Established 1999

MACKI ISLAMU

25 sierpień 2022

Alhambra - perła Orientu

Półwysep Iberyjski – jak wiele innych obszarów w basenie Morza Śródziemnego – był łakomym kąskiem dla rozszerzających się wpływów islamu. Islam miał misyjny charakter, co zakładało pozyskiwanie nowych wyznawców i szerzenie idei islamu na zewnątrz Mekki i Medyny – pisze Elżbieta Potocka.

W roku 711 muzułmańska armia  Maurów z Afryki  Północnej, pod wodzą Tarika ibn Zijada, przekroczyła Cieśninę Gibraltarską i postawiła nogę na Półwyspie Iberyjskim.

W roku 719 muzułmanie dotarli aż do Pirenejów, ale Francji podbić nie zdołali. Na zajętych terenach, które obejmowały prawie cały Półwysep, założyli silne państwo, które nazwali Al-Andalus. I panowali tam do roku 1492.

Nie cały jednak Półwysep zagarnęli. Na jego północy, w górach Asturii, arystokracja wizygocka pobiła Maurów pod spod sztandaru Umajjadów w roku 722, co rozpoczęło okres rekonkwisty, czyli odzyskiwanie terenów i stopniowe wypierania muzułmanów z Półwyspu.

Mapa ze strzalkami 1

http://archiwum.rp.pl/artykul/933923-Wojna-z-%E2%80%9Edziecmi-Abrahama%E2%80%9D.html

REKONKWIATA 9141492

Trwało to kilkaset lat, aż wreszcie w 1492 roku padł ostatni bastion Maurów w Europie – kalifat Grenady. Pozostały po nim niezwykłe miejsca.

Drufa mapa Hiszpanii

Przez okres rządów arabskich, obszar między Cieśniną Gibraltarską a Pirenejami, zwany Andaluzją, był tym miejscem w Europie gdzie kultury europejska i muzułmańska przenikały się najbardziej intensywnie. Poprzez Hiszpanię wszystko to, co cywilizacja muzułmańska osiągnęła zostało przekazane Europie. Arabom Europa zawdzięcza też jedno z najpiękniejszych miejsc świata – Alhambrę zbudowaną w Grenadzie, w latach 1232–1273.

Alhambra

http://archiwum.rp.pl/artykul/933923-Wojna-z-%E2%80%9Edziecmi-Abrahama%E2%80%9D.html

Alhambra – pałac władców Grenady, symbol wspaniałości minionych epok. Chrześcijańscy zdobywcy byli tak oszołomieni przepychem dekoracji i oślepieni grą światła, że nie ośmielili się zburzyć żadnej budowli. Czegoś podobnego jeszcze nie widzieli. Ich oczom ukazały się olśniewające zdobienia, malowane sztukaterie, fontanny i ogrody. Przed sobą mieli najbardziej orientalny pałac spośród wszystkich pałaców Orientu.

To wyjątkowy przykład architektury. Zakaz przedstawiania w sztuce postaci Boga, aniołów, ludzi oraz zwierząt, doprowadził do rozwoju w sztuce takiego wzornictwa, które nadawało jej niepowtarzalny charakter. Skupiono się na zdobnictwie i ornamentyce, rozwinęła się tzw. arabeska, czyli specyficzny, nie kończący się ornament.

Duzy luk

Do zdobienia, oprócz motywów roślinnych i geometrycznych, wykorzystywano również pismo arabskie, które samo w sobie było dziełem sztuki.

Żadna część tej budowy nie była gładka. Nawet ceglane mury ożywiają koronkowe wstawki. Gipsowe sztukaterie oblepiają każdy fragment ściany we wszystkich komnatach i spływają z sufitu rzeźbionymi stalaktytami malowanego stiuku. Najniższe partie ścian zdobią barwne fajansowe płytki zwane azulejos.

Male slupy

Meczet ostatnie 1000 OK

ELŻBIETA POTOCKA

W wydaniu nr 249, sierpień 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. MACKI ISLAMU

    Alhambra - perła Orientu
  2. SENTYMENTY

    Pusty uśmiech kelnera
  3. LŚNIENIE HISTORII

    Róże damasceńskie
  4. WALKA BOGÓW

    Hadad albo Ba'al
  5. XOCHIMILCO, MEKSYK

    Pływające ogrody
  6. LEGENDY MEKSYKU

    Miłość jak wulkan
  7. NIEGASNĄCY KONFLIKT

    W Syrii nadal wojna
  8. SPORT POLITYCE SZKODZI

    Dwa zero dla golfa
  9. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Świątynia Nieba w Pekinie
  10. SMAKI DECYDENTA

    Meksyk: kuchnia i życie
  11. CZYTANIE WSTECZ

    Służalczość warszawki
  12. WALKA O TRON

    Kot królem Polski
  13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Ninja - wróg czy sprzymierzeniec władzy?
  14. RELIGIE DECYDENTA

    Wielki Budda - Hongkong
  15. WPISANE W TREND

    O lewicach
  16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Nagrody i wyróżnienia
  17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Cały świat pod jednym dachem
  18. HIROSZIMA - NIGDY WIĘCEJ

    Dzwon pokoju
  19. BRAKI PAMIĘCI

    Orzeł na tablicy
  20. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Na dziś
  21. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Tatuaż - przynależność, status, kara, piękno
  22. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Ya-ku-za - żałosny obraz upadku
  23. SEZONOWE REFLEKSJE

    Nieznośna lekkość czasu