Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

16 listopad 2021

Prawdziwa Francja

Jest to książka o życiu i pracy na francuskiej prowincji, gdzie hodowano winorośl i produkowano wino.

Autor, po latach, wspomina swoje dzieciństwo, które nie odbiegało od innych dzieciństw na południu Francji w latach 1931– 1945. Opisuje dużą wieś, w której się urodził i dorastał, przez którą przejeżdżał pociąg dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Mieszkali tam chłoporobotnicy, którzy najpierw pracowali „na drodze”, a po godzinie dziesiątej zajmowali się swoimi polami. Autor pisze o tej drodze. Kolej była stopniowo porzucana, a droga właściwie zniszczyła wieś, niszcząc pola tylko po to, by samochody zyskały minutę lub dwie. Autor wymienia „rolne” zalety wsi: żyzna i dobrze nawodniona ziemia, choć jest jej niewiele. Pisze też o swoim starym domu i o ogrodzie oraz o budynkach gospodarczych. Wspomina samotną sąsiadkę, przychodzącą do jego rodziny, by się najeść, a także opisuje inne domy na wsi. Pisze o posiłkach, jakie spożywali mieszkańcy wsi, o zbiorach kasztanów, wreszcie o winie, które spożywało się przy każdym posiłku.

Czytelnikowi może się spodobać opis dziennych czynności w owych czasach, opis samochodów; jeden z ich kupił ojciec autora. Przejazd Cyganów, zwanych przez miejscowych, karakami, przez wieś, czy przyswajanie sobie przez dziecko różnych prawd, w tym rolnych. Informacja o przyjaciołach autora, o wiejskich świętach, o zetknięciu się dziecka ze śmiercią i z zabijaniem domowych zwierząt. Oraz zetknięcie się dziecka ze śmiercią ludzi, których owo dziecko znało.

Sporo uwag o wodzie we wsi i o tytułowym winie, które mieszkańcy wsi wyrabiali, począwszy od winobrania. Następnie, uwagi o szkole i o religii i tu na uwagę zasługują różne poglądy matki i ojca na temat wiary i Kościoła. Autor przypomina czytelnikom swoją obsesję na temat Buddy, pisze o swojej nauce w kolegium katolickim, o której zachował pozytywne wspomnienia.

Interesujące w dobie dbałości o ekosystem będą uwagi o braku segregacji śmieci na wsi, gdzie „wszystko się przydawało”. Produkty własnej pracy pozwalały na zakup rzeczy i stąd we wsi nie było wielkich różnic w tzw. bogactwie: produkowałeś mogłeś kupować. Gorzej mieli się tzw. najmici czyli ludzie, wynajmujący się do prac sezonowych u wieśniaków. Autor pisze wiele o zbieractwie, o łapaniu zwierząt we wnyki, o rybołówstwie: jest i o technice i o skutkach łapania ryb.

Koniec powieści zawiera opis kilku wiejskich osobistości, a także uwagi o zapamiętanej przez dzieciaka prokreacji, o pierwszych kontaktach z letniczkami, o książkach w „domu bez książek”, o pierwszych książkach i innych rozrywkach, jak operetka, film czy obrazy. Autor pisze też o roli piosenki. Wreszcie, kończy książkę wybuchem II wojny światowej, rolą USA i wyglądem świata po wojnie.

Jest to bardzo interesująca książka, która przedstawia Francję rzeczywistą, a nie tylko Paryż, który przez lata był jej wizytówką. Na uwagę zasługują zdjęcia rodzinne autora i unikalne zdjęcia mieszkańców wsi.

                                                                                               Jacek Potocki

Jean-Claude Carrière. Szorstkie wino. Tłum. Wiktor Dłuski, Wydawnictwo „Drzewo Babel”, Warszawa, s. 286.

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. GÓRY DECYDENTA

    Trudny szczyt
  2. KULTURA DECYDENTA

    Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
  3. DLA WYCZYTYWACZY

    Bestsellery na prezenty
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Polskie królowe
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Słabo to wygląda
  6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

    Karp zdrowy z natury
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Ciągoty Filipa
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Chmurna młodość
  9. HISTORIA DECYDENTA

    Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
  10. HISTORIA DECYDENTA

    Prawdziwa Francja
  11. KOBIETY DECYDENTA

    Świat zaginiony
  12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Nowa Falanga
  13. GÓRY DECYDENTA

    Wspinaczka
  14. WIATR OD MORZA

    Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
  15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zrozumieć Chiny
  16. HISTORIA DECYDENTA

    Robotnicza Łódź w latach przełomu
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Psychologia kreatury
  18. WIATR OD MORZA

    Braunaur Strasse
  19. LEKTURY DECYDENTA

    Argentyńska kultura