Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

22/11/2021

Ciągoty Filipa

Jest to książka o małżeństwie Laury i Filipa Ligockich. Było to małżeństwo bardzo udane, wręcz szczęśliwe.

Tak się dzieje do momentu dwuosobowego spotkania w restauracji, z okazji 9-tej rocznicy ich ślubu. W jego trakcie Laura dowiedziała się ze zdziwieniem, że Filip czuje się w łóżku z nią znudzony i że oczekuje pewnych zmian. A zmianami tymi miał być seksualny trójkącik, czyli oni plus jakaś pani. To miało ożywić ich małżeństwo.

38-letnia Laura, stylistka wnętrz, była do tego stopnia zszokowana ideą męża, prawnika, że z miejsca odrzuciła jego propozycję. Filip mętnie tłumaczył swą ideę koniecznością ożywienia małżeństwa, pewną erotyczną fantazją, ale Laura była jej przeciwna, uważając pomysł męża za nie do przyjęcia. Efektem idei Filipa było unikanie przez Laurę współżycia z mężem; ale temat ją drążył, choć Laura uważała samą ideę za niemoralną.

Autorka dopisuje kilka uwag o przedszkolu, do którego chodził jej malutki synek Filonek, który naprawdę nazywał się Florian. Dzieci mają dziwne skojarzenia i fantazje i to właśnie o nich autorka pisze. Pisze też o pomysłach Laury, dotyczących jej urody, którą od nie zajmowała się, a po propozycji Filipa zaczęła znów chodzić na basen i malować się.

Autorka wiele pisze o przyjaciółce Laury, o pobożnej do granic wytrzymałości i ciężarnej Gośce, która o wszystkim, co dotyczy Laury, wiedziała. Jednakże tym razem Laura nie powiedziała jej o propozycji Filipa, choć Gocha czuła, że Laurę coś gnębi. Laura poszukała w Internecie stron pornograficznych, pokazujących seks grupowy; poczuła jeszcze raz, że propozycja Filipa ją raczej denerwuje, niż pociąga. Uwidoczniła swój negatywny stosunek do tego w rozmowach z mężem, który upierał się przy swojej propozycji. Laura idzie do lekarza-seksuologa; w książce opisany jest przebieg tej wizyty, w trakcie której lekarz też mówi o zmianach.

Laura wraz z rodziną spędza święta u rodziców w Szczecinie, gdzie rządzi despotyczna matka, nie bardzo zadowolona z drogi życiowej Laury. Droga powrotna do domu i rozmowy Laury z Filipem. Spotkanie w przedszkolu i zorganizowanie przez rodziców przedstawienia dla dzieci.

Na uwagę zasługuje nieudane zaangażowanie się Laury w „przytulanie”, a następnie w adopcję dziewczynki w domu dziecka. Wprawdzie Laura uzgodniła z Filipem ową adopcję, jednakże inni młodzi ludzie byli od nich bardziej skuteczni i to oni adoptowali dziewczynkę.

Zmęczona zachowaniem Filipa, który ciągle szuka wrażeń i ma różne propozycje, dotyczące również znajomych żony, Laura decyduje się na seks grupowy, ale nie na trójkącik tylko na czworokąt: dodatkowa pani i dodatkowy pan. Opis tego aktu w książce i dość nieoczekiwane jego zakończenie, choć Laura nikomu o idei Filipa nie powiedziała, gdyż nie chciała go skompromitować, jak sama sobie wmówiła.

Książka inna niż wszystkie. Warta przeczytania, z uwagi na treść. Choć jej tytuł lepiej chyba brzmiałby „Intryga małżeńska”, gdyż akcja książki rozgrywa się przez cały czas w małżeństwie, nie zaś poza nim.

                                                                                              Jacek Potocki

Paulina Płatkowska. „Intryga pozamałżeńska”. Wydawnictwo „Sonia Draga”, Katowice 2021, s. 273

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. GÓRY DECYDENTA

  Trudny szczyt
 2. KULTURA DECYDENTA

  Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
 3. DLA WYCZYTYWACZY

  Bestsellery na prezenty
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Polskie królowe
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Słabo to wygląda
 6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

  Karp zdrowy z natury
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Ciągoty Filipa
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Chmurna młodość
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Prawdziwa Francja
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Świat zaginiony
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Nowa Falanga
 13. GÓRY DECYDENTA

  Wspinaczka
 14. WIATR OD MORZA

  Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zrozumieć Chiny
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Robotnicza Łódź w latach przełomu
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Psychologia kreatury
 18. WIATR OD MORZA

  Braunaur Strasse
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Argentyńska kultura