Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

28 maj 2019

Wenezuela

Ostatnio wiele mówi się o sytuacji, pogrążonej w chaosie dwuwładzy, a niegdyś bogatej Wenezueli. Ta książka obejmuje ostatnie dni życia, zmagającego się z chorobą nowotworową dyktatora Hugona Chaveza, na przełomie 2012/2013 roku.

Cały kraj żyje w wielkiej niepewności: co dalej, gdyż stan zdrowia prezydenta trzymany jest w wielkiej tajemnicy. Wenezuelskie i światowe media chwytają każdą informację, nawet spreparowaną, o stanie zdrowia prezydenta, który leczy się w ideologicznie bliskiej Hawanie.

Mówią o nim, jak o Fidelu Castro: Komendant. Chavez wywodzi się z wojska, co zresztą podkreśla na każdym kroku. Czytamy o nim opinię 70-letniego, doświadczonego onkologa Sanabrii, który od lat uciekał przed uświadomieniem sobie przemian czyli tzw. reform, wprowadzanych przez Chaveza, zwanych szumnie Rewolucją, które w efekcie sparaliżowały i spauperyzowały kraj, bogaty w ropę naftową. Bratanek Vladimir, wręcza mu telefon komórkowy z nagranym prezydentem. Pod koniec powieści czytelnik dowiaduje się, właśnie dzięki tym nagraniom, że Chavez wypadł pod koniec życia z roli niezłomnego macho.

A kraj po prostu umiera: ani decydenci ani biurokracja nie funkcjonują, tzn. nie działają w warunkach bezprawia i samowoli zdemoralizowanych obywateli. Policja w ogóle nie reaguje na stany przemocy: by pozbyć się z własnego mieszkania uciążliwych lokatorów, biednych państwa Lecunów, Andreina Mijares musi skorzystać z pomocy najemnych „wypłoszaczek”: trzy kobiety zmuszają lokatorkę do wyprowadzenia się. Ale jakie tego są skutki…

Nieustanna walka o informacje na temat prezydenta. By je zdobyć z coraz większym trudem, zainteresowani korumpują źródła, a te źródła konfabulują, by zarobić trochę pieniędzy. Prawdziwych i wiarygodnych informacji bowiem nie ma. A w Caracas już otwarcie operują gangi; dochodzi do brutalnych aktów strzelaniny w miejscach publicznych, giną ludzie.

Książka przedstawia upadek bardzo niegdyś bogatego państwa, w wyniku „eksperymentów” władzy; skutki tych „eksperymentów” są widoczne do dzisiaj: powszechna bieda, bałagan, demoralizacja, zapowiedź wojny domowej i obcej interwencji.

Autor za tę powieść otrzymał w 2015 roku hiszpańską nagrodę literacką „Tusquets de Novela”.

                                                                                                 Jacek Potocki

Alberto Barrera Tyszka. „ Ostatnie dni Komendanta”. Tłum. Karolina Jaszecka. Wydawnictwo „Sonia Draga”, Katowice 2019

W wydaniu nr 210, maj 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wenezuela
 2. WIATR OD MORZA

  Obcowanie
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Mentalność społeczeństw b. Jugosławii
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Finlandia w dwóch wojnach
 5. Z KRONIKI BYWALCA

  Rocznice Azerbejdżanu
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Kłamstwo ma krótkie nogi
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nie ma zbrodni bez motywu
 8. WSPÓLNE CZYTANIE

  Wszystko o władzy
 9. WIATR OD MORZA

  Nowa Unia Europejska?
 10. OBYWATELSKA TROSKA

  Prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu pod rozwagę
 11. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pomagamy innym
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wenezuelska rozgrywka
 13. WIATR OD MORZA

  Lot nad kukułczym gniazdem
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Temat aktualny
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachowania honorowe
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Wielka ucieczka