Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

15/07/2019

Czy powstanie Wielka Albania?

Kilka dni temu minister spraw zagranicznych Kosowa Behgjet Pacilli oraz p.o. ministra spraw zagranicznych Albanii Gent Czekaj podpisali porozumienie o unifikacji polityki zagranicznej obu państw i o wspólnych placówkach dyplomatycznych. Obserwatorzy międzynarodowi są zdania, że jest to zasadniczy krok na drodze do połączenia tych państw w jeden organizm, czyli do utworzenia tzw. Wielkiej Albanii – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Jednocześnie, przypominają oni wojnę na Bałkanach w 1999 roku, prowadzoną przeciwko Serbii przez USA i NATO, pod hasłem walki o prawa człowieka albańskich Kosowarów, dyskryminowanych i prześladowanych przez reżim Slobodana Milosevicia.

Z wojny wyłoniło się uwolnione od Serbii Kosowo, gdzie władzę miała sprawować tzw. społeczność międzynarodowa czyli „my”, a nie Belgrad. Społeczność międzynarodowa finansowała też codzienne życie Kosowa i dbała o jego niezależność, bowiem Kosowo nie miało sił zbrojnych, tylko oddziały bezpieczeństwa wewnętrznego, które szkoliły zagraniczne siły policyjne.

Państwowość Kosowa uznały, na polecenie USA, prawie wszystkie państwa członkowskie NATO i Unii Europejskiej; nie uznały jej te państwa, które miały u siebie problemy izolacjonistyczne, nie uznała jej także Serbia; stąd – mimo zaprzeczeń – Zachód uzależnia jej przyjęcie do UE od uznania przez nią niezależności Kosowa.

W pierwszych latach po wojnie z Serbią, nie mówiło się o połączeniu Kosowa z Albanią, choć można było przewidzieć, że to po jakimś czasie nastąpi. Silną jednostką w Kosowie był Hashim Thaci, który w marcu 1999 roku został szefem politycznym Armii Wyzwolenia Kosowa czyli UCK. Obecnie jest on prezydentem Kosowa i wielkim zwolennikiem jego połączenia z Albanią. Thaci uznawany jest za założyciela tzw. Grupy Dremickiej, uznawanej przez Radę Europy za organizację przestępczą, zaangażowaną w przemyt narkotyków i porywanie ludzi w celu wycinania i handlu organami dla przeszczepów. Te ostatnie akty mają się dokonywać na terenie Albanii.

Obserwatorzy polityczni przypominają, że w 2002 roku UCK, pod wodzą Thaciego, dokonywała zbrojnych ataków na Macedonię, by rękami tamtejszych Albańczyków dokonać rewolty i przyłączyć część Macedonii do Albanii. Dochodziło do walk UCK z regularnymi siłami Macedonii.

Są co najmniej dwie przyczyny ostatniego ruchu na linii dyplomacji między Tiraną a Prisztiną: w Albanii nasilają się antyrządowe demonstracje, stąd porozumienie, o którym mowa, po pierwsze, ma uspokoić nastroje i podać na tacy kąsek, który zostanie poparty przez Albańczyków, a po drugie, w dalszym ciągu podejmuje się działania dla osłabienia Rosji, której sojusznikiem na Bałkanach jest Serbia.

Powstaje pytanie jak na porozumienie Kosowo-Albania zareagują Stany Zjednoczone oraz państwa NATO, które są akuszerami państwa Kosowo? Co w tej sprawie powie polskie MSZ? Przecież Polska bez wahania poparła wojnę na Bałkanach i natychmiast uznała suwerenność Kosowa.

                                                                                             JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 212, lipiec 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Groszek dorośleje
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Młodzi i piękni oboje
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rok zmiany
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Szlachta i kurtyzany
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Siła roślin
 6. LEKTURY DECYDENTA

  "Anioł zemsty"
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Czy powstanie Wielka Albania?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Cierpieć muszą wszyscy
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Kapitalizm
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawdziwe oblicze FDR
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Skarbnica chińskiej kultury
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Maluszki też się złoszczą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Jestem debeściak!
 14. WIATR OD MORZA

  Żubr na grilla
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Ludzie bez honoru