Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

25/11/2021

Polskie królowe

Autorką książki jest znana popularyzatorka historii. Tym razem skoncentrowała się na polskiej historii politycznej, na władcach naszego kraju.

Już na wstępie autorka zaznacza, że związki małżeńskie polskich władców niewiele miały wspólnego z miłością: chodziło wyłącznie o interesy dynastyczne, o związanie władców z ważnymi rodami, co miało świadczyć o potędze i kraju i panujących dynastii.

Autorka opisuje 11 związków małżeńskich władców z cudzoziemkami, od króla Bolesława Chrobrego do ostatniej koronowanej królowej Polski, Marii Józefy, z domu Habsburg, późniejszej żony króla Augusta II, z dynastii saskiej.

Małżeństwa zawierano po dość żmudnym i bardzo dokładnym wynegocjowaniu kontraktu ślubnego, często zawierano je per procura czyli przez pełnomocnika i władca nierzadko po raz pierwszy widział żonę swą dopiero na osobistym ślubie. Często były one niezbyt ładne, co powodowało, że  małżonki nie były objęte uczuciem króla i musiały przez lata znosić na co dzień obecność kochanek.

Były też i bardziej skomplikowane sytuacje. Na przykład, Rycheza Lotaryńska uważała, że jej mąż, Mieszko, był bigamistą, a w rzeczywistości, zaślubił swą pierwszą żonę według rytuału słowiańskiego, a nie – jak Rychezę – według rytuału rzymsko-katolickiego.

Rozczarowanie władczyń pogłębiała też niewielka rzeczywista władza króla w kraju rządzonym przez szlachtę. Władza ta nie musiała rozciągać się na królewskich potomków, zwłaszcza w czasach wolnej elekcji.

Większość władczyń odegrała pozytywną rolę w dziejach naszego kraju i były one dość lubiane przez poddanych, choć były też postaci nielubiane, jak królowa Bona, Rycheza i Ludwika Maria czy zupełnie dzisiaj zapomniane, jak Helena Moskiewska, żona królewicza Aleksandra i Eleonora Habsburg, żona Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Uważa się, że pierwszą cudzoziemską żoną polskiego władcy była, wymieniona wyżej, Rycheza Lotaryńska. Można uznać, że Piastowie, do króla Kazimierza Odnowiciela, brali za żony księżniczki i margrabianki Rzeszy, a od króla Kazimierza brali za żony księżniczki ze Wschodu. Potem, polscy władcy chętnie brali za żony Habsburżanki. W gronie królewskich małżonek były też Litwinki, Węgierki, Francuzki, była nawet Włoszka.

Książka, jak wszystkie dzieła Iwony Kienzler, jest bardzo interesująca i dobrze się ją czyta. Odsłania ona pewne fragmenty historii naszego kraju, o których niezbyt dużo  wiemy.

                                                                                              Jacek Potocki

Iwona Kienzler. „Cudzoziemskie żony i matki władców Polski”. Wydawnictwo „Bellona”, Warszawa 2021, s. 333.

W wydaniu nr 240, listopad 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. GÓRY DECYDENTA

  Trudny szczyt
 2. KULTURA DECYDENTA

  Rosyjsko-ukraińska wizja "Rewizora"
 3. DLA WYCZYTYWACZY

  Bestsellery na prezenty
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Polskie królowe
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Słabo to wygląda
 6. NADPŁYWAJĄ ŚWIĘTA

  Karp zdrowy z natury
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Ciągoty Filipa
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Chmurna młodość
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Planowana wyprawa Polski z Hitlerem przeciw ZSRR
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Prawdziwa Francja
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Świat zaginiony
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Nowa Falanga
 13. GÓRY DECYDENTA

  Wspinaczka
 14. WIATR OD MORZA

  Szli na Zachód osadnicy, szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zrozumieć Chiny
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Robotnicza Łódź w latach przełomu
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Psychologia kreatury
 18. WIATR OD MORZA

  Braunaur Strasse
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Argentyńska kultura