Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

26 październik 2018

Anioł Śmierci

„Aniołem Śmierci” nazywano główną postać tej książki, czyli głośnego zbrodniarza oświęcimskiego i bardzo zaangażowanego selekcjonera na rampie w KL Auschwitz, dra Josefa Mengele, prowadzącego również nieetyczne eksperymenty medyczne na więźniach.

W książce dokładnie opisano, jak Mengele uniknął sądu po wojnie, jak przedostał się do peronowskiej Argentyny jako Helmut Gregor i roztopił się zupełnie anonimowo w tłumie niemieckich emigrantów. Autor wyjaśnia też, dlaczego generał Peron krył niemieckich zbrodniarzy wojennych. Przy okazji czytelnik poznaje kulisy kariery i upadku Juana Perona i jego żony, Ewity. Przypomnienie ekscesów Josefa Mengele w Auschwitz oraz opis jego rozczarowania powojennymi rządami „zdrajców” i „żydofilów” w RFN to kolejna sensacja w tej książce.

Przez cały czas czytelnik śledzi gimnastykę Mengele, jak skutecznie załatwiać swoje bieżące sprawy administracyjne, przy zachowaniu fałszywej tożsamości, gdyż jego bezpieczeństwo w Argentynie zostaje poważnie zagrożone po upadku Perona. Dowiaduje się o sprawach osobistych i rodzinnych Mengele, który zostawił w Niemczech żonę i syna.

Istotna dla akcji książki i życia Mengele jest złowieszcza postać Adolfa Eichmanna. Akcja Mosadu, zakończona porwaniem Eichmanna z Argentyny i postawieniem zbrodniarza przed izraelskim sądem. Eichmann ujawnia pewne informacje dotyczące Mengele. Od momentu skazania i stracenia Eichmanna Mengele nie czuje się już pewnie obawiając się, że Mosad lub niemiecki wymiar sprawiedliwości teraz dopadną jego. Wędruje po innych państwach Ameryki Południowej; przebywa w Urugwaju, w Paragwaju i w Brazylii. Ale z czasem, porównując swój los z losem Eichmanna, Mengele zaczyna się naprawdę bać, popada w głęboką depresję, zapada na zdrowiu, staję się wręcz niedołężny. Wreszcie tonie w oceanie w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, choć specjaliści uważają, że po prostu doznał kolejnego udaru w czasie kąpieli. Zmarł w Brazylii w 1979 roku, nie ujawniając swego nazwiska, co zaowocowało powszechnym przekonaniem, że jeszcze żył przez kilka lat.

Interesujące dla czytelnika może być pytanie, dlaczego zarówno Mosad jak i RFN „odpuściły” sobie w pewnym momencie Mengele i przestały go ścigać. Autor udziela odpowiedzi na to pytanie, a także stara się wyjaśnić, dlaczego Amerykanie po wojnie z przymrużeniem oka traktowali niemieckich przestępców wojennych i wiedząc o nich, nie kwapili się ich schwytać.

Bardzo interesująca książka, która potwierdza niecną rolę południowoamerykańskich dyktatur w ratowaniu niemieckich zbrodniarzy wojennych przed odpowiedzialnością.

Jacek Potocki

Olivier Guez. „Zniknięcie Josefa Mengele”. Tłum. Bożena Sęk. Wydawnictwo „Sonia Draga”, Katowice 2018

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

  1. DECYDENT POLIGLOTA

    Nauka przez przypominanie
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Anioł Śmierci
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Maciek
  4. ROZWOJOWE PROGNOZY

    Włochy biedniejsze niż Polska
  5. PAŁAC CHOJNATA

    Nudne miejsce dla paryżanki
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Polska oczami sędziego
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Polacy kochają wolność
  8. A PROPOS...

    ...PGNiG i gazu z Ameryki
  9. POLSKI SUKCES W LONDYNIE

    Moneta z rumem
  10. WSPÓLNE CZYTANIE

    Trójka bohaterów
  11. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

    W oparach czakramu
  12. LEKTURY DECYDENTA

    Zdrowe śniadanie początkiem dnia
  13. BEZ GORSETU

    Czas kobiet
  14. WIATR OD MORZA

    Septem peccata capitalia...
  15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Prawda o walkach w Afganistanie
  16. LEKTURY DECYDENTA

    Ferment w Unii Europejskiej
  17. DECYDENT POLIGLOTA

    Zostań uznany za Francuza
  18. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Pjongjang nadal ma atomy
  19. WIATR OD MORZA

    Krew gorszego sortu
  20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor a godność
  21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Polacy w krainie blasku
  22. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Przemiana duchowa oszusta