Established 1999

LEGENDY MEKSYKU

18 sierpień 2022

Miłość jak wulkan

Meksykańskie smaki Agnieszki i Ernesto przeniosły mnie do wspomnień o Meksyku. Jedno z nich jest szczególne. W siedzibie Teatru Narodowego, zbudowanego w kilku stylach – łączącego neoklasyczne i secesyjne z prekolumbijskimi dekoracyjnymi detalami, znajduje się ważąca 27 ton szklana kurtyna teatralna w stylu art-deco – pisze Elżbieta Potocka.

Została wykonana w roku 1912 w Studiu Tiffany´ego w Nowym Yorku. Jest to ogromny witraż, zrobiony z prawie miliona 2 centymetrowych kryształków i przedstawia widok Doliny Meksyku, z wulkanami Iztaccíhuatl (Śpiąca Kobieta) i Popocatépetl (Dymiąca Góra). Zanim jednak te wulkany powstały była legenda, która mówiła o tym, że w odległym i bogatym królestwie, rządziła dobra i sprawiedliwa para. Poddani kochali króla, za to, że władał mądrze i zapewniał im dobrobyt, a królową za to, że była piękna i dobra. Do szczęścia brakowało im tylko dzieci.

Lata mijały, a królewska para pozostawała bezdzietna. Kiedy już utracili nadzieję na posiadanie potomka, królowa oznajmiła, że spodziewa się dziecka. Na świat przyszła dziewczynka, która była tak piękna jak matka. Nadano jej imię Iztaccíhuatl, co oznacza Biała Kobieta.

Kiedy księżniczka dorosła w jej życiu pojawia się młody wojownik, który wiernie służył dobremu królowi, a który zakochał się w jego córce. Z wzajemnością zresztą. Król obiecał oddać mu rękę córki, jeśli wyruszy na wojnę z plemieniem Oaxaca, które próbowało podbić ich ziemie. Król zażądał głów swoich wrogów jako dowodu wykonanego zadania.

Młodzieniec nie był jedynym, który starał się o rękę księżniczki i tron. Miał rywali. Jeden z nich także wyruszył na tę wojnę. Wrogie plemię zostało pokonane i nic już nie stało na przeszkodzie do szczęścia młodego wojownika i księżniczki. Jednak jego rywal wysłał do króla wiadomość, że Popocatépetl poległ w walce. Na wieść o tym księżniczka Izta wpadła w rozpacz, której nic nie mogło ukoić. Wkrótce potem zapadła na zdrowiu i umarła. Po jakimś czasie do miasta powrócił Popoca z głowami poległych wrogów. Na wieść, że jego ukochana nie żyje, życie straciło dla niego wszelki sens. Zabrał ciało księżniczki i opuścił miasto.

Z piorami

Udał się na przełęcz, gdzie rozkazał swoim ludziom zbudować dwa pogrzebowe kopce. Jeden dla księżniczki i jeden dla niego samego. Po czym spoczął obok martwego ciała swojej ukochanej i zmarł.

Miłość tych dwojga poruszyła serca wielkich bogów, którzy postanowili nagrodzić ich czyste uczucie i zamienili ciała zmarłych kochanków w dwa, leżące obok siebie wulkany, które miały naznaczyć tę dolinę po wsze czasy.

Z kobieta3 600

Tak też się stało i mimo upływu wieków księżniczka Iztaccíhuatl wciąż leży spokojnie, śpiąc wiecznym snem u boku swojego Popocatépetla, który od czasu do czasu w gniewie wyrzuca z siebie chmury ognia i popiołu, na dowód, że on wciąż czuwa u boku swej ukochanej księżniczki i strzeże jej przed wszelkim złem.

                                                                                     Elżbieta Potocka

W wydaniu nr 249, sierpień 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. MACKI ISLAMU

  Alhambra - perła Orientu
 2. SENTYMENTY

  Pusty uśmiech kelnera
 3. LŚNIENIE HISTORII

  Róże damasceńskie
 4. WALKA BOGÓW

  Hadad albo Ba'al
 5. XOCHIMILCO, MEKSYK

  Pływające ogrody
 6. LEGENDY MEKSYKU

  Miłość jak wulkan
 7. NIEGASNĄCY KONFLIKT

  W Syrii nadal wojna
 8. SPORT POLITYCE SZKODZI

  Dwa zero dla golfa
 9. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Świątynia Nieba w Pekinie
 10. SMAKI DECYDENTA

  Meksyk: kuchnia i życie
 11. CZYTANIE WSTECZ

  Służalczość warszawki
 12. WALKA O TRON

  Kot królem Polski
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Ninja - wróg czy sprzymierzeniec władzy?
 14. RELIGIE DECYDENTA

  Wielki Budda - Hongkong
 15. WPISANE W TREND

  O lewicach
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Nagrody i wyróżnienia
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Cały świat pod jednym dachem
 18. HIROSZIMA - NIGDY WIĘCEJ

  Dzwon pokoju
 19. BRAKI PAMIĘCI

  Orzeł na tablicy
 20. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Na dziś
 21. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Tatuaż - przynależność, status, kara, piękno
 22. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Ya-ku-za - żałosny obraz upadku
 23. SEZONOWE REFLEKSJE

  Nieznośna lekkość czasu