Established 1999

GÓRY DECYDENTA

10 listopad 2021

Wspinaczka

Jest to książka o wspinaczce na Lhotse, wiosną 2019 roku, a Lhotse to czwarta po względem wysokości (7700 m.n.p.m), góra świata.

Góra ta pozostaje w cieniu bliskiego Everestu, na który autorka weszła w 2013 roku, o czym napisała książkę. Autorka polubiła „tamte tereny” i właściwie już w 2013 roku podjęła decyzję o wejściu na Lhotse, gdzie zresztą zginął najsłynniejszy polski alpinista, Jerzy Kukuczka.

Autorka bardzo szczegółowo opisuje swoją wyprawę, a także wypadki, innych wspinaczy, którzy zginęli w jej trakcie. Wspomina, że na tę górę weszło 24 Polaków, w tym 6 kobiet. Wszystkie przypadki „polskie” zostały w książce wymienione. Charakterystyczne cechy każdej wyprawy to możliwość poznania wielu znanych wspinaczy i wejścia w tzw. międzynarodowe towarzystwo.

Na uwagę zasługuje rozmowa, a właściwie to wywiad autorki ze znanym wspinaczem Krzysztofem Wielickim, który wszedł na Lhotse już w 1988 roku. Warto też przeczytać o przygotowaniach autorki do wyprawy, by ani przez chwile nie pomyśleć, że na tę górę można po prostu wejść „z ulicy”. Trzeba  mieć  kondycję i środki finansowe: na samolot, by dolecieć, oraz na przeżycie na miejscu. Dla uświadomienia, jakie są to środki, autorka informuję, że wiosną 2019 roku koszty wspinaczki na Lhotse od strony nepalskiej wynosiły ok. 20.000 USD.

Czytamy o pobycie autorki w stolicy Nepalu, Katmandu, a także o roli znajdujących się tam agencji, organizujących wspinaczkę. To właśnie te agencje dbają o stronę organizacyjno-logistyczną wyprawy i to im się płaci; bez nich wspinacz nie da sobie po prostu rady. Autorka pisze o Szerpach-tragarzach, „z którymi lepiej nie zadzierać”, o ich stosunku do wspinaczy, o różnych interesujących miejscach w Nepalu, o miejscowych zwierzętach, jakach, o duchownych tybetańskich, o roli pogody i jej wpływie na wspinaczkę.

Pisze też o stronie organizacyjnej i o posiłkach podczas wypraw, o ich uczestnikach, o sprzęcie, o tym, jak utrzymać higienę, w tym parę uwag jest o fizjologii w tych trudnych warunkach.

Sporo miejsca Monika Witkowska poświęca sprawom bezpieczeństwa, a raczej niebezpieczeństwom, jakie czyhają na wspinaczy: np. mało widoczne szczeliny, lawiny  czy zabójcze sople lodu, które w każdej chwili mogą spaść na głowę i zabić wspinacza.

Wreszcie wejście na szczyt Lhotse: niewiele miejsca autorka poświęca temu wydarzeniu, natomiast wspomina liczne tragedie czyli wypadki śmiertelne, zarówno w czasie tej wspinaczki jak i wypadki poprzednie.

Książka przybliża świat gór i jest jednocześnie ostrzeżeniem: góry i wspinaczki są jedynie dla dobrze przygotowanych, fizycznie i pod względem sprzętu. Książkę wzbogacają wspaniałe i unikalne zdjęcia, oraz oddzielone od tekstu informacje.

                                                                                              Jacek Potocki

Monika Witkowska. „Lhotse. Lodowa siostra Everestu”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2021, s. 376

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. GÓRY DECYDENTA

    Trudny szczyt
  2. KULTURA DECYDENTA

    Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
  3. DLA WYCZYTYWACZY

    Bestsellery na prezenty
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Polskie królowe
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Słabo to wygląda
  6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

    Karp zdrowy z natury
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Ciągoty Filipa
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Chmurna młodość
  9. HISTORIA DECYDENTA

    Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
  10. HISTORIA DECYDENTA

    Prawdziwa Francja
  11. KOBIETY DECYDENTA

    Świat zaginiony
  12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Nowa Falanga
  13. GÓRY DECYDENTA

    Wspinaczka
  14. WIATR OD MORZA

    Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
  15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zrozumieć Chiny
  16. HISTORIA DECYDENTA

    Robotnicza Łódź w latach przełomu
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Psychologia kreatury
  18. WIATR OD MORZA

    Braunaur Strasse
  19. LEKTURY DECYDENTA

    Argentyńska kultura