Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

16 listopad 2021

Prawdziwa Francja

Jest to książka o życiu i pracy na francuskiej prowincji, gdzie hodowano winorośl i produkowano wino.

Autor, po latach, wspomina swoje dzieciństwo, które nie odbiegało od innych dzieciństw na południu Francji w latach 1931– 1945. Opisuje dużą wieś, w której się urodził i dorastał, przez którą przejeżdżał pociąg dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Mieszkali tam chłoporobotnicy, którzy najpierw pracowali „na drodze”, a po godzinie dziesiątej zajmowali się swoimi polami. Autor pisze o tej drodze. Kolej była stopniowo porzucana, a droga właściwie zniszczyła wieś, niszcząc pola tylko po to, by samochody zyskały minutę lub dwie. Autor wymienia „rolne” zalety wsi: żyzna i dobrze nawodniona ziemia, choć jest jej niewiele. Pisze też o swoim starym domu i o ogrodzie oraz o budynkach gospodarczych. Wspomina samotną sąsiadkę, przychodzącą do jego rodziny, by się najeść, a także opisuje inne domy na wsi. Pisze o posiłkach, jakie spożywali mieszkańcy wsi, o zbiorach kasztanów, wreszcie o winie, które spożywało się przy każdym posiłku.

Czytelnikowi może się spodobać opis dziennych czynności w owych czasach, opis samochodów; jeden z ich kupił ojciec autora. Przejazd Cyganów, zwanych przez miejscowych, karakami, przez wieś, czy przyswajanie sobie przez dziecko różnych prawd, w tym rolnych. Informacja o przyjaciołach autora, o wiejskich świętach, o zetknięciu się dziecka ze śmiercią i z zabijaniem domowych zwierząt. Oraz zetknięcie się dziecka ze śmiercią ludzi, których owo dziecko znało.

Sporo uwag o wodzie we wsi i o tytułowym winie, które mieszkańcy wsi wyrabiali, począwszy od winobrania. Następnie, uwagi o szkole i o religii i tu na uwagę zasługują różne poglądy matki i ojca na temat wiary i Kościoła. Autor przypomina czytelnikom swoją obsesję na temat Buddy, pisze o swojej nauce w kolegium katolickim, o której zachował pozytywne wspomnienia.

Interesujące w dobie dbałości o ekosystem będą uwagi o braku segregacji śmieci na wsi, gdzie „wszystko się przydawało”. Produkty własnej pracy pozwalały na zakup rzeczy i stąd we wsi nie było wielkich różnic w tzw. bogactwie: produkowałeś mogłeś kupować. Gorzej mieli się tzw. najmici czyli ludzie, wynajmujący się do prac sezonowych u wieśniaków. Autor pisze wiele o zbieractwie, o łapaniu zwierząt we wnyki, o rybołówstwie: jest i o technice i o skutkach łapania ryb.

Koniec powieści zawiera opis kilku wiejskich osobistości, a także uwagi o zapamiętanej przez dzieciaka prokreacji, o pierwszych kontaktach z letniczkami, o książkach w „domu bez książek”, o pierwszych książkach i innych rozrywkach, jak operetka, film czy obrazy. Autor pisze też o roli piosenki. Wreszcie, kończy książkę wybuchem II wojny światowej, rolą USA i wyglądem świata po wojnie.

Jest to bardzo interesująca książka, która przedstawia Francję rzeczywistą, a nie tylko Paryż, który przez lata był jej wizytówką. Na uwagę zasługują zdjęcia rodzinne autora i unikalne zdjęcia mieszkańców wsi.

                                                                                               Jacek Potocki

Jean-Claude Carrière. Szorstkie wino. Tłum. Wiktor Dłuski, Wydawnictwo „Drzewo Babel”, Warszawa, s. 286.

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. GÓRY DECYDENTA

  Trudny szczyt
 2. KULTURA DECYDENTA

  Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
 3. DLA WYCZYTYWACZY

  Bestsellery na prezenty
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Polskie królowe
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Słabo to wygląda
 6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

  Karp zdrowy z natury
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Ciągoty Filipa
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Chmurna młodość
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Prawdziwa Francja
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Świat zaginiony
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Nowa Falanga
 13. GÓRY DECYDENTA

  Wspinaczka
 14. WIATR OD MORZA

  Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zrozumieć Chiny
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Robotnicza Łódź w latach przełomu
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Psychologia kreatury
 18. WIATR OD MORZA

  Braunaur Strasse
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Argentyńska kultura