Established 1999

WIATR OD MORZA

8 października 2018

Septem peccata capitalia...

…to po łacinie w tradycji chrześcijańskiej klasyfikacja podstawowych 7 grzechów i wad ludzkich, które nieprzestrzegane mają dawać początek wszystkim grzechom i człowieczym wadom – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Ich klasyfikacja powinna być znana w tak katolickim kraju jak Polska.

Niejaki Hieronim Bosch, artysta, około 1525 r., przedstawił je w formie obrazu pt. Stół Mądrości, przypisując każdemu grzechowi określone zwierzę, który prezentuję poniżej. Myślę, że zrobił to dlatego że w XVI wieku ludzie nie umieli pisać i czytać, jak obecnie część naszego społeczeństwa, które czerpie wiedzę ze współczesnych obrazków, czyli telewizji – jedynego źródła wiedzy.

7 grzechowDlatego, na wszelki przypadek, przypomnę je w kolejności ciężaru gatunkowego:

 1. Pycha – paw;
 2. Chciwość – ropucha;
 3. Nieczystość – kozioł;
 4. Zazdrość – wąż;
 5. Łakomstwo – świnia;
 6. Gniew – lampart;
 7. Zemsta – żółw.

 

Właśnie ten opis obrazkowy wywarł na mnie szokujące wrażenie. Od lat widzimy jak te grzechy rozszerzają się na nasze społeczeństwo, a władzę w szczególności. W tym drugim przypadku, właśnie przypisanie zwierzaka konkretnemu osobnikowi będącemu u sterów każdej władzy w Polsce jest odkrywcze. Codziennie jesteśmy zasypywani potokiem politycznych, gospodarczych i moralnych wywodów z ust osób na wszystkich szczeblach władzy: w Sejmie i rządzie zwłaszcza, których działalność kojarzy się nam z tym czy owym grzechem. Wydaje mi się, że prym wiedzie Pycha, połączona z Chciwością i Zazdrością. W tym przypadku wprzęgnięte są publikatory pokazujące nam, najlepszych spośród nas, samo wybieralnych dzięki ordynacji wyborczej.

Na ekranach telewizorów widzimy Pawie, Ropuchy, Węże i Świnie w szczególności. Obrady najwyższych ciał przypominają kwik, jaki powstaje w chlewni, gdy rozwożona jest pasza…

Jeżeli z powyższych grzechów grzeszący nie uzyskują oczekiwanych profitów lub ktoś robi im wbrew, wchodzi na scenę grzech Zemsty – Żółw, powolny, o małym móżdżku, cierpliwy, niedostępny, bo w skorupie, obecnie łatwy do użycia z uwagi na kosmetykę wymiaru sprawiedliwości.

Gdy grzeszenie władzy nie podoba się komuś lub ktoś jej przeszkadza chcąc werbalnie prowadzić dialog, do akcji wchodzi grzech Gniewu – Lampart, czyli zbrojne ramię, które stoi na straży wymienionych już grzechów, a więc, policja z pałami, straż marszałkowska, czy dożywiona młodzież.

Nie brakuje też grzechu Nieczystości – Kozła, a w zasadzie Kozłów, czyli osobników, którzy parają się tworzeniem nowej historii Polski, wylewaniem pomyj na oponentów, czy ostatnio „odkrytego” przez Episkopat grzechu pedofilstwa, najgorszej formy grzechu Nieczystości, uprawianego w tej organizacji.

Istnieje jeszcze jeden grzech – Łakomstwa, przedstawiany jako Świnia. Świadczy o pazerności elit i chapaniu największych kęsów narodowego tortu dla siebie oraz spowinowaconych. O bezwstydności świadczą nie tylko oklepane już premie, spółki tzw. skarbu państwa, czy powszechny nepotyzm. Że się tym nie krygują widzimy np. na obradach Sejmu czy komisji sejmowych, gdzie w trakcie ich trwania, żre się (bo nie konsumuje) jedzenie wniesione na salę obrad – klasyczne łakomstwo.

Patrząc na obrady obu izb, wywiady telewizyjne czy radiowe, wydaje mi się, że potrafimy już oceniać poszczególnych wybrańców i przypisać każdemu określone zwierzę z wizji Hieronima Boscha. Wielu z nich skupia w sobie po kilka takich zwierząt, a niektórzy większość.

PiekloPosiadania takiej wiedzy nie możemy zaprzepaścić. Niedługo wybory samorządowe, a następnie parlamentarne. Kreśląc los Polski na kartach wyborczych na najbliższe lata, oceniajmy nie tylko wiedzę kandydatów i doświadczenie, ale także podatność na 7 grzechów głównych. A to można wyczytać z faktycznych dokonań, światopoglądu, życiorysu politycznego, prywatnego, publicznych zachowań, priorytetów, czy choćby nawet jakie kandydaci i kandydatki mają hobby.

No i najważniejsze: czy mają zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, zwłaszcza psychicznego, bo w kończących się kadencjach mieliśmy wiele przypadków, które opisałem w felietonie z dnia 01 maja 2017 r. pt. „Jednostka”.

Sławomir J. Czerniak

PS Felieton dedykuję wynalazcy kotła, w którym smażyć się będą ci wszyscy, którzy nie przestrzegają tych 7 przykazań.

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 3. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 4. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 9. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta