Established 1999

GÓRY DECYDENTA

26 listopad 2021

Trudny szczyt

Jest to książka o zdobyciu szczytu Nanga Parbat zimą, nową drogą, która wiedzie przez tzw. Żebro Mummery’ego, czyli drogą trudną. Zresztą sama góra jest trudna.

Jest to ósmy, pod względem wysokości, szczyt świata, liczący ponad 8 tys. metrów n.p.m, leżący na terenie Kaszmiru w Pakistanie.

Autor przypomina przypadki zdobycia tego szczytu, nierzadko było to związane ze śmiercią wspinaczy. Na górze wieją silne wiatry i jest tam bardzo zimno. Wspinacze muszą być więc bardzo wytrzymali i dobrze zaaklimatyzowani. Góra ta wymaga również czasu: przewyższenia między obozem bazowym a szczytem, a także pewne odcinki, na których trzeba wspiąć się po pionowej ścianie na dużej wysokości są niezwykle pracochłonne.

Autor wspomina pierwszą zimową wspinaczkę na ten szczyt, kiedy było tylko zimno. Pisze o cieple we wspólnych namiotach, dzięki piecykom naftowym, ale mimo tych piecyków, były same niedogodności: z powodu permanentnego chłodu nie można było się rozebrać, ani umyć i były problemy z fizjologią.

Sama góra jest chłodniejsza niż znane z chłodu szczyty K2 i Annapurna. Poza tym, trzeba rozpocząć wspinaczkę odpowiednio wcześnie, bo słońce na górze świeci krótko i zbyt późne wejście może zakończyć się w ciemnościach. Autor zdradza czytelnikom istotę aklimatyzacji, a także zachowanie partnerki, Elisabeth Revol, z którą już kilkakrotnie wspinał się na różne szczyty. Pisze o wpływie pogody na wspinaczkę.

Wspomina lata młodości: już wtedy pociągały go góry i wspinaczka na szczyty. Pisze też o swojej narzeczonej, Danieli i o zatargach między sobą a nią. Wspomina przygody wokół K2, a także dylematy, które nie opuszczają żadnego wspinacza: iść dalej czy wracać? Zwłaszcza, gdy widział z bliska różne tragedie, w tym śmierć przyjaciół. Zdradza też tajemnice wspinaczki, włączając różne przypadłości sprzętu w nich wykorzystywanego.

Pisze o relacjach ze wspinaczek w mediach. Nierzadko są to relacje zbyt ubarwione, bądź po prostu, nieprawdziwe. Dalszy przebieg wspinaczki to rozwój związku naszego bohatera z Danielą i rozwój przekonania, że naszemu bohaterowi brakuje gibkości i wytrzymałości płuc, choć jakoś radzi on sobie na dużych wysokościach, choć na wspinaczkach był raczej sztywny i słabo znosił chłód; stąd miał kontuzję w postaci silnych skurczów w klatce piersiowej i plucia krwią. Trafił do szpitala, gdzie stwierdzono odwracalne uszkodzenie płuc i gdzie wpadł w wir konsultacji medycznych. Leczył się kilka miesięcy, a  niedługo po kuracji był już na szczycie K2, na który dotarł bez tlenu.

W 2013 roku był przygotowany do wejścia na Nanga Parbat. Towarzyszyło mu międzynarodowe towarzystwo oraz nepalski Szerpa i pakistański kucharz. Ekipa została napadnięta przez islamskich terrorystów. Autor pisze o swoich treningach i aklimatyzacji i o rządzącej wspinaczkami pogodzie.

Pisze też o porwanych przez lawinę polskich wspinaczach i o trzecim podejściu wspinaczkowym na Nangę, na przełomie 2014 i 2015 roku. Nie zapomina napisać o zagrożeniu lawinowym i o szczelinach lodowcowych, a także o śmierci kolegów. Być może, dlatego tak trudno było mu zmontować kolejną ekipę, która w sumie była mu nieprzychylna. Powstały w niej wrogie autorowi sojusze, przerzucanie odpowiedzialności, a dochodziło nawet do kłótni, czego przedtem nie było. Pisze o różnych dolegliwościach, w tym o obrzęku mózgu, o odwodnieniu organizmu, o zmęczeniu.

Stawia sobie pytanie, gdzie postawić granicę wspinaczki? W 2008 roku autor wszedł na dwa ośmiotysięczniki: na  Nanga Parbat i na Broad Peak, a w 2015/2016 roku wrócił na Nangę. Znowu jest wątek polski: do ekipy zostali zaproszeni dwaj świetni polscy alpiniści – Adam Bielecki i Janusz Gołąb, którzy wsparli wyprawę finansowo. Jednakże obaj Polacy, po kłótni Adama z szefem ekipy, wycofali się. Autor próbował przekonać szefa ekipy do rezygnacji z wyprawy, ale w ostatecznym rozrachunku, ekipa zdecydowała się wejść na Nangę przez Żebro Mummery’ego czyli przyjęła trudniejszą trasę wyprawy.

Wielkie szczeliny i zwisy lodowe, problemy z płatnością tragarzowi, wypadek polskiego alpinisty, kłótnie i naburmuszone miny członków ekipy. Rozczarowanie autora szefem ekipy, który działał przeciwko niemu. Powrót autora do domu i wyjaśnienie istoty alpinizmu. Śmierć Polaka na Nandze. Macierzyństwo Danieli. Autor zostaje ojcem. Ostatnie podejście do Nangi i spotkanie z ambasadorem Włoch w Pakistanie, który mgliście zapewniał o udzieleniu pomocy wspinaczom w razie wypadku. Ostatnie wrażenia wspinaczy i czytelników, nie zawsze radosne. Autor bowiem zginął.

Ciekawa książka o ważnych wyprawach, zawierająca też ogólną informację i ocenę alpinizmu.

                                                                                              Jacek Potocki

Daniele Nardi i Alessandra Carati. „Nanga Parbat. Droga doskonała”. Tłum. Aleksandra Paukszta. Wydawnictwo „Replika”, Poznań 2021, s. 315

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. GÓRY DECYDENTA

    Trudny szczyt
  2. KULTURA DECYDENTA

    Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
  3. DLA WYCZYTYWACZY

    Bestsellery na prezenty
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Polskie królowe
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Słabo to wygląda
  6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

    Karp zdrowy z natury
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Ciągoty Filipa
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Chmurna młodość
  9. HISTORIA DECYDENTA

    Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
  10. HISTORIA DECYDENTA

    Prawdziwa Francja
  11. KOBIETY DECYDENTA

    Świat zaginiony
  12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Nowa Falanga
  13. GÓRY DECYDENTA

    Wspinaczka
  14. WIATR OD MORZA

    Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
  15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zrozumieć Chiny
  16. HISTORIA DECYDENTA

    Robotnicza Łódź w latach przełomu
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Psychologia kreatury
  18. WIATR OD MORZA

    Braunaur Strasse
  19. LEKTURY DECYDENTA

    Argentyńska kultura