla kobiet bez gorsetu. Chociaż: udział w nich mężczyzn byłby jak najbardziej wskazany, gdyż jest to skarbnica wiedzy o kobietach i ich oczekiwaniach, między innymi, od mężczyzn. A mężczyźni nie zdają sobie sprawy ze swojego uczuciowego i partnerskiego ograniczenia w związkach, a często z wygodnego egoizmu.

„Gazeta Olsztyńska” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie była gospodarzem jednego z takich całodziennych spotkań. Zakres tematyczny poruszanych problemów zakreślono szeroko. Czy kobiety rządzą światem? Jak pokazać to, co się ma najpiękniejszego? Urodzić się kobietą to przekleństwo? Kobieta w sieci. Jak zarabiać w internecie? Jak rozwijać siebie? Jak żyć bez ograniczeń? Seks! To przyjemność czy obowiązek? Jak o nim rozmawiać z partnerem? Jak podgrzać atmosferę w sypialni?

Do kobiet zgromadzonych w filharmonii mówiły kobiety, mi.in.: Henryka Bochniarz – prezydent Konfederacji „Lewiatan”, Dorota Wellman – dziennikarka TVN, Edyta Stępczak – reporterka zafascynowana Nepalem, Iwona Pavlović – tancerka i jurorka oraz przedsiębiorczynie, trenerki osobowości, mistrzynie stylizacji i wizażu.

Jedynym mężczyzną w tym gronie (dodajmy, iż na widowni pojawiło się ich tylko kilku) był Grzegorz Kordek – trener rozwoju osobistego i relacji międzyludzkich, autor książki „Jak rozmawiać z chłopem? Jełopem?”.

Spotkanie sprawnie prowadził Piotr Szwedes.

Kilka firm przygotowało nagrody dla pań biorących udział w konkursach. Wśród nich agencja IMR advertising by PR z Warszawy.

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

  1. DECYDENT POLIGLOTA

    Nauka przez przypominanie
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Anioł Śmierci
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Maciek
  4. ROZWOJOWE PROGNOZY

    Włochy biedniejsze niż Polska
  5. PAŁAC CHOJNATA

    Nudne miejsce dla paryżanki
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Polska oczami sędziego
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Polacy kochają wolność
  8. A PROPOS...

    ...PGNiG i gazu z Ameryki
  9. POLSKI SUKCES W LONDYNIE

    Moneta z rumem
  10. WSPÓLNE CZYTANIE

    Trójka bohaterów
  11. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

    W oparach czakramu
  12. LEKTURY DECYDENTA

    Zdrowe śniadanie początkiem dnia
  13. BEZ GORSETU

    Czas kobiet
  14. WIATR OD MORZA

    Septem peccata capitalia...
  15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Prawda o walkach w Afganistanie
  16. LEKTURY DECYDENTA

    Ferment w Unii Europejskiej
  17. DECYDENT POLIGLOTA

    Zostań uznany za Francuza
  18. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Pjongjang nadal ma atomy
  19. WIATR OD MORZA

    Krew gorszego sortu
  20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor a godność
  21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Polacy w krainie blasku
  22. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Przemiana duchowa oszusta