Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

1 maj 2019

Temat aktualny

Temat aktualny, a nawet żywy: sprowadzanie nieletnich Ukrainek do agencji towarzyskich czyli do domów publicznych w Polsce. Ostatnio wybuchła taka sprawa w naszym kraju z pewnym ważnym politykiem w roli głównej, w charakterze konsumenta uciech.

W tej powieści przedstawiono proceder od strony dostawców. Ojciec głównej współbohaterki to szanowany biznesmen, Antoni Kadziewicz, „który się dorobił”. Prokuratura już dobrze wie, na czym on „się dorobił”. Właśnie na dostawach nieletnich Ukrainek do polskich „agencji towarzyskich” z pełnym serwisem.

Prokuratura kieruje do akcji doświadczonego policjanta, który pod przykryciem, staje się narzeczonym córki owego biznesmena. Dzięki temu organy ścigania prawie wszystko wiedzą. A czytelnik śledzi akcję równolegle z kilku punktów widzenia, przedstawionych w formie relacji: owego policjanta Radosława, córki biznesmena, logopedki Zuzanny, prokuratora Zimnickiego, zwanego „Zimnym”, mózgu całej akcji, czy wreszcie narzeczonej prokuratora, mecenas Kingi Błońskiej.

Jak zwykle w książkach Pauliny Świst, w tej powieści jest dużo seksu oraz ostrych, nierzadko niecenzuralnych słów. Sporo o sprawach osobistych Radosława, o jego rozwodzie, o jego dzieciach, pozostawionych żonie.

Biznesmen Kadziewicz, przyciśnięty dowodami do muru, idzie na współpracę z policją. Pojawia się gangster „Szary”, brat mecenas Błońskiej, siedzący w więzieniu, z którego chce się wszelkimi sposobami wyrwać, gdyż jego interesy są zagrożone, a pewna, bezwzględna gangsterka, działa w kierunku ich przejęcia. Szybkości dodaje akcji obecność Daniela, brata Radosława, byłego wojskowego, obecnie właściciela szkoły walki.

Radosław opowiada Zuzannie o procederze jej ojca, o swojej roli w jej życiu, ale Zuzia jest w nim tak zakochana, że nie przejmuje się dwuznaczną działalnością Radosława. Z kolei pani mecenas dowiaduje się w pewnym momencie, że gangster „Szary” nie jest jej bratem.

Zakończenie powieści jest dość dynamiczne, ale i nieco zagmatwane: Antoni Kadziewicz strzela do siebie, w efekcie umiera. Na szczęście, powieść kończy się optymistycznym przesłaniem: sprawiedliwość zwycięża, a niegodziwość zostaje ukarana, dlatego właśnie z rąk Radosława ginie szef gangu, Ukrainiec Witalij Niewrenko. Pełne wyjaśnienie kulis akcji czytelnik uzyska w zamieszczonym na końcu powieści artykule z gazety. Powieść, jak zwykle u Pauliny Świst, jest interesująca od pierwszej do ostatniej strony i trudno się od niej oderwać.

                                                                                              Jacek Potocki

Paulina Świst. „Komisarz”. Wydawnictwo „Akurat”/”Muza”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 210, maj 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wenezuela
 2. WIATR OD MORZA

  Obcowanie
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Mentalność społeczeństw b. Jugosławii
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Finlandia w dwóch wojnach
 5. Z KRONIKI BYWALCA

  Rocznice Azerbejdżanu
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Kłamstwo ma krótkie nogi
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nie ma zbrodni bez motywu
 8. WSPÓLNE CZYTANIE

  Wszystko o władzy
 9. WIATR OD MORZA

  Nowa Unia Europejska?
 10. OBYWATELSKA TROSKA

  Prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu pod rozwagę
 11. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pomagamy innym
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wenezuelska rozgrywka
 13. WIATR OD MORZA

  Lot nad kukułczym gniazdem
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Temat aktualny
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachowania honorowe
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Wielka ucieczka