Established 1999

BEZ GORSETU

9 październik 2018

Czas kobiet

Dzisiejszemu młodemu mężczyźnie gorset nie kojarzy się z niczym. Wyraz obcy. Taką ma lukę w wiedzy o zawiłościach damskiego ubioru. A gorsety znane są od XIV wieku do czasów dzisiejszych.

Dorota Wellman rozsznurowuje gorset

W pierwotnym zamyśle wyszczuplały, modelowały sylwetkę, a także uwydatniały biust. W wieku XXI spełniają raczej tylko rolę ortopedyczną, redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają mięśnie brzucha, przywracają jędrność skóry. Mogą też stanowić erotyczny element większej (mniejszej) całości stroju. Jednak zawsze gorset stanowił pewną formę „ucisku” kobiety, który często (w literaturze) objawiał się omdleniami. Zdjęcie gorsetu jest więc wyrazem wyzwolenia, nowoczesności, równouprawnienia.

Tak więc współczesne kobiety wymyśliły cykl spotkań o kobietach i dla kobiet bez gorsetu. Chociaż: udział w nich mężczyzn byłby jak najbardziej wskazany, gdyż jest to skarbnica wiedzy o kobietach i ich oczekiwaniach, między innymi, od mężczyzn. A mężczyźni nie zdają sobie sprawy ze swojego uczuciowego i partnerskiego ograniczenia w związkach, a często z wygodnego egoizmu.

„Gazeta Olsztyńska” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie była gospodarzem jednego z takich całodziennych spotkań. Zakres tematyczny poruszanych problemów zakreślono szeroko. Czy kobiety rządzą światem? Jak pokazać to, co się ma najpiękniejszego? Urodzić się kobietą to przekleństwo? Kobieta w sieci. Jak zarabiać w internecie? Jak rozwijać siebie? Jak żyć bez ograniczeń? Seks! To przyjemność czy obowiązek? Jak o nim rozmawiać z partnerem? Jak podgrzać atmosferę w sypialni?

Do kobiet zgromadzonych w filharmonii mówiły kobiety, mi.in.: Henryka Bochniarz – prezydent Konfederacji „Lewiatan”, Dorota Wellman – dziennikarka TVN, Edyta Stępczak – reporterka zafascynowana Nepalem, Iwona Pavlović – tancerka i jurorka oraz przedsiębiorczynie, trenerki osobowości, mistrzynie stylizacji i wizażu.

Jedynym mężczyzną w tym gronie (dodajmy, iż na widowni pojawiło się ich tylko kilku) był Grzegorz Kordek – trener rozwoju osobistego i relacji międzyludzkich, autor książki „Jak rozmawiać z chłopem? Jełopem?”.

Spotkanie sprawnie prowadził Piotr Szwedes.

Kilka firm przygotowało nagrody dla pań biorących udział w konkursach. Wśród nich agencja IMR advertising by PR z Warszawy.

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka przez przypominanie
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Anioł Śmierci
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Maciek
 4. ROZWOJOWE PROGNOZY

  Włochy biedniejsze niż Polska
 5. PAŁAC CHOJNATA

  Nudne miejsce dla paryżanki
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Polska oczami sędziego
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polacy kochają wolność
 8. A PROPOS...

  ...PGNiG i gazu z Ameryki
 9. POLSKI SUKCES W LONDYNIE

  Moneta z rumem
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Trójka bohaterów
 11. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 13. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 14. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 17. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 18. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 19. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 22. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta