Established 1999

ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

3 sierpień 2022

Tatuaż - przynależność, status, kara, piękno

Tatuaż to nie własność yakuzy, choć najbardziej się go z nimi łączy. W Japonii tatuowały się różne warstwy społeczne, w tym strażacy miejscy. Tacy od gaszenia pożarów, a tych w Edo, czyli późniejszym Tokio, było wielu, bo miasto było drewniane – pisze dr Elżbieta Potocka.

https://www.bodytattooart.com/yakuza-tattoo-meanings/

Tatuaże występowały we wszystkich kulturach świata. To forma sztuki umieszczonej na ciele. Samo słowo oznaczające tę sztukę – „tatau” (tatuaż) wywodzi się z języków polinezyjskich i oznacza znak, pismo, malowidło. Ale to coś więcej niż tylko rysunek na ciele. Czasami to symbolika. U ludów pierwotnych dowód męstwa, oznaka gotowości bojowej, funkcji religijnej, zawodu, czy statusu społecznego. Niekiedy to talizman, który miał chronić duszę i ciało. Taką właśnie rolę spełniał na terenach Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Tradycja tatuowania jest tu jedną z najstarszych na świecie. Znana była ludom z terenów Birmy, Laosu, Tajlandii, na wyspach Borneo, Celebesie, Jawie, Sumatrze, Timorze i wielu innych.

Strazacy 1

Strażacy miejscy w akcji; https://www.liverpoolmuseums.org.uk/stories/edo-fireman-tattooed-urban-street-hero

Opiekun słoni w Birmie. Jego tradycyjny tatuaż przypomina „obcisłą bieliznę”. Skomplikowane wzory ciemnoniebieskich ornamentów są fantazyjne: to tygrysy, duchy tygrysów, koty, małpy, słonie, wszystkie otoczone przerywanymi liniami i okrągłymi literami birmańskiego alfabetu. (fot. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tattooing_in_Myanmar#/media/File:Burmese_tattooing.jpg).

Chlopiec 2

Wyjątkowe znaczenie w życiu społeczno-obyczajowym tatuaż zajmował w Japonii, który rozwinął się na wyspach około 500 lat p.n.e., tj. w okresie, kiedy wszystkie wyspy zamieszkiwali Ajnowie. Tatuowały się tylko kobiety. Niektóre źródła podają, że tatuowano już 6-7 letnie dziewczynki, inne, że 12-letnie. Tak, czy inaczej robiono im tatuaż wokół ust.

z wasami 3

Na początku było to małe nacięcie wokół górnej wargi, w które wcierano czarny barwnik z popiołu węgla drzewnego. Każdego roku dokonywano nowych nacięć. Rany oczyszczano środkiem antyseptycznym z gotowanej kory jesionowej. Proces trwał do dnia jej ślubu. Kobiety tatuowały sobie też dłonie. Prawe od 13. roku życia, a lewe, gdy wychodziły za mąż. Tatuaż prawej dłoni oznaczał czystość. Tatuaż na lewej ręce symbolizował posłuszeństwo kobiety wobec męża[1].

rece 4

Źródło: http://www.gaiwahub.com/2014/04/who-are-ainu.html

Kobiety Ajnu wierzyły w moc tatuażu. Według przekazów mitologicznych tatuaż został sprowadzony na ziemię przez „matkę przodków” Ajnu, młodszą siostrę Boga Stwórcy, i miał chronić kobiety przed złymi demonami.

Japonia to miejsce gdzie zderzyły się dwa rodzaje tatuażu – religijny Ajnów i społeczno-obyczajowy ludów Yamato, którzy wypchnęli Ajnów z Honsiu w XVI wieku. Niektórzy Yamato też byli wytatuowani, co było symbolem ich pozycji społecznej. Ale dopiero w XVI wieku, w okresie Edo (1603–1867), kiedy kwitła kultura mieszczańsko-kupiecka, nastała moda na tatuaże.

Z mieczem 5

Tatuowały się prostytutki, czasami ich klienci, aktorzy kabuki i niższe warstwy społeczne. Potem tatuowano przestępców, ale to były piętna. W zależności od rodzaju przestępstwa umieszczano je na głowach, okolicach oczu, ramionach.

Trzy glowy 6

Źródło: https://pen-online.com/culture/the-tattoos-that-marked-the-criminals-of-the-edo-period/?scrolled=0

Kara w postaci tatuażu uważana była za wyjątkowo łagodną, przedtem przestępcom obcinano części ciała – palce, uszy, nosy. Po rewolucji Meiji w 1868 roku, kiedy Japonia zetknęła się z kulturą Zachodu zniesiono ten rodzaj kary. Jednocześnie, w roku 1872, wprowadzono całkowity zakaz sztuki tatuażu, uważając ją za barbarzyńską i pozbawioną szacunku.

Dotknęło to bardzo Ajnów. Już w roku 1799 szogunat Edo zabronił kobietom Ajnu wykonywania tatuażu. Miały zlać się z resztą japońskiego społeczeństwa, ale one brak tatuażu traktowały jak świętokradztwo. Tatuaże wokół ust w ich społeczności były sygnałem gotowości kobiety do małżeństwa, a wychodzenie za mąż bez tatuażu było wielkim grzechem.

Jedna z ajnowskich legend mówi, że gdyby tego nie zrobiły, poszłyby do piekła, gdzie demony zrobiłyby im tatuaże dużymi nożami. Wierzono, że demony wnikały do ciała kobiet przez usta i nos, a tatuaże miały je chronić. Panowało też przekonanie, że tatuaż zapewniał kobiecie życie po śmierci w miejscu jej zmarłych przodków.

Kobiety Ajnu robiły tatuaże po kryjomu, a przestępcy z tatuażem na ramionach, zaczęli go rozbudowywać, ukrywając swoje piętna wśród wymyślnych, artystycznych wzorów. I tak narodził się tatuaż yakuzy. Większość członków gangów do tej pory była łatwo rozpoznawalna. Aż 73% yakuza tatuowało swoje ciała – od szyi aż po łydki. Zdarzały się takie okazje, jak w czasie Festiwalu Trzech Świątyń (Sanja Matsuri) w Tokio, kiedy z dumą pokazywali swoje artystyczne tatuaże, co cieszyło gapiów.

Siedza przed turystami 7 1000

Festiwal Trzech Świątyń – maj 2019; Fot. https://awoisoak.com/sanja-matsuri/#

Tatuaż japoński jest wyjątkowy. Niezwykle kolorowy. Jego efekt końcowy to mieszanka pięciu kolorów: czerni, czerwieni, zieleni, indygo i żółci. Tatuowanie ramion, ud i klatki piersiowej może zająć do 5 lat. Jest to proces długi, bolesny i kosztowny. Już coraz trudniej go pokazać, ponieważ yakuza z tatuażem nie może wejść do kawiarni, restauracji, na basen, do sauny, czy do publicznej łaźni.

DR ELŻBIETA POTOCKA  

[1]  https://soranews24.com/2016/02/23/everything-you-wanted-to-know-about-the-ainu-with-photos-and-video%E3%80%90rocketpedia%E3%80%91/

 

W wydaniu nr 249, sierpień 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. MACKI ISLAMU

  Alhambra - perła Orientu
 2. SENTYMENTY

  Pusty uśmiech kelnera
 3. LŚNIENIE HISTORII

  Róże damasceńskie
 4. WALKA BOGÓW

  Hadad albo Ba'al
 5. XOCHIMILCO, MEKSYK

  Pływające ogrody
 6. LEGENDY MEKSYKU

  Miłość jak wulkan
 7. NIEGASNĄCY KONFLIKT

  W Syrii nadal wojna
 8. SPORT POLITYCE SZKODZI

  Dwa zero dla golfa
 9. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Świątynia Nieba w Pekinie
 10. SMAKI DECYDENTA

  Meksyk: kuchnia i życie
 11. CZYTANIE WSTECZ

  Służalczość warszawki
 12. WALKA O TRON

  Kot królem Polski
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Ninja - wróg czy sprzymierzeniec władzy?
 14. RELIGIE DECYDENTA

  Wielki Budda - Hongkong
 15. WPISANE W TREND

  O lewicach
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Nagrody i wyróżnienia
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Cały świat pod jednym dachem
 18. HIROSZIMA - NIGDY WIĘCEJ

  Dzwon pokoju
 19. BRAKI PAMIĘCI

  Orzeł na tablicy
 20. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Na dziś
 21. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Tatuaż - przynależność, status, kara, piękno
 22. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Ya-ku-za - żałosny obraz upadku
 23. SEZONOWE REFLEKSJE

  Nieznośna lekkość czasu