Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

18 czerwiec 2021

Makabryczne zbrodnie na Polakach

Autor uważa, że Małopolska Wschodnia była matecznikiem ukraińskiego nacjonalizmu i ojczyzną większości ukraińskich zbrodniarzy wojennych.

W książce nie pozostawiono wątpliwości, że to Niemcy mieli zagwarantować Ukraińcom powołanie niepodległego państwa; stąd Niemcy szkolili ukraińskich nacjonalistów w antypolskim duchu już w latach 20-tych i 30-tych w specjalnych obozach, przygotowując konflikt z Polską. Potem Ukraińcy przeżyli rozczarowanie, kiedy apologeci Hitlera zaczęli wycofywać się z myśli utworzenia „Samostijnej Ukrainy” i zamykać jej aktywnych zwolenników w więzieniach i obozach koncentracyjnych.

Zbrodniarze ukraińscy byli ludźmi wykształconymi, często po wyższych studiach, przeszli przez Wojsko Polskie, wiedzieli więc, co czynią. Jak się patrzy na zamieszczone w książce ich zdjęcia, widać na nich inteligentnych, spokojnych ludzi.

Głównym ideologiem nacjonalistów był Stefan Bandera, ale jemu została poświęcona odrębna publikacja, innego zresztą wydawnictwa.

Ta książka przybliża sylwetki 24 banderowskich zbrodniarzy, autorów i wykonawców ludobójstwa Polaków w ramach czystki etnicznej, poprzez wymordowanie Polaków lub usunięcie ich za San. Interesujące, że przeciwko zbrodniarzom występowały i z nimi walczyły wrogie Polakom wojska radzieckiego NKWD. Towarzysze radzieccy sami mordowali przeciwników politycznych, ale zbrodnie Ukraińców były przerażające nawet dla nich. Autor wspomina stosowane przez Ukraińców zbrodnicze, makabryczne wręcz metody działania wobec ofiar.

Interesujące są działania współczesnych, ukraińskich historyków, wybielających ukraińskich zbrodniarzy, przedstawiających ich działania jako walkę narodowo-wyzwoleńczą przeciwko „polskiemu okupantowi”. Zbrodniarze, którym palił się grunt pod nogami, co podkreślano w książce, uciekali do Krakowa, pod opiekuńcze skrzydła Abwehry, która miała swoje plany wykorzystania zbrodniarzy ukraińskich przeciwko Polakom, a po wojnie na Zachód, m.in. do USA. Jest to pokłosie zimnej wojny, między ZSRR, a Zachodem.

Autor pisze o początkach szkolenia nacjonalistycznego na Ukrainie, które miało miejsce w rodzinach, z reguły chłopskich, potem były obozy i szkolenia w organizacji „Piast”, następnie obozy niemieckie. Autor stawia tezę, że szkoleni w Niemczech ukraińscy nacjonaliści byli po prostu niemieckimi agentami, niektórzy z nich nawet podpisywali zobowiązania o współpracy. Wielu z nich „miała na oku” polska policja jeszcze przed wojną, władze zamykały ich do więzień, z których wychodzili po 17 września 1939 roku, po zajęciu Ukrainy przez ZSRR.

Z reguły ukraińskim zbrodniarzom do dzisiaj stawia się pomniki, zwłaszcza w ich rodzinnych miejscowościach. Może powstawać pytanie, dlaczego Polska, już wyrwana z radzieckiego systemu, nie protestowała, zwłaszcza w momencie uhonorowania Stefana Bandery za prezydentury Wiktora Juszczenki.

Powstaje też pytanie, dlaczego polscy politycy przepraszali Ukraińców za akcję „Wisła”?

Jest to książka-memento. O zbrodniach pewnego narodu przeciwko nam, za którego to narodu sprawą polscy politycy stoją dzisiaj murem…

                                                                                               Jacek Potocki

Marek A. Koprowski. „Bestie Bandery. Kaci Małopolski Wschodniej”. Wydawnictwo „Replika”, Poznań 2020, s.414

W wydaniu nr 235, czerwiec 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIA DECYDENTA

  Konstruktywny dialog
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Daleka choć bliska wojna domowa
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trójkąt USA-Rosja-Chiny
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Geniusz
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Makabryczne zbrodnie na Polakach
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Bajka dla dorosłych
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Japonia od wnętrza
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Wielki władca
 9. THRILLER DECYDENTA

  Operacja "Smirno"
 10. WIATR OD MORZA

  Polscy proletariusze
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Patologia po szwedzku
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Butaprenowy pies
 13. RELIGIA DECYDENTA

  Prymas niezłomny
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Co widać z jakiego dystansu
 15. WIATR OD MORZA

  Wyspa Estyjska
 16. ALBA LACH HERITAGE

  Wojenna miłość