Established 1999

ROTARY

18 kwiecień 2009

To my zapraszamy

Rotary jest organizacją, do której nie ma zapisów – są zaproszenia. To my wyszukujemy wartościowe osoby w różnych środowiskach i zapraszamy taką osobę najpierw jako gościa, który mówi o swojej pracy, służbie społecznej itd. Później zarząd klubu w głosowaniu decyduje, czy ta osoba zostanie zaproszona do naszego grona – mówi Andrzej Ludek, gubernator Rotary.


Z ANDRZEJEM LUDKIEM


gubernatorem polsko-białorusko-ukraińskiego dystryktu


Rotary International


rozmawia Damian A. Zaczek



Kiedy powstała organizacja Rotary i skąd wzięła się jej nazwa?
Pierwszy klub Rotary powstał w Chicago 23 lutego 1905 r., a jego założycielem był adwokat, Paul Harris. Na spotkaniu u inżyniera z kopalni, wspólnie z handlarzem węgla i krawcem postanowiono założyć klub, którego członkami będą przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych. Spotkania odbywały się regularnie i rotacyjnie (stąd nazwa Rotary) kolejno u każdego z członków klubu. Celem założycieli Rotary było, aby po dobrym poznaniu się, nieść sobie nawzajem pomoc oraz ludziom w potrzebie. Rotary jest dziś jedną z największych pozarządowych organizacji międzynarodowych, które zajmują się służbą społeczną. Jest to również organizacja apolityczna.



Jaki jest cel działania Rotary?


Celem działalności klubów Rotary jest wspieranie i umacnianie ideału służby, jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć, a w szczególności rozwoju bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, propagowania wysokich standardów etycznych w działalności zawodowej, uznania dla wszelkiej pracy użytecznej, nobilitowania zawodu wykonywanego przez każdego rotarianina, a także propagowanie zrozumienia międzynarodowego, dobrej woli i pokoju.



Kiedy organizacja Rotary zawitała do Polski?
Pierwszy klub Rotary powstał w Warszawie w 1931 r., pierwszy polski dystrykt w 1936 r. Rotary w Polsce zyskał przydomek “pierwszej brygady gospodarczej”, gdyż zwalczał izolacjonizm i ułatwiał kontakty międzynarodowe. Po zajęciu Polski przez Niemcy i ZSRR, na uchodźstwie powstała organizacja Outpost, która zrzeszała rotarian z Polski i innych krajw, gdzie Rotary było zakazane. Do Rotary należeli m.in. Stefan Starzyński, Jan Szembek, August Zaleski. Pierwszy Rotary Club po wojnie powstał w 1989 r. w Warszawie. Obecnie w Polsce działa 51 klubów liczących ponad 1500 członków. Ponadto działa 11 klubów Rotaract dla młodzieży w wieku 18-30 lat.



Co robią polskie kluby Rotary?
Polskie kluby uczestniczą w programach Rotary International oraz korzystają z pomocy Rotary Foundation. Prowadzą wymianę młodzieży, typują stypendystów, wysyłają i przyjmują grupy studyjne, fundują aparaturę medyczną, opiekują się domami dziecka, niepełnosprawnymi, sponsorują kulturę i sztukę.



Poproszę jeszcze o rozszyfrowanie nazw Rotary International i Rotary Foundation.
W Rotary International zarejestrowanych jest 29 629 klubów skupionych w 530 dystryktach obejmujących 163 kraje. Liczba rotarian na świecie sięga prawie milion dwieście tysięcy. Naczelnymi hasłami Rotary International są: Service above self (Służenie innym ponad korzyść własną) oraz: He profits most who serves best (Najwięcej zyskuje ten, kto służy najlepiej). Finansową podporą RI jest tworzona ze składek wszystkich członków i darowizn Rotary Foundation, która przeznacza corocznei ponad 40 mln dolarów na programy humanitarne i edukacyjne, m.in. 3H – Hunger – Health – Humanity. Najważniejszym programem ostatniego dziesięciolecia stała się prowadzona wspólnie (m.in. z WHO i UNICEF) akcja “Polio Plus”, mająca na celu zwalczanie choroby Heine-Mediny, z założeniem całkowitej jej likwidacji do 2005 r., na stulecie Rotary. Rotary Foundation ustanawia stypendia naukowe i akademickie dla 1000 – 1200 osób rocznie.



Kto może zostać rotarianinem?
Rotary jest organizacją, do której nie ma zapisów – są zaproszenia. To my wyszukujemy wartościowe osoby w różnych środowiskach i zapraszamy taką osobę najpierw jako gościa, który mówi o swojej pracy, służbie społecznej itd. Później zarząd klubu w głosowaniu decyduje, czy ta osoba zostanie zaproszona do naszego grona.



Jakie osiągnięcia mają na swoim koncie polskie kluby Rotary?
W ostatnim półroczu np. klub w Krakowie zebrał 80 tys. dolarów na zakup mammografu, klub w Toruniu zakupił laparoskop o wartości 100 tys. dol. do szpitala dziecięcego oraz dodatkowy sprzęt za kilkadziesiąty tysięcy dolarów, klub Warszawa Józefów zorganizował kolonie zdrowotne dla dzieci ukraińskich, klub Warszawa City zebrał ponad 140 tys. zł na fundusz stypendialny dla młodzieży polskojęzycznej z krajów b. ZSRR. Wszystkie inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych sięgają wielu milionów złotych.



Jaka jest struktura Rotary w Polsce?
Po 1989 r. polskie kluby podlegały dystryktowi z południowej Szwecji. Od 1 lipca 1997 r. w Polsce rozpoczął działalność własny dystrykt Rotary International. Pierwszym gubernatorem polskiego powojennego dystryktu był Bohdan Kurowski z RC Olsztyn. Od lipca 2000 r. polski dystrykt obejmuje również Białoruś i Ukrainę, co spowodowało powstanie największego pod względem obszaru i liczby ludności dystryktu na świecie.



Od 1 lipca 2000 r. będzie Pan gubernatorem dystryktu. Co Pan zamierza, jako nowy gubernator?
Zamierzam rozwijać Rotary poprzez dotarcie z naszą misją do jak największej liczby miast i miejscowości w Polsce, na Białorusi i na Ukrainie. Chciałbym aby w przyszłym roku rotariańskim powstało kilkanaście nowych klubów. Będę kierował się czterema podstawowymi zasadami Rotary: Czy jest to prawda?, Czy jest to uczciwe w stosunku do wszystkich zainteresowanych?, Czy zbuduje to dobrą wolę i przyjaźń? Czy będzie to korzystne w stosunku do wszystkich zainteresowanych?



Dziękuję za rozmowę.


W wydaniu 23-24, lipiec-sierpień 2001 również

  1. PLATFORMA OBYWATELSKA

    Polska ludzi wykształconych
  2. ROTARY

    To my zapraszamy
  3. POLSKIE RADIO

    Szukanie UKF
  4. GLOBALIZACJA

    Państwo narodowe a demokracja
  5. DOLNY ŚLĄSK

    Nie dać się zaskoczyć
  6. ARCHIWUM KORESPONDENTA

    O czym Clintonowi nie mówiłem...
  7. LOBBY DYSKUSYJNE

    Nonszalancja gospodarcza
  8. LOBBING PO AMERYKAŃSKU

    Połowiczny sukces
  9. LOBBING PRZECIW MONOPOLOWI

    Ustawa o kartach płatniczych
  10. PR W WOJSKU (cz. 4)

    Polski poligon doświadczalny
  11. PUNKT WIDZENIA - SEJM

    Uzdrawianie jawnością
  12. PUNKT WIDZENIA - SENAT

    Samoloty nie pomogą
  13. KASY OSZCZĘDNOŚCIOWO-BUDOWLANE

    Umiejętność liczenia
  14. VRATISLAVIA CANTANS

    Festiwal absolutnie wyjątkowy
  15. CZAS "LIDERA"

    Gra w bilard
  16. PIWNY LOBBING

    Paragrafem w rozsądek
  17. DECYZJE I ETYKA

    Bliżej świata
  18. SZTUKA MANIPULACJI

    Szpagat
  19. POLSKA - UE

    Meandry negocjacji