Established 1999

WPISANE W TREND

8 sierpień 2022

O lewicach

W naszym kraju jest już tyle lewic, że zapominamy powoli o istnieniu mojej ulubionej – pisze Alojzy Topol.

Mamy więc lewicę zandbergowską, mamy rozlewająca się czarzastość, od niedawna – z grobu powstałą eseldowskość, jest też lewica intelektualna, związana z kręgiem ……………… (właściwe wpisać) oraz lewica pragmatyczna, urządzająca np. zbiórki na sprzęt wojskowy. Są jakieś młodzieżówki, być może nawet nadal funkcjonuje ZHP, a po drugiej stronie metryki zapewne dogorywają w cichości jakieś związki kombatanckie, nie wiem, nie orientuję się.

Ale co z moją ulubioną lewicą, lewicą kawiorową? Dyskretnie zeszła, przynajmniej z oczu. Jakiż bowiem w dobie kryzysu mogłaby mieć udział w życiu społeczeństwa, co zaproponować, czym przyciągnąć? Ta najbardziej oderwana od rzeczywistości z lewic mogłaby jednak moim zdaniem wnieść jakiś wkład, zasiać intelektualny ferment. Dla dobra sprawy wcielę się teraz w jej przedstawiciela i wyjdę do ludu z propozycjami, które powinny ulżyć jego obecnemu losowi:

– jak oszczędzić na papierze śniadaniowym? Ja na przykład idę do sklepu z winem, a bibułkę, w którą są zawijane butelki, wykorzystuję do zawijania kanapek (z kawiorem);

– jak oszczędzić na wodzie destylowanej? Ja na przykład podsuwam baniak 5 litrowy pod rurkę odpływu klimatyzacji w ogrodzie; kiedy pani Stasia przychodzi sprzątać i prasować koszule, woda do żelazka już na nią czeka (możliwe tylko w sezonie letnim);

– jak oszczędzać na benzynie? No to już jest naprawdę najłatwiejsze, po prostu trzeba kupić samochód elektryczny i ładować go sobie w garażu z dachowej fotowoltaiki.

Lewica kawiorowa mogłaby też podnosić na duchu zatroskany losami świata kolektyw ekologiczny. Nic bowiem nie pasuje do kawioru tak jak musujące białe wino (teza dyskusyjna, wiem).

Tymczasem dzięki globalnemu ociepleniu jego produkcja na południowo-zachodnich rubieżach kraju ponownie staje się możliwa i zaczyna już dawać pierwsze rezultaty. Te rezultaty będą następnie zawijane w bibułkę, która w ramach recyclingu posłuży nam do zapakowania kanapek (z kawiorem), które zjemy w naszym elektrycznym samochodzie w drodze na piknik, na który – chcąc nie chcąc – pojechaliśmy, żeby nie przeszkadzać pani Stasi w prasowaniu naszych koszul wodą destylowaną, ekologicznie odzyskaną z zasilanej fotowoltaiką klimki.

Alojzy Topol

W wydaniu nr 249, sierpień 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. MACKI ISLAMU

  Alhambra - perła Orientu
 2. SENTYMENTY

  Pusty uśmiech kelnera
 3. LŚNIENIE HISTORII

  Róże damasceńskie
 4. WALKA BOGÓW

  Hadad albo Ba'al
 5. XOCHIMILCO, MEKSYK

  Pływające ogrody
 6. LEGENDY MEKSYKU

  Miłość jak wulkan
 7. NIEGASNĄCY KONFLIKT

  W Syrii nadal wojna
 8. SPORT POLITYCE SZKODZI

  Dwa zero dla golfa
 9. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Świątynia Nieba w Pekinie
 10. SMAKI DECYDENTA

  Meksyk: kuchnia i życie
 11. CZYTANIE WSTECZ

  Służalczość warszawki
 12. WALKA O TRON

  Kot królem Polski
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Ninja - wróg czy sprzymierzeniec władzy?
 14. RELIGIE DECYDENTA

  Wielki Budda - Hongkong
 15. WPISANE W TREND

  O lewicach
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Nagrody i wyróżnienia
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Cały świat pod jednym dachem
 18. HIROSZIMA - NIGDY WIĘCEJ

  Dzwon pokoju
 19. BRAKI PAMIĘCI

  Orzeł na tablicy
 20. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Na dziś
 21. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Tatuaż - przynależność, status, kara, piękno
 22. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Ya-ku-za - żałosny obraz upadku
 23. SEZONOWE REFLEKSJE

  Nieznośna lekkość czasu