Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

02/11/2021

Argentyńska kultura

Jest to zbiór 11 opowiadań argentyńskiego pisarza starszego pokolenia. Opowiadania są nie bardzo łatwe w odbiorze i były przedmiotem różnych interpretacji.

Opowiadanie o bardzo zżytych ze sobą braciach Nelson, zwanych przez lokalną społeczność Nilsonami, to historia kobiety, która była z dwojgiem braci jednocześnie. Kobietę tę zabił jeden z braci, co ich jeszcze bardziej połączyło.

W kolejnym opowiadaniu bohater, Żyd, opowiada o swoim życiu, o zmianie imienia, o fascynacji innym człowiekiem i o przyjaźni z nim, o planowanym napadzie i o kontaktach z policją, która zastrzeliła bohatera opowiadania.

W kolejnym opowiadaniu główną rolę też odgrywa szynk, jako miejsce akcji. Wprawdzie bohater opowiadania mówi o sobie w pierwszej osobie, ale rzeczywistą postacią jest niejaki Juarez. Bohater opowiadania staje się zabójcą, który przyznaje się do morderstwa innego człowieka. Jest też w opowiadaniu kilka słów o sprawach damsko-męskich w wydaniu argentyńskim, odmiennym od naszego.

Następne opowiadanie to droga do pojedynku i walka między graczami w karty. Kolejne zabójstwo z użyciem noża, który stał się częstym narzędziem rozstrzygania sporów. A opowiadanie następne wiąże się z pogrzebem, z żałobnikami i z dobrym duchem człowieka, zamordowanego przez ciotkę autora.

W książce nie mogło zabraknąć stuletniej bojowniczki o niepodległość, której historię życia i mentalność dokładnie czytelnik poznaje. Interesujące są rozważania autora na temat snu. Ważne też są informacje o obchodach setnej rocznicy urodzin dostojnej jubilatki, która żyła w swoim świecie, niczego nie rozumiejąc z tego, co się dzieje.

Kolejne opowiadanie dotyczy pani Clary Figueroa, kobiety o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach, żony byłego dyplomaty. Opowiadanie kończy się śmiercią bohaterki, na skutek pęknięcia tętniaka. Dalej, dowiadujemy się o kolejnym pojedynku, którego stronami byli dwaj wieśniacy, uprawiający sąsiednie poletka. W grę wchodziła kobieta, a obaj rywale zginęli.

Kolejne opowiadanie dotyczy samego autora, który pisze o swoich pisarskich wzorach i źródłach, zarówno argentyńskich jak i zagranicznych, a zwłaszcza o „listach Bolivara”. W opowiadaniu jest wiele słów o panu Zimmermannie, Żydzie, pochodzącym z Pragi, stolicy Czech.

A tytułowy „Raport Brodiego” to rękopis, odkryty w pierwszym tomie „Tysiąca i jednej nocy”, a tyczący się różnych aspektów życia i świadomości plemienia małpoludów Jahusów, działających w pewnym regionie.

Interesująca książka o innej niż nasza, kulturze. Trzeba ją przeczytać i zrozumieć. Wydaje się, że krytycy niesłusznie napisali o literaturze Borgesa, że jest trudna.

                                                                                              Jacek Potocki

Jorge Luis Borges, „Raport Brodiego”. Tłum. i przypisy Andrzej Sobol-Jurczykowski. Wydawnictwo „Państwowy Instytut Wydawniczy”, Warszawa 2021, s. 188

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. GÓRY DECYDENTA

  Trudny szczyt
 2. KULTURA DECYDENTA

  Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
 3. DLA WYCZYTYWACZY

  Bestsellery na prezenty
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Polskie królowe
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Słabo to wygląda
 6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

  Karp zdrowy z natury
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Ciągoty Filipa
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Chmurna młodość
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Prawdziwa Francja
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Świat zaginiony
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Nowa Falanga
 13. GÓRY DECYDENTA

  Wspinaczka
 14. WIATR OD MORZA

  Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zrozumieć Chiny
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Robotnicza Łódź w latach przełomu
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Psychologia kreatury
 18. WIATR OD MORZA

  Braunaur Strasse
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Argentyńska kultura