Established 1999

BEZ GORSETU

9 października 2018

Czas kobiet

Dzisiejszemu młodemu mężczyźnie gorset nie kojarzy się z niczym. Wyraz obcy. Taką ma lukę w wiedzy o zawiłościach damskiego ubioru. A gorsety znane są od XIV wieku do czasów dzisiejszych.

Dorota Wellman rozsznurowuje gorset

W pierwotnym zamyśle wyszczuplały, modelowały sylwetkę, a także uwydatniały biust. W wieku XXI spełniają raczej tylko rolę ortopedyczną, redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają mięśnie brzucha, przywracają jędrność skóry. Mogą też stanowić erotyczny element większej (mniejszej) całości stroju. Jednak zawsze gorset stanowił pewną formę „ucisku” kobiety, który często (w literaturze) objawiał się omdleniami. Zdjęcie gorsetu jest więc wyrazem wyzwolenia, nowoczesności, równouprawnienia.

Tak więc współczesne kobiety wymyśliły cykl spotkań o kobietach i dla kobiet bez gorsetu. Chociaż: udział w nich mężczyzn byłby jak najbardziej wskazany, gdyż jest to skarbnica wiedzy o kobietach i ich oczekiwaniach, między innymi, od mężczyzn. A mężczyźni nie zdają sobie sprawy ze swojego uczuciowego i partnerskiego ograniczenia w związkach, a często z wygodnego egoizmu.

„Gazeta Olsztyńska” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie była gospodarzem jednego z takich całodziennych spotkań. Zakres tematyczny poruszanych problemów zakreślono szeroko. Czy kobiety rządzą światem? Jak pokazać to, co się ma najpiękniejszego? Urodzić się kobietą to przekleństwo? Kobieta w sieci. Jak zarabiać w internecie? Jak rozwijać siebie? Jak żyć bez ograniczeń? Seks! To przyjemność czy obowiązek? Jak o nim rozmawiać z partnerem? Jak podgrzać atmosferę w sypialni?

Do kobiet zgromadzonych w filharmonii mówiły kobiety, mi.in.: Henryka Bochniarz – prezydent Konfederacji „Lewiatan”, Dorota Wellman – dziennikarka TVN, Edyta Stępczak – reporterka zafascynowana Nepalem, Iwona Pavlović – tancerka i jurorka oraz przedsiębiorczynie, trenerki osobowości, mistrzynie stylizacji i wizażu.

Jedynym mężczyzną w tym gronie (dodajmy, iż na widowni pojawiło się ich tylko kilku) był Grzegorz Kordek – trener rozwoju osobistego i relacji międzyludzkich, autor książki „Jak rozmawiać z chłopem? Jełopem?”.

Spotkanie sprawnie prowadził Piotr Szwedes.

Kilka firm przygotowało nagrody dla pań biorących udział w konkursach. Wśród nich agencja IMR advertising by PR z Warszawy.

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 3. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 4. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 9. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta