Established 1999

SEZONOWE REFLEKSJE

1 sierpień 2022

Nieznośna lekkość czasu

Mam urlop. Taki prawdziwy, co znaczy, że robię to, na co mam ochotę, i nie robię nic, na co nie mam ochoty. Już tak nie potrafimy, prawda?

A ja na przekór trendom postanowiłem przypomnieć sobie, jak to jest. Oto wyniki.

Piątek, ostatni dzień przed wakacjami. Każdy z nas zna tę dziwną prawidłowość, że choćby przez cały poprzedzający urlop tydzień w pracy było sennie i ospale, to w piątek – ulewa zadań. Chronić się przed nimi nie ma sensu, parasole ani peleryny nie działają, nawałę tę trzeba przetrwać, „w ciało przyjąć”, przed siłą żywiołu głowę pochylić… Przeminie.

Po pracy tryb zadaniowy jednak nadal włączony i ciężko zejść z wysokich obrotów, perspektywa długotrwałej wolności irytuje bardziej, niż cieszy. Jutro rano pójdę pobiegać – pomyślałem. Od razu poczułem się lepiej.

Sobota. Zaszła zmiana. Pobudka, a raczej ocknięcie się, bo bez budzika. Rzut oka za okno – chmury. Dospanie. Już jest nieźle. Kawa. Zerknięcie do lodówki – pusto, trzeba iść na zakupy. Nie chce mi się. Gazeta w łóżku. Śniadanie z tego, co jest. Bieganie? – o nie. Książka w łóżku. Druga kawa. Pisanie w łóżku. Jest bosko.

Niechaj wolno mi będzie wspomnieć, bo tematu w dzisiejszych czasach nie da się uniknąć, o bezkosztowości takiego wypoczynku, zerowej niemal cenie tych małych radości. Źródłem komfortu jest bowiem nie tylko pieniądz, lecz również – czy może przede wszystkim – czysty czas, czas bez zobowiązań, czas przepędzony leniwie, czas, kiedy nic nie musimy, w którym nikt od nas niczego nie chce, a my mamy prawo nie czuć z tego powodu wyrzutów sumienia. Jeśli uda nam się pochwycić nić takiego czasu i zaczniemy nawijać ją na kłębek odpoczynku, będzie z czego ciągnąć w intensywnym okresie pomiędzy wakacjami a Gwiazdką.

Nie odkrywam niczego nowego. W świetnej książce Philipa Zimbardo i Johna Boyda „Paradoks czasu”, autorzy starają się zwrócić naszą uwagę na to, jak łatwo zamieniamy jedyne dobro, którego zasób jest ograniczony – nasz czas na Ziemi, zwany życiem – na dobra iluzoryczne lub tylko ich obietnicę. Jako przykład podają decyzję o udziale w przyjęciu, o którym wiemy, że będzie nudne i zajmie nam co najmniej dwie, niepowtarzalne godziny naszego życia; ale mimo to idziemy na nie, gdyż – być może – przyspieszy naszą karierę lub opóźni jej schyłek.

Wydaje się jednak, że autorzy odkryli tę prawidłowość w wieku już dojrzałym, po drodze zaliczywszy setki takich przyjęć, dzięki czemu wyrobili sobie nazwiska, które teraz pozwalają im na wydawanie książek tłumaczonych na dziesiątki języków… I zapewne wyciągnęli wnioski, zastosowali się do swych własnych rad i wskazań. Korci nieco, by spytać, czy odmówili też udziału w koktajlu promującym ukazanie się „Paradoksu czasu”?

Mógłbym to z resztą sam sprawdzić, współczesna technologia pozwala – ale mi się nie chce. Za oknem zza chmur wychodzi słońce, głód wygna mnie w końcu na zakupy, a poczucie obowiązku na przebieżkę. Póki co jednak znów sięgnę po książkę. Może zrobię trzecią kawę? Zobaczymy, na co będę miał ochotę. Mam urlop.

Alojzy Topol

W wydaniu nr 249, sierpień 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. MACKI ISLAMU

  Alhambra - perła Orientu
 2. SENTYMENTY

  Pusty uśmiech kelnera
 3. LŚNIENIE HISTORII

  Róże damasceńskie
 4. WALKA BOGÓW

  Hadad albo Ba'al
 5. XOCHIMILCO, MEKSYK

  Pływające ogrody
 6. LEGENDY MEKSYKU

  Miłość jak wulkan
 7. NIEGASNĄCY KONFLIKT

  W Syrii nadal wojna
 8. SPORT POLITYCE SZKODZI

  Dwa zero dla golfa
 9. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Świątynia Nieba w Pekinie
 10. SMAKI DECYDENTA

  Meksyk: kuchnia i życie
 11. CZYTANIE WSTECZ

  Służalczość warszawki
 12. WALKA O TRON

  Kot królem Polski
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Ninja - wróg czy sprzymierzeniec władzy?
 14. RELIGIE DECYDENTA

  Wielki Budda - Hongkong
 15. WPISANE W TREND

  O lewicach
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Nagrody i wyróżnienia
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Cały świat pod jednym dachem
 18. HIROSZIMA - NIGDY WIĘCEJ

  Dzwon pokoju
 19. BRAKI PAMIĘCI

  Orzeł na tablicy
 20. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Na dziś
 21. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Tatuaż - przynależność, status, kara, piękno
 22. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Ya-ku-za - żałosny obraz upadku
 23. SEZONOWE REFLEKSJE

  Nieznośna lekkość czasu