Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

23 czerwiec 2021

Daleka choć bliska wojna domowa

Jest to książka o wojnie domowej w Sri Lance (dawniej Cejlon), toczącej się w latach 1983-2009, w której separatystyczna organizacja zwana powszechnie Tamilskimi Tygrysami, walczyła o utworzenie niezależnego państwa Eelam.

Wojna ta wiązała się z dużą migracją uchodźców z wyspy do Europy; a diaspora Tamilów ze Sri Lanki liczy dziś w świecie około 3 milionów ludzi, nie licząc 80 milionów Tamilów, mieszkających w południowych Indiach.

Autorka, już na wstępie, dzieli się z czytelnikami wiadomością o sposobie badania problemu wojny i migracji, a także o problemie pojednania między Tamilami a Syngalezami w Sri Lance. Tamilowie stanowią mniejszość w Sri Lance i przez lata byli dyskryminowani przez większość syngaleską, zarówno pod względem językowym jak i pod względem miejsca w społeczeństwie.

Kala Dobosz powołuje się na wcześniejsze publikacje autorów na ten temat, przypomina czasy kolonialne; przed nimi nie było dyskryminacji, dopiero w pewnym momencie, choć nie bardzo wiadomo, kiedy to się dokładnie stało, wyznawczy hinduizmu zaczęli odróżniać się od buddystów. Na zmianę pejzażu religijnego najbardziej wpłynęli Portugalczycy; to za ich rządów konwersja na chrześcijaństwo wiązała się z licznymi przywilejami. Na zmianę w miarę poprawnych stosunków między wyznaniami wpłynęli Brytyjczycy, którzy mocno faworyzowali chrześcijaństwo. Wtedy też doszło do pierwszych zamieszek na tle religijnym.

Dekolonizacja Cejlonu to pogłębianie podziałów religijnych, zwłaszcza między Tamilami a Syngalezami. I właśnie druga połowa lat 70. XX wieku to postulat utworzenia samodzielnego, tamilskiego państwa Eelam: Tamilowie żyli na północy i na wschodzie wyspy, natomiast buddyjscy Syngalezi na południu i na zachodzie. Należy pamiętać, że wielu hinduistycznych Tamilów zostało przesiedlonych przymusowo na wyspę z Indii do pracy na plantacjach herbaty. Po uzyskaniu przez wyspę niepodległości ci Tamilowie z Indii przestali być legalnymi obywatelami nowego państwa. Ponadto oficjalnym językiem Sri Lanki był język syngaleski, po wyeliminowaniu języka tamilskiego z urzędów i systemu szkolnictwa.

W 1971 roku wybucha pierwsze powstanie, na  południu, którego marksistowscy przywódcy zostali skazani bez procesu. Równocześnie, autorka pisze o powstaniu na północy, wywołanym przez, powstałą w 1976 roku, militarną organizację Tygrysy Wyzwolenia  Tamilskiego Llamu czyli Tamilskie Tygrysy. Organizacja ta wypowiadała się za utworzeniem dwóch odrębnych państw w Sri Lance. W 1983 roku doszło do starć Tygrysów z armią lankijską i do pogromu cywilnych Tamilów.

Autorka nie ukrywa przyczyn i pisze, że za pogromami cywilów kryło się kryterium narodowościowe. Pisze o czterech wojnach o Eelam; w jednej z nich interweniowały Indie. Wówczas doszło do migracji z wyspy; wyjeżdżali ci, którzy mogli sobie pozwolić na opłacenie prywatnych przemytników. Uciekali młodzi Tamilowie, by armia lankijska nie podejrzewała ich o współpracę z Tygrysami. Uciekali głównie do Europy (do Holandii, która miała liberalne ustawodawstwo migracyjne), ale miejsce dotarcia uciekinierów było w rękach wspomnianych przemytników. Autorka pisze wiele o diasporze mieszkańców Sri Lanki, o samym pojęciu „diaspora”.

Zasadniczym pytaniem jest kwestia, czy w Sri Lance doszło do ludobójstwa? Kwestia ta wiąże się z tworzeniem przez tamtejszy rząd tzw. stref bez ognia, do których przesiedlano ludność cywilną. W rzeczywistości były to strefy najbardziej gwałtownych walk między Tygrysami a armią lankijską. Autorka przypomniała dzień w maju 2009 roku, kiedy to doszło do największych wynaturzeń i zbrodni, pisała także o działaniach tamtejszych władz, w celu wyjaśnienia przebiegu zajść.

A co po wojnie? Autorka podaje różne tzw. teorie pojednania i bariery tego pojednania. O tragicznym dniu w 2009 roku nie można teraz mówić na wyspie, mimo że to rząd lankijski pokonał Tygrysów właśnie w 2009 roku. Jest to właśnie ta „niepamięć”.

Autorka wiele pisze o obecnej sytuacji w Sri Lance: pisze o „osiach wykluczenia” i o „roli kobiet w procesie pojednania”. Pisze też o „starych, nowych” politykach u władzy w Sri Lance po 2009 roku.

Jest to książka o kraju dalekim, jednakże opis zjawisk tam zachodzących może dotyczyć każdego zakątka naszej planety, gdy w grę wchodzą sprawy tożsamościowe grup społecznych (język czy religia).

                                                                                                 Jacek Potocki

Kala Dobosz. „ Niepamięć i niedziałanie. Wojna i pojednanie w Sri Lance”. „Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego”. Łódź-Kraków 2021, s. 179.

W wydaniu nr 235, czerwiec 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. RELIGIA DECYDENTA

    Konstruktywny dialog
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Daleka choć bliska wojna domowa
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Trójkąt USA-Rosja-Chiny
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Geniusz
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Makabryczne zbrodnie na Polakach
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Bajka dla dorosłych
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Japonia od wnętrza
  8. HISTORIA DECYDENTA

    Wielki władca
  9. THRILLER DECYDENTA

    Operacja "Smirno"
  10. WIATR OD MORZA

    Polscy proletariusze
  11. LEKTURY DECYDENTA

    Patologia po szwedzku
  12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Butaprenowy pies
  13. RELIGIA DECYDENTA

    Prymas niezłomny
  14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Co widać z jakiego dystansu
  15. WIATR OD MORZA

    Wyspa Estyjska
  16. ALBA LACH HERITAGE

    Wojenna miłość