Established 1999

THRILLER DECYDENTA

10/06/2021

Operacja "Smirno"

Jest to książka o akcji dość fikcyjnej i sporo w niej pytań. Sam tytuł książki nie wyjaśnia, który to generał to „generał zła i podłości”.

Poza tym, po pierwsze, do dzisiaj, przed polskim sądem nie stanął rzeczywisty zabójca (zabójcy) małżeństwa Jaroszewiczów, a Józef Rzepka to, w rzeczywistości, nie pułkownik SB, tylko kapitan AK, który zginał w 1951 roku, a zatem nie uczestniczył w zabójstwie Jaroszewiczów. Natomiast książka opisuje działalność agenta służb specjalnych ZSRR i oprócz tego agenta Mosadu i CIA, płka SB, Józefa Rzepki, wybitnego na owe czasy, elektronika (komputerowca). Obok Rzepki występują w powieści postaci autentyczne należące do ówczesnego kierownictwa MSW, członkowie tzw. opozycji demokratycznej, wywodzący się z dawnej KPP-owskiej żydokomuny oraz członkowie kierownictwa radzieckiego KGB.

Na uwagę czytelnika zasługują metody działania KGB, nakierowane na pozyskanie, a następnie kierowanie agenturą w krajach wspólnoty socjalistycznej, głównie zresztą Żydów. Metody dość dziwne, gdyż podstawą działania służb jest pewnego rodzaju sympatia między agentem a oficerem, w powieści natomiast ten stosunek jest oparty na groźbach KGB-owców wobec polskiego agenta, obejmujących nawet zagrożenie dla życia.

Tzw. wyjazd Rzepki na stypendium do USA, a właściwie to wyjazd tam podstawionego oficera KGB, Josifa D. Tulkina, podobnego do Polaka, jak dwie krople wody. Powieść obejmuje okres ostatnich lat rządów Edwarda Gierka, wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, postać Lecha Wałęsy i obawy radzieckiego kierownictwa z powodu nagłych przemian w Polsce. Nie mogło w książce zabraknąć osoby wicepremiera Rakowskiego i prostytutki o tym samym nazwisku. Wstrzemięźliwość działania ówczesnej policji i polityków w tym ostatnim przypadku może przypomnieć czytelnikowi znane praktyki „swoich nie ruszamy”.

Interesujące mogą okazać się również związki z kobietami: w książce bardzo otwarcie, wręcz naturalistycznie przekazane zarówno w USA, w bohaterskim Kraju Rad, jak i w Polsce.

Wreszcie temat główny powieści: Piotr Jaroszewicz, były premier. Przygotowuje on książkę – wspomnienia o źródłach i rozwoju władzy ludowej. Jaroszewicz chce „na stare lata” napisać szczerą prawdę o tym, a zwłaszcza o roli Żydów w rozwoju Polski Ludowej. W wyniku działania „radzieckich” Jaroszewiczowi przydzielono do pomocy Rzepkę, który ma mu dostarczyć właściwe życiorysy i dane z archiwów MSW. To nie podoba się radzieckiemu kierownictwu jak i polskim „demokratom” w rodzaju Kuronia czy Geremka.

Samo zaś zabójstwo Jaroszewiczów zostało dokonane przez specjalne komando radzieckich komandosów w ramach akcji „Smirno”. Może dlatego do dnia dzisiejszego nie schwytano sprawców.

Mimo przekazanej fikcji, powieść zwiera przesłanie: uwaga na szpiegów z czasów ZSRR, którzy działają do dzisiaj. Trzeba tę książkę przeczytać, by zdać sobie sprawę z istniejącego niebezpieczeństwa.

                                                                                              Jacek Potocki

Michał Prawdzic-Dołęga. „Generał zła i podłości. Morderca premiera Jaroszewicza, pułkownik SB, agent KGB, Józef Rzepka”. Tom I. Wydawnictwo „W Promieniach”, Warszawa 2021, s. 284

W wydaniu nr 235, czerwiec 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIA DECYDENTA

  Konstruktywny dialog
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Daleka choć bliska wojna domowa
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trójkąt USA-Rosja-Chiny
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Geniusz
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Makabryczne zbrodnie na Polakach
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Bajka dla dorosłych
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Japonia od wnętrza
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Wielki władca
 9. THRILLER DECYDENTA

  Operacja "Smirno"
 10. WIATR OD MORZA

  Polscy proletariusze
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Patologia po szwedzku
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Butaprenowy pies
 13. RELIGIA DECYDENTA

  Prymas niezłomny
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Co widać z jakiego dystansu
 15. WIATR OD MORZA

  Wyspa Estyjska
 16. ALBA LACH HERITAGE

  Wojenna miłość