Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

2 października 2018

Pjongjang nadal ma atomy

Tak, jak można było przewidzieć, Korea Północna nie zrezygnowała ze swego arsenału rakietowego i nie przerwała programu atomowego, mimo „uzgodnień”, dokonanych przez Kim Dzong Una i Donalda Trumpa w Singapurze we wrześniu br. Pewien wybitny ekspert do spraw Korei zauważył, że denukleryzacja KRLD to zepchnięcie tego kraju na margines stosunków międzynarodowych, to początek jego końca, a także dynastii Kimów. Natomiast program atomowo-rakietowy czyni z Korei Północnej w pewnym sensie partnera USA, z którym Waszyngton musi się liczyć – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Sam proces rozmów przywódców obu krajów w Singapurze może uchodzić za nieco groteskowy: na dobrą sprawę prezydent Trump nie ujawnił dotąd szczegółów jego przebiegu. Opinia publiczna oraz eksperci mogli zobaczyć migawki fotograficzne ze spotkania oraz wysłuchać achów i ochów oraz licznych duserów amerykańskiego prezydenta pod adresem Kima.

A prawda jest taka: dopóki USA nie zagwarantują bezpieczeństwa KRLD, czytaj trwałości dynastii, do żadnej denuklearyzacji nie dojdzie. A trzeba przyznać, że młody władca Korei Północnej daje sobie radę i dość skutecznie, bez pośpiechu, odsuwa Koreę Południową od Stanów Zjednoczonych, utrzymując bliski i stały kontakt z prezydentem Korei Południowej, Moon Jae-inem i przekazując mu skutecznie własną wizję systemu bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim.

Trump natomiast nie ma żadnej wizji, miota się od ściany do ściany i traktuje świat, w tym KRLD, jak konkurencyjną firmę handlu nieruchomościami. A może warto by zacząć od zawarcia pokoju z KRLD, gdyż oba kraje są od lat 50. ub. wieku w stanie wojny, a wojna koreańska 1950-53 zakończyła się jedynie rozejmem?

Ale czy na to pójdzie Donald zza oceanu? Pamiętać warto, że on nie słucha swoich doradców.

 JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 3. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 4. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 9. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta