Established 1999

KULTURA DECYDENTA

26 listopad 2021

Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"

Intensywne prace nad spektaklem „Rewizor. Komedia w pięciu aktach” Mikołaja Gogola trwają, a efekty będzie można oglądać od 10 grudnia na Scenie im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

Tymczasem reżyser spektaklu Jurij Murawicki, laureat Złotej Maski za „Rozpal mój ogień” moskiewskiego Teatru.doc, został ponownie nominowany do tej najważniejszej rosyjskiej nagrody teatralnej, tym razem za realizację „Wieczoru Trzech Króli” Williama Szekspira wystawianego w Nikitińskim Teatrze w Woroneżu.

Premiera 10 grudnia na Scenie im. Gustawa Holoubka

– Bardzo się cieszę, że Teatrowi Dramatycznemu udało się pozyskać jednego z najlepszych dziś rosyjskich reżyserów, pracującego m.in. w słynnym Teatrze na Tagance, absolwenta Instytutu Teatralnego im. Borisa Szczukina, który ukończyło wielu znakomitych twórców rosyjskiego teatru od Jurija Lubimowa do Iwana Wyrypajewa. Instytutu, który twórczo kontynuuje słynne tradycje aktorstwa Meyerholda i Wachtangowa, nie zapominając o swoich korzeniach tkwiących w metodzie działań fizycznych Stanisławskiego. Rosyjski i polski teatr są bardzo sobie bliskie, o czym nigdy nie warto zapominać – mówi dyrektor Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy Tadeusz Słobodzianek.

Co opowiada reżyser o pracy nad „Rewizorem” – sztuką, w której jak twierdził Mikołaj Gogol, jest jedna szlachetna postać: śmiech? – Mikołaj Gogol napisał sztukę ponadczasową. Pisarz postawił przed sobą cel zebrać w „Rewizorze” wszystkie ludzkie przywary, z którymi do dzisiaj sobie nie poradziliśmy. „Rewizor” to także sztuka o strachu, w którym żyją ludzie. Gogol śmieje się ze strachu i dlatego zostaje on pokonany – mówi Jurij Murawicki.

– Najważniejszy w teatrze jest dla mnie humor, to on tworzy możliwość dialogu. Należy go jednak traktować bardzo poważnie. Humor to też jeden ze sposobów podkreślania ważnych życiowych kwestii. Pod tym względem teatr był zawsze „niewygodny”, śmiech w teatrze to kultura oporu. Bez niego teatr byłby niemożliwy – dodaje reżyser.

Podkreśla, że teatr, który tworzy jest nierealistyczny, a najważniejsza jest dla niego praca aktora. – W moich spektaklach aktorzy nie grają według metody Stanisławskiego. To jest raczej Meyerhold, Wachtangow, Brecht, Tairow. I ten spektakl to pewien hołd ich twórczości – wyjaśnia. Spektakl jest pierwszą koprodukcją Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

– „Rewizor” Mikołaja Gogola w reżyserii Jurija Murawickiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie to dawno oczekiwane wydarzenie w polsko-rosyjskiej wymianie kulturalnej. Od dłuższego czasu na polskich deskach scen teatralnych nie widzieliśmy nowej twarzy rosyjskiego teatru. Po Nikołaju Koladzie i Iwanie Wyrypajewie mamy szansę obejrzeć spektakl oczami reżysera, który w swojej pracy posługuje się nowoczesnym językiem artystycznym i wykorzystuje humor jako narzędzie rozmowy z widzem. To wspólne przedsięwzięcie z Teatrem Dramatycznym pokazuje, że dla budowania dialogu między Polakami i Rosjanami są potrzebne relacje osobiste. Połączenie rosyjskiego reżysera ze znakomitym zespołem Teatru tworzy przestrzeń do wymiany myśli i idei. Cieszę się, że udało się nam tego dokonać na 10-lecie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – mówi dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum.

cprdip.pl

Próba dla mediów odbędzie w tygodniu premierowym, szczegóły wkrótce!

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z reżyserem Jurijem Murawickim 

https://www.youtube.com/watch?v=iKMV0CTvoWA

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. GÓRY DECYDENTA

  Trudny szczyt
 2. KULTURA DECYDENTA

  Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
 3. DLA WYCZYTYWACZY

  Bestsellery na prezenty
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Polskie królowe
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Słabo to wygląda
 6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

  Karp zdrowy z natury
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Ciągoty Filipa
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Chmurna młodość
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Prawdziwa Francja
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Świat zaginiony
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Nowa Falanga
 13. GÓRY DECYDENTA

  Wspinaczka
 14. WIATR OD MORZA

  Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zrozumieć Chiny
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Robotnicza Łódź w latach przełomu
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Psychologia kreatury
 18. WIATR OD MORZA

  Braunaur Strasse
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Argentyńska kultura